Izolacje transparentne: system ocieplania ścian zewnętrznych

2007-05-31 19:01

Izolacje transparentne służą nie tylko do ochrony budynków przed ucieczką ciepła, ale także umożliwiają jednocześnie pozyskiwanie energii słonecznej.

STO THERM SOLAR to system ocieplania ścian zewnętrznych budynków z zastosowaniem wiatroprzepuszczalnych płyt poliwęglanowych, pokrytych przezroczystym tynkiem szklanym. Zimą chroni on budynek przed utratą ciepła, a dodatkowo wykorzystuje promienie słoneczne jako źródło energii.

Płyty przekazują ciepło uzyskane z promieniowania słonecznego do masy absorpcyjnej (zewnętrznej powierzchni ściany budynku). Dzięki temu temperatura ściany może wzrosnąć do ok. 60oC. Nagrzana ściana oddaje energię cieplną do wnętrza budynku przez 6-8 godzin. Płyty kumulują ciepło tylko zimą. W okresie letnim mały kąt padania promieni słonecznych w stosunku do płaszczyzny ściany powoduje ich znaczne odbicie, co ogranicza do minimum efekt kumulacji ciepła. Od strony południowej zysk energetyczny może wynosić nawet 120 kWh/m2 w skali roku, a na ścianach północnych już tylko około 30-40 kWh/m2.

Producent zaleca stosowanie systemu fragmentami, tylko tam, gdzie daje on najlepszy efekt akumulacji energii. Ten gotowy element elewacyjny pozostawia się bez dodatkowego wykończenia, jedynie na obrzeżach płyty znajduje się 5-cm pas z zaprawą. Pełni on funkcję podłoża do połączenia zbrojenia siatki z włókna szklanego z płytami innego systemu ocieplającego, np. z płytami styropianowymi. STO THERM SOLAR mocuje się na specjalną masę klejącą, która ma właściwości absorpcyjne.

Płyty są niepalne, a ich właściwości izolacyjne są zbliżone do styropianu. Różne grubości elementów i ich format pozwalają na swobodę w projektowaniu elewacji. System STO THERM SOLAR pojawił się na rynku polskim dopiero w 1998 roku, w Niemczech z powodzeniem stosowany jest od 1995 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej