Izolacje transparentne: system ocieplania ścian zewnętrznych

2007-05-31 19:01

Izolacje transparentne służą nie tylko do ochrony budynków przed ucieczką ciepła, ale także umożliwiają jednocześnie pozyskiwanie energii słonecznej.

STO THERM SOLAR to system ocieplania ścian zewnętrznych budynków z zastosowaniem wiatroprzepuszczalnych płyt poliwęglanowych, pokrytych przezroczystym tynkiem szklanym. Zimą chroni on budynek przed utratą ciepła, a dodatkowo wykorzystuje promienie słoneczne jako źródło energii.

Płyty przekazują ciepło uzyskane z promieniowania słonecznego do masy absorpcyjnej (zewnętrznej powierzchni ściany budynku). Dzięki temu temperatura ściany może wzrosnąć do ok. 60oC. Nagrzana ściana oddaje energię cieplną do wnętrza budynku przez 6-8 godzin. Płyty kumulują ciepło tylko zimą. W okresie letnim mały kąt padania promieni słonecznych w stosunku do płaszczyzny ściany powoduje ich znaczne odbicie, co ogranicza do minimum efekt kumulacji ciepła. Od strony południowej zysk energetyczny może wynosić nawet 120 kWh/m2 w skali roku, a na ścianach północnych już tylko około 30-40 kWh/m2.

Producent zaleca stosowanie systemu fragmentami, tylko tam, gdzie daje on najlepszy efekt akumulacji energii. Ten gotowy element elewacyjny pozostawia się bez dodatkowego wykończenia, jedynie na obrzeżach płyty znajduje się 5-cm pas z zaprawą. Pełni on funkcję podłoża do połączenia zbrojenia siatki z włókna szklanego z płytami innego systemu ocieplającego, np. z płytami styropianowymi. STO THERM SOLAR mocuje się na specjalną masę klejącą, która ma właściwości absorpcyjne.

Płyty są niepalne, a ich właściwości izolacyjne są zbliżone do styropianu. Różne grubości elementów i ich format pozwalają na swobodę w projektowaniu elewacji. System STO THERM SOLAR pojawił się na rynku polskim dopiero w 1998 roku, w Niemczech z powodzeniem stosowany jest od 1995 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej