Zawory Oras

2007-05-30 11:45
Zawory Oras
Autor: Oras

Polska fabryka koncernu Oras w Oleśnie k/Częstochowy uruchomiła produkcję kilku typów zaworów. Wprowadzenie w 2003 r. zaworów na polski rynek jest kontynuacją planów produkcyjnych firmy w skali Europy. Baterie oszczędzające wodę, baterie termostatyczne lub bezdotykowe powinny być montowane w instalacjach wyposażonych w zawory, które zapewnią armaturze prawidłowe funkcjonowanie ograniczające marnotrawstwo i przecieki wody.

Nowe baterie w połączeniu z wprowadzanymi właśnie zaworami będą umożliwiały stworzenie proekologicznych instalacji w każdym domu. Taka instalacja to samoczynne zmniejszenie przepływu wody, bez straty komfortu korzystania z niej.

W ramach nowej grupy produktów firma wprowadziła następujące wyroby:
1. zawory i głowice termostatyczne Oras Stabila, zawory regulacyjno-odcinające, odcinające zawory podtynkowe Oras Sena oraz wodomierze.
2. zawory pralkowe montowane na blacie, szpitalne kratki ściekowe, zawory hydrantowe do stosowania na zewnątrz budynku nawet podczas zimy.

Zawory hydrantowe Oras
Zawory hydrantowe Oras są przeznaczone do zastosowania zewnętrznego głównie w domach jednorodzinnych, przy garażach lub w budynkach gospodarczych. Zaletą zaworu hydrantowego jest możliwość korzystania z wody na zewnątrz budynku w każdych warunkach atmosferycznych, także podczas zimy. Ze względu na przepływ wody zawór pełni jednocześnie kilka funkcji: zaworu zwrotnego, zaworu odcinającego, przerywacza próżni. Zawór jest wyposażony w element zamykający w postaci zaworu typu dyskowego z trzpieniem teleskopowym. Do zaworu można podłączyć wąż ogrodowy o średnicy 13 mm. Aby nie stwarzać niebezpieczeństwa zamarzania zawór hydrantowy musi być zainstalowany, w ścianie zewnętrznej budynku, z nachyleniem około 1o w kierunku na zewnątrz budynku. Zamocowane do części wewnętrznej rurowe przejście przez ścianę Φ 18 mm wykonane jest z miedzi.
Dane techniczne: maksymalne ciśnienie robocze - 1 MPa; materiał - specjalny mosiądz; grubość ściany - maks. 450 mm, min 40 mm; spadek ciśnienia 25 kPa.

 

Zawory i głowice termostatyczne Oras Stabila
Termostatyczne zawory grzejnikowe Oras Stabila przeznaczone są do instalacji c.o.. Umożliwiają one ciągłą regulację temperatury w pomieszczeniu, jak i dokonania nastawy wstępnej w oparciu o obliczenia. Zawory spełniają wymagania norm polskich i europejskich. Na uwagę zasługuje materiał użyty do wykonania korpusu zaworu - mosiądz odporny na ubytek cynku czyli odporny na korozje. Pasują do wszystkich typów grzejników nie wyposażonych w zawory grzejnikowe oraz, po zastosowaniu specjalnego adaptera, do większości grzejników wyposażonych w zawory.

 

 

Zawory regulacyjno-odcinające Oras
Zawory przeznaczone są do regulacji wstępnej i bilansowania pionów grzewczych
i im podobnych (np. w instalacjach c.w.u.), a także do ich odcinania. Urządzenia wyposażone są w niezależny kulowy zawór odcinający, kryzę regulacyjną oraz króćce: pomiarowy i spustowy. Kryza regulacyjna to specjalnie ukształtowana tuleja służąca do zadania nastawy wstępnej za pomocą wskazówki i tarczy z podziałką. Kryzę regulacyjną blokuje się w określonej pozycji śrubą dociskową. Króćce pomiarowe wyposażone są w końcówki Φ 7 mm. Przed spuszczeniem wody z instalacji należy zdjąć złączkę pomiarową z króćca spustowego. Gwint zewnętrzny króćca spustowego to R 1/2". Zawory mają aprobatę techniczną COBRTI Instal i atest higieniczny PZH dla stosowania w instalacjach wody pitnej.

 Zawory odcinające Oras Sena
Zawory odcinające to uniwersalne rozwiązanie dla podtynkowych instalacji c.w.u. Jest to ciekawe rozwiązanie umożliwiające zastąpienie tradycyjnych zaworów kulowych odcinające piony w mieszkaniach.

Zawory składają się z 2 zasadniczych części:

  • z uchwytu sterującego pracą zaworu wykonanego w postaci półkuli (z oznakowaniem woda zimna i gorąca - kolor niebieski i czerwony) montowanej w widocznym miejscu na ścianie, np. przy umywalce
  • z korpusu wewnętrznego z głowicą montowaną na instalacji c.w.u. i z części łączącej uchwyt z głowicą w postaci tulei o regulowanej długości.

Zawory umożliwiają standardowy montaż w ścianie do głębokości 80 mm. Dzięki temu różna głębokość umieszczenia rur instalacyjnych nie stanowi już żadnego problemu. Jeśli zaś w zaworze przestanie prawidłowo działać głowica, nie trzeba rozkuwać ściany i wymieniać całego zaworu, wystarczy wymienić samą głowicę. Dla średnicy zaworów 1/2" istnieje możliwość regulacji głębokości instalacj i w zakresie 27–86 mm, dla średnicy 3/4" - w zakresie 32–86 mm. W zestawie oznakowanie woda zimna / gorąca (niebieskie / czerwone) do wyboru.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej