Izolacja akustyczna w Muzeum Historii Żydów Polskich

2009-12-21 11:07
System izolacji akustycznej
Autor: Schock

Skuteczna izolacja akustyczna to jedna z najważniejszych zalet budynku. Wyciszanie odgrywa bardzo istotną rolę nie tylko w blokach wielorodzinnych, ale także w obiektach użyteczności publicznej, szczególnie w miejscach, gdzie ze względu na ich charakter wymagane jest zachowanie ciszy i spokoju.

Przykładem takiego obiektu jest Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, do budowy którego zostaną użyte elementy systemowe Schöck Tronsole. Pozwolą one na skuteczne wytłumienie odgłosu kroków, co zagwarantuje ciszę i powagę stosowne dla tego miejsca.  

Przeczytaj również Izolacja akustyczna klatek schodowych - ochrona przed hałasem

Obok muzeów w Jerozolimie, Waszyngtonie i Berlinie, warszawska placówka będzie najnowocześniejszym i największym centrum na świecie poświęconym historii Żydów. Oryginalny projekt obiektu został wyłoniony w drodze międzynarodowego konkursu architektonicznego, w którym zwyciężyło fińskie biuro Lahdelma & Mahlamaki. Budynek muzeum wyróżnia się prostą, a zarazem unikalną formą. Zwartą, szklaną bryłę przecina wielkie, nieregularne pęknięcie, które symbolizuje, między innymi, przejście Żydów przez Morze Czerwone.

Powierzchnia użytkowa muzeum wyniesie blisko 13 tys. m2, w tym ponad 5 tys. m2 zajmie wystawa główna i wystawy czasowe. Na terenie obiektu będą się także znajdować między innymi: biblioteko-mediateka, audytorium (sala projekcyjno-konferencyjno-koncertowa), sale projekcyjne oraz multimedialna sala gmin żydowskich. Zakończenie budowy planowane jest na wiosnę 2012 roku.

Ciche budownictwo

Jedną z najważniejszych cech budynku – będącego siedzibą muzeum – jest skuteczna izolacja akustyczna. Konstrukcja obiektu i zastosowane materiały budowlane powinny gwarantować ciszę pozwalającą na spokojną kontemplację. Z tego względu do budowy nowego muzeum zostanie użyty system izolacji akustycznej Schöck Tronsole. Taka izolacja akustyczna zapewnia  skuteczną izolację dźwiękową między elementami klatki schodowej a otaczającymi ją ścianami. Zastosowanie tych elementów likwiduje mostki akustyczne i pozwala na obniżenie poziomu hałasu nawet o 75% – mówi Maciej Kowalczyk, Senior Inżynier Schöck Polska.

Schöck Tronsole

System ten jest dostarczany na budowę jako gotowy do montażu i składa się z elementów konstrukcyjnych do połączenia schodów z przylegającymi elementami oraz specjalnych płyt do wypełniania bocznych szczelin biegów schodowych. Dzięki temu oferowane rozwiązanie daje projektantom pewność, że izolowane są wszystkie złącza schodów, jak również wszelkie szczeliny. Ponadto system charakteryzuje się łatwym montażem, wytrzymałością na działanie dużych sił poprzecznych oraz spełnia wymogi przeciwpożarowe i ochrony akustycznej. Tłumiki nadają się do wszystkich wymiarów schodów,

Na systemy Schöck Tronsole składa się bogata oferta elementów stosowanych do najróżniejszych rozwiązań technicznych. Do budowy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie dostarczono:

  • 248 Tronsoli typu AZT plus – służą do wyciszenia odgłosów kroków, stosowane są pomiędzy spocznikiem a ścianą wylewaną z betonu na budowie,
  • 617 Tronsoli typu PL – rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim na ściany murowane i betonowe, służą do wypełniania szczelin pomiędzy schodami a ścianą.

System: izolacja akustyczna  firmy Schöck posiada Aprobatę Techniczną ITB AT-15-6961/2006. 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej