Dobra izolacja termiczna to tańsze ogrzewanie

2007-05-29 18:26

W nowych domach w Niemczech energii zużywa się do 100 kWh, a w Szwecji do 60 kWh. Zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynków oddanych do użytku w naszym kraju do 1985 r. średnio rocznie wynosiło 240-380 kWh/m2, w budynkach z lat 1986-92 do 200 kWh/m2, a w budynkach oddanych w ostatnich latach - do 160 kWh/m2. Warto zauważyć, że przed rokiem 1985 powstało prawie 70% obecnych zasobów mieszkaniowych, w tym do roku 1945 - około 30%! Według badań opracowanych na potrzeby audytów energetycznych, tylko około 4% budynków w Polsce zużywa poniżej 200 kWh/m2 na rok.

Nieszczelne okna, brak ocieplenia ścian i ciepło ucieka

Popyt na energię w budynkach mieszkalnych jest w Polsce prawie trzykrotnie wyższy, niż w krajach zachodnich o zbliżonych warunkach klimatycznych. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że większość budynków powstawała bez troski o ekonomiczne zużywanie ciepła, zabrakło mechanizmów wymuszających jego oszczędność. 50% całej zużywanej energii w naszym kraju przypada na wytwarzanie ciepła do ogrzewania mieszkań i wody. Niepokojąco duża jest przy tym ilość emitowanych z tego powodu szkodliwych substancji, w tym szczególnie dwutlenku węgla. Kwestia docieplania budynków jest koniecznością integralną częścią etapu projektowania i planowania. Za przykład może posłużyć fakt, że w polskim mieszkaniu na 1m2 zużywa się kilkakrotnie więcej energii, niż w krajach północnej Europy, gdzie klimat jest ostrzejszy. Ciepło umyka przez: nieszczelne okna, przestarzałe węzły ciepłownicze oraz z powodu braku ocieplenia zewnętrznych ścian budynków.

Ocieplanie: warunki techniczne

Od roku 1998, zgodnie z rozporządzeniem MSWiA w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zużycie energii do ogrzewania powinno być znacznie niższe i nie przekraczać 160 kWh/m2. Dla przykładu w nowych domach w Niemczech energii zużywa się do 100 kWh, a w Szwecji do 60 kWh. Zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynków oddanych do użytku do 1985 r. średnio rocznie wynosi 240-380 kWh/m2, w budynkach z lat 1986-92 do 200 kWh/m2, a w budynkach oddanych w ostatnich latach - do 160 kWh/m2. Warto zauważyć, że przed rokiem 1985 powstało prawie 70% obecnych zasobów mieszkaniowych, w tym do roku 1945 - około 30%! Według badań opracowanych na potrzeby audytów energetycznych, tylko około 4% budynków w Polsce zużywa poniżej 200 kWh/m2 na rok. Można powiedzieć, że większość potrzebuje trzy- a nawet czterokrotnie więcej energii na cele grzewcze niż powinna.
W naszym kraju jest około 8 milionów mieszkań, które wymagają pilnej renowacji termicznej. Celem obniżenia emisji CO2 o 25% do 2050 roku, konieczne jest odnowienie około 0,2 miliona starych mieszkań rocznie. Prawidłowo wykonana izolacja cieplna jest więc istotnym wkładem osobistym w przeciwdziałanie kryzysowi energetycznemu.

Dobra izolacja termiczna to tańsze ogrzewanie

Na zminimalizowanie utraty ciepła można w znaczący sposób wpłynąć poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych czy izolacyjnych, choćby podczas ocieplania i modernizowania budynków. Taka inwestycja powoduje, że w dłuższej perspektywie czasu, ceny za energię cieplną znacznie się obniżają, uzyskiwany jest większy komfort mieszkania oraz poprawia się wygląd budynku.

Odpowiednio dopasowane elementy izolacyjne mogą zmniejszyć zużycie energii grzewczej nawet o ok. 60%. Równomierna ciepłota powierzchni, uzyskiwana dzięki prawidłowej izolacji, zapobiega zamianie pary wodnej, zawsze zawartej w powietrzu, w szkodliwy kondensat. Przeciwdziała to zawilgoceniu i zagrzybieniu murów. Niskie zużycie energii grzewczej prowadzi do znacznego zmniejszenia emisji szkodliwych substancji, w tym dwutlenku węgla, wzmagającego efekt cieplarniany.

Nowoczesne metody ocieplania budynków stosowane w naszym kraju, pozwalają uniknąć wszelkich kłopotów związanych z tego typu pracami i gwarantują wysoką jakość zastosowanych materiałów. Działania oszczędnościowe są zbieżne z koniecznością dostosowania rynku materiałów budowlanych do wymagań Unii Europejskiej. Wyroby wprowadzane na rynek europejski muszą mieć takie właściwości, by obiekty z nich budowane mogły spełniać sześć podstawowych wymagań. Jednym z nich jest oszczędność energii i izolacyjność termiczna, wyrażona stosowaniem granicznego wskaźnika zapotrzebowania na ciepło E wyrażanego w kWh/m2 lub kWh/m3 na rok. Wskaźnik ten wprowadzono, by pozostawić projektantom szersze pole manewru - budynek może mieć mniejszą izolacyjność cieplną ścian, pod warunkiem mniejszego przeszklenia lub odwrotnie.


Każdy inwestor zadaje sobie pytanie: gdzie jest granica opłacalności ocieplania? Warto tu zacytować prof. Jerzego Pogorzelskiego z Instytutu Techniki Budowlanej: Zwłaszcza w wypadku lekkich materiałów izolacji cieplnej o niskich wartościach współczynnika przewodzenia ciepła opłaca się stosowanie grubszych warstw izolacji od wynikających z przepisów (.)

Izolacja termiczna: grubość

Jak podaje prof. Teresa Jędrzejewska-Ścibak z Instytutu Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej, istotny zysk energetyczny można osiągnąć przy grubości izolacji do 15 cm. W przykładzie podanym przez prof. Macieja Robakiewicza w opracowaniu "Jak zmniejszyć koszty ogrzewania budynków" wykazano, że przy trzech wariantach grubości izolacji - 4, 8 i 12 cm najkrótszy czas zwrotu nakładów daje izolacja najgrubsza (12 cm), a obniżenie współczynnika U przestaje być znaczące przy izolacjach grubszych niż 18-20 cm. W innych krajach przy obliczaniu optymalnej grubości izolacji korzysta się z nomogramów sporządzonych z uwzględnieniem współczynnika U, cen materiałów izolacyjnych, energii i inflacji. W Polsce, przy niepewnej prognozie cen materiałów i energii oraz inflacji, w okresie zwrotu trudno zalecać określoną grubość izolacji jako najbardziej opłacalną.
Według badań Ireny Ickiewicz z Politechniki Białostockiej, najszybciej przy dociepleniach ścian zwraca się metoda lekka mokra, z warstwą styropianu M-15 grubości 10 cm (zwrot nakładów po niespełna 6 latach). Dla porównania - użycie wełny mineralnej przy tej samej metodzie i grubości izolacji przynosi zwrot nakładów po 7,5 roku. Dla stropodachów ocieplanych styropianem M-20 grubości 14 cm, zwrot następuje po ponad 6 latach, ocieplanych twardą wełną mineralną w płytach grubości 14 cm - po 8,5 roku. Oszczędność energii po wykonaniu dociepleń wynosi od 21 do 25%, w zależności od rodzaju ocieplanej przegrody i grubości izolacji.
Najwięcej można zyskać w zestawieniu z dwoma pozostałymi podstawowymi zabiegami termomodernizacyjnymi, to znaczy łącznie z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej oraz zastosowaniem automatycznego systemu sterowania i regulacji centralnego ogrzewania.

Styropian - Ekologia >>

Oszczędność i ochrona środowiska
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej