Dom energooszczędny. Projekt domu energooszczędnego – wymagania ogólne
Budowa domu odbywa się na podstawie projektu. Projekt, według którego zostanie wzniesiony dom energooszczędny, musi być wyjątkowo dobrze przygotowany. Projekt domu energooszczędnego różni się bowiem od projektu domu standardowego.
Dom energooszczędny musi spełniać ostrzejsze wymagania odnośnie sposobu ocieplenia, systemu ogrzewania i wentylacji oraz innych elementów wpływających na jego energochłonność. Podstawą jest dokładna charakterystyka energetyczna domu, która potwierdza zamierzony standard energetyczny. Rozwiązania architektoniczne, konstrukcyjne i instalacyjne muszą służyć głównemu celowi – zminimalizowaniu strat energii. Wybór źródła ciepła, jakość instalacji grzewczej i sposób wentylacji mają ogromne znaczenie. Dlatego należy założyć większy zakres projektów branżowych w stosunku do tego, co wystarcza dziś do pozwolenia na budowę. Konieczne będą detale wykonawcze, które odbiegają od tego, co jest standardem na polskich budowach. Należy zadbać o to, aby szczegóły ważne dla szczelności przegród i eliminacji mostków cieplnych zostały rozrysowane i opisane w projekcie domu.
Zamawiając projekt indywidualny, inwestor powinien oczekiwać od architekta tak przygotowanej dokumentacji, aby projekt instalacji był spójny z decyzjami architektonicznymi, a rozwiązania konstrukcyjne i budowlane tak przedstawione, aby wykonawcy poradzili sobie z budową domu.
Można także kupić gotowy projekt domu energooszczędnego – są takie na rynku. Trzeba jednak wiedzieć, że dla bilansu energetycznego budynku duże znaczenia ma jego usytuowanie, położenie działki, a nawet sposób jej zagospodarowania. Rozwiązania, które sprawdzą się w jednej strefie klimatycznej, w innej mogą się okazać niewystarczające. Nie na każdej działce uda się wykorzystać promieniowanie słoneczne, które ma zapewnić zyski ciepła. Dlatego w przypadku domu energooszczędnego adaptacja projektu oraz projekt zagospodarowania działki, przygotowywane do pozwolenia na budowę, nie mogą być traktowane jak formalność, a od projektanta dokonującego adaptacji zależy bardzo wiele. Pamiętajmy też, że choć niemal każdy projekt domu da się zaadaptować tak, aby spełnił wymagania domu energooszczędnego, nie w każdym przypadku jest to racjonalne.
Właściwe ocieplenie rozległego domu o bardzo skomplikowanym planie będzie bardzo drogie, a likwidacja mostków cieplnych w niektórych sytuacjach wręcz niemożliwa. Dlatego inwestorzy zainteresowani opłacalnymi efektami energooszczędności powinni przede wszystkim wybrać odpowiedni projekt domu.
Projekt domu a warunki skorzystania z dopłaty NFOiGW
Charakterystyka energetyczna domu w standardzie NF40 i NF15 powinna być sporządzona w sposób umożliwiający weryfikację i zawierać:
- opis zastosowanej metody obliczeniowej;
- opis i uzasadnienie założeń i danych przyjętych do obliczeń;
- prezentację toku obliczeń z podaniem wyników pośrednich.
Szczegółowe wytyczne dla osób sporządzających charakterystykę energetyczną można znaleźć na stronie nfosigw.gov.pl. Do obliczeń może być wykorzystane dowolne oprogramowanie komputerowe, pod warunkiem że obliczenia będą zgodne z metodyką sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Należy też uwzględnić szczegółowe wytyczne zamieszczone na stronie. Trzeba podać nazwę i wersję programu oraz dołączyć pliki z danymi do obliczeń oraz wyniki w oryginalnej wersji elektronicznej i formacie PDF.
Gdy projekt domu przewiduje zastosowanie niekonwencjonalnych i odnawialnych źródeł energii, ciepła odpadowego i kogeneracji lub pomp ciepła, wskaźniki ich wydajności energetycznej powinny być określone dla średniorocznych rzeczywistych warunków i średniorocznych parametrów eksploatacyjnych na podstawie charakterystyk podanych przez ich dostawców i producentów w dokumentacji dopuszczającej je do obrotu handlowego w budownictwie lub obliczone samodzielnie na podstawie dostępnej i udokumentowanej wiedzy technicznej. W przypadku stosowania kolektorów słonecznych wielkość uzyskanych efektów energetycznych należy udokumentować za pomocą obliczeń.
Obliczenia zapotrzebowania na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji trzeba sporządzić na podstawie statystycznych danych klimatycznych dla Polski, opublikowanych na stronie internetowej Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, do celów wykonywania świadectw charakterystyki energetycznej budynków.