Budowa domu. Dlaczego warto zbudować dom energooszczędny?

2013-12-02 15:07
Dom energooszczędny - projekt domu
Autor: Murator I nagroda w konkursie "Energooszczędny Dom Dostępny". Projekt domu: Menthol Architects, architekci: Rafał Pieszko, Liliana Krzycka, Adam Baczewski

W dobie przepisów budowlanych zmierzających do nowych standardów energetycznych bez wątpienia warto dziś zainwestować w nowoczesny dom, który za kilka lat będzie spełniał już powszechnie obowiązujące normy. A synonimem nowoczesnego domu jest właśnie dom energooszczędny.

Jeszcze w końcu ubiegłego stulecia, kiedy energia nie była droga, nie przywiązywano wielkiej wagi do tego, ile potrzeba jej do ogrzania domu. Wystarczyło dobrać kocioł o odpowiednio dużej mocy. Skoro ciepło było tanie, nie miało znaczenia, jak wiele go uciekało przez okna, ściany i kominy. Dziś, gdy wiadomo, jak budować, aby ogrzać dom skutecznie i oszczędnie, nie rezygnując z komfortu mieszkania, ale też nie marnotrawiąc energii, nie ma już powrotu do takiego myślenia. Wydatki na energię są odczuwalne, a zmniejszenie jej zużycia stało się powszechnym zadaniem. Dlatego regulacje prawne i nowe przepisy budowlane kierują nas w stronę nowych standardów. Zmiana sposobu budowania domów w Polsce nie nastąpi nagle, ale jest nieunikniona ze względów ekonomicznych i ekologicznych.

Cechy domu energooszczędnego
• Dobrze zaizolowane przegrody zewnętrzne.
• Okna o niskim współczynniku przenikania ciepła.
• Niewielki stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury.
• Brak mostków termicznych.
• Rozkład pomieszczeń wykorzystujący energię słoneczną do ogrzewania i oświetlenia.
• Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

 


Dzisiaj mamy jeszcze wybór: zbudować dom energooszczędny czy „tak jak zawsze”, za kilka-kilkanaście lat energooszczędność stanie się powszechnym wymogiem. Jesteśmy społeczeństwem niezamożnym, więc z trudem akceptujemy rozwiązania, które na starcie wymagają zaangażowania większych środków finansowych, niż to jest absolutnie konieczne. Jednak buduje się na lata. W perspektywie nadchodzących zmian rozsądnie jest dziś zainwestować w taki nowoczesny dom, który nie okaże się już po kilku latach przestarzały.
Czy kompromis między energooszczędnością a niskim kosztem budowy jest możliwy? Przedstawiciele branży budowlanej twierdzą, że tak. Warunkiem są jednak "mądre" zaprojektowanie i budowa domu - wykorzystanie odpowiednich, sprawdzonych materiałów budowlanych i wysoka jakość wykonania.

Domy jednorodzinne - program dopłat do budowy domów energooszczędnych

Dla tych, którzy już dziś, w nadziei na komfort i mniejsze wydatki na utrzymanie, są gotowi zmierzyć się z budową domu energooszczędnego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił specjalny program. Ma on stanowić impuls dla rynku do zmiany sposobu budowania domów w Polsce, przynieść wymierne korzyści finansowe inwestorom, którzy z niego skorzystają, i promować rozwiązania dobre dla środowiska.
Program jest skierowany do osób fizycznych budujących domy jednorodzinne albo kupujących dom lub mieszkanie od dewelopera (w tym również spółdzielni mieszkaniowej). Przewiduje dofinansowanie inwestycji w postaci częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego zaciągniętego na budowę albo zakup domu (mieszkania).
W założeniach projektu przyznanie dofinansowania zostało uzależnione od osiągnięcia określonego wskaźnika zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji EUco. Dlaczego akurat EUco? Zdaniem ekspertów z dziedziny budownictwa taki wskaźnik bezpośrednio określa ilość ciepła traconego przez przegrody zewnętrzne, a więc jednoznacznie wykazuje jakość konstrukcji i najdokładniej określa poziom efektywności energetycznej budynku. Ubiegający się o dopłatę będą musieli udowodnić, że dla wybudowanego (kupionego) przez nich domu (mieszkania) EUco nie przekracza 15 lub 40 kWh/(m²·rok). Pozytywne zweryfikowanie tego warunku przyniesie inwestorowi korzyści w postaci dopłaty do kredytu (jej wysokość będzie zależała od tego, który ze wskaźników uda się osiągnąć), a także niższych kosztów eksploatacji budynku oraz podniesienia jego wartości.
Dotacja będzie wypłacana na konto kredytowe ubiegającego się o nią inwestora po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia i potwierdzeniu uzyskania wymaganego standardu energetycznego przez budynek. Chociaż budowa domu zgodnego ze standardami programu NFOŚiGW wymaga od inwestora wielu dodatkowych starań, dokładnej dokumentacji budowy, weryfikacji, badań oraz wypełnienia licznych formalności, dofinansowanie rzeczywiście się opłaci.

Dom energooszczędny warto wybrać już dziś, ponieważ:
• będzie tani w eksploatacji;
• zapewni nam komfortowy klimat we wnętrzach zimą i latem;
• dzięki nowoczesnym instalacjom będzie wygodny w użytkowaniu;
• budowa domu energooszczędnego będzie bardziej przyjazna środowisku.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej