Izolacja akustyczna klatek schodowych: ochrona przed hałasem

2009-12-21 11:29

Aż 87% badanych nie chce oszczędzać na izolacji akustycznej budynków, podczas gdy tylko połowa niechętnie zrezygnowałaby z garażu. Zagrożenie hałasem i wyciszanie pomieszczeń to przede wszystkim problem mieszkańców domów wielorodzinnych. Stosowana izolacja akustyczna, szczególnie na klatkach schodowych tych budynków nie jest już jednak luksusem, ale koniecznością wymaganą zgodnie z europejskimi standardami – mówi Maciej Kowalczyk, Senior Inżynier Schöck Polska.

Wyciszanie klatek schodowych

Zgodnie z zaleceniami norm PN-87/B-02152 i DIN 4109 klatki schodowe powinny być zaprojektowane tak, aby hałas przedostający się z nich do mieszkań zmniejszył się o 10–17 dB, w zależności od rodzaju budynku. W praktyce jednak rzadko przestrzega się tych wymogów, co wynika często z niewiedzy na temat możliwych rozwiązań konstrukcyjnych niwelujących tego typu problemy, a także błędów wykonawców.

W budownictwie wielorodzinnym istnieje duże prawdopodobieństwo powstania tzw. mostków akustycznych, czyli kanałów, którymi przenoszą się niepożądane drgania i dźwięki. Mostki akustyczne najczęściej spotyka się w okolicach połączeń schodów z poszczególnymi poziomami budynku. Tam najłatwiej powstają szczeliny, których zabrudzenie jest właśnie przyczyną ich tworzenia się. Tymczasem skuteczna izolacja akustyczna między elementami klatki schodowej a otaczającymi ją ścianami – przy zachowaniu stateczności konstrukcji – może zapewnić odpowiedni projekt i jego dobra realizacja.

Rozwiązaniem stosowanym w Europie Zachodniej są tłumiki akustyczne, przy wykorzystaniu których poziom hałasu obniża się nawet o 75%. Dzięki dostępnym na polskim rynku tłumikom akustycznym Schöck Tronsole  – wyciszanie odgłosów krokowych na klatkach – hałas z klatki schodowej nie przenika do sąsiadujących z nią lokali.

Hałas to często nieuświadomiony powód zmęczenia i złego samopoczucia. Aby stworzyć sobie komfortowe warunki do życia, a z domu uczynić oazę spokoju, trzeba zadbać o odpowiednie wyciszanie domu – dodaje Maciej Kowalczyk.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej