Izolacja akustyczna klatek schodowych: ochrona przed hałasem

2009-12-21 11:29

Aż 87% badanych nie chce oszczędzać na izolacji akustycznej budynków, podczas gdy tylko połowa niechętnie zrezygnowałaby z garażu. Zagrożenie hałasem i wyciszanie pomieszczeń to przede wszystkim problem mieszkańców domów wielorodzinnych. Stosowana izolacja akustyczna, szczególnie na klatkach schodowych tych budynków nie jest już jednak luksusem, ale koniecznością wymaganą zgodnie z europejskimi standardami – mówi Maciej Kowalczyk, Senior Inżynier Schöck Polska.

Wyciszanie klatek schodowych

Zgodnie z zaleceniami norm PN-87/B-02152 i DIN 4109 klatki schodowe powinny być zaprojektowane tak, aby hałas przedostający się z nich do mieszkań zmniejszył się o 10–17 dB, w zależności od rodzaju budynku. W praktyce jednak rzadko przestrzega się tych wymogów, co wynika często z niewiedzy na temat możliwych rozwiązań konstrukcyjnych niwelujących tego typu problemy, a także błędów wykonawców.

W budownictwie wielorodzinnym istnieje duże prawdopodobieństwo powstania tzw. mostków akustycznych, czyli kanałów, którymi przenoszą się niepożądane drgania i dźwięki. Mostki akustyczne najczęściej spotyka się w okolicach połączeń schodów z poszczególnymi poziomami budynku. Tam najłatwiej powstają szczeliny, których zabrudzenie jest właśnie przyczyną ich tworzenia się. Tymczasem skuteczna izolacja akustyczna między elementami klatki schodowej a otaczającymi ją ścianami – przy zachowaniu stateczności konstrukcji – może zapewnić odpowiedni projekt i jego dobra realizacja.

Rozwiązaniem stosowanym w Europie Zachodniej są tłumiki akustyczne, przy wykorzystaniu których poziom hałasu obniża się nawet o 75%. Dzięki dostępnym na polskim rynku tłumikom akustycznym Schöck Tronsole  – wyciszanie odgłosów krokowych na klatkach – hałas z klatki schodowej nie przenika do sąsiadujących z nią lokali.

Hałas to często nieuświadomiony powód zmęczenia i złego samopoczucia. Aby stworzyć sobie komfortowe warunki do życia, a z domu uczynić oazę spokoju, trzeba zadbać o odpowiednie wyciszanie domu – dodaje Maciej Kowalczyk.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej