Zawory antyskażeniowe do wody z blokadą strumienia zwrotnego

2015-01-08 12:17
zawór antyskażeniowy
Autor: SCHELL Kombinowany zawór kątowy, antyskażeniowy SCHELL COMFORT umożliwiający instalację baterii i urządzenia z jednego podejścia instalacyjnego z gamy EB

Instalacja wodociągowa, oprócz dystrybucji wody, powinna zapwniać również odpowiednią jakość wody użytkowej. Zawory antyskażeniowe SCHELL z blokadą strumienia zwrotnego zabezpieczają przed ryzykiem wtórnego zanieczyszczenia instalacji wodnej i gwarantują bezpieczne korzystanie z wody.

Od 2012 roku każdy nowy budynek musi być zaopatrzony w instalację z odpowiednimi zaworami antyskażeniowymi. Wymóg stosowania tego typu zabezpieczeń wynika z normy EN 1717 dotyczącej ochrony przed wtórnym zanieczyszczeniem wody w instalacjach wodociągowych i określającą wymagania dotyczące urządzeń zapobiegających zanieczyszczeniu przez przepływ zwrotny. Do takiego zjawiska może dojść np. w trakcie spadku ciśnienia w instalacji wodociągowej na skutek awarii. Podciśnienie panujące w instalacji powoduje, że zużyta i woda w punkcie odbioru zostaje wtórnie wtłoczona do wodociągu, co może skutkować jego lokalnym zanieczyszczeniem i obniżeniem jakości wody użytkowej.

Zawory antyskażeniowe w instalacji wodociągowej

Zawory antyskażeniowe z oferty SCHELL dostępne są jako oddzielna armatura lub jej element. Do wyboru jest armatura pełniąca funkcję przerywacza próżni (DA odmiany C), zaworu zwrotnego bez możliwości nadzoru (EB), zaworu zwrotnego przeciwskażeniowego z przerywaczem próżni (HD), a także automatyczny przełącznik natrysku.
Przerywacz próżni występujący w armaturze antyskażeniowej w momencie spadku ciśnienia otwiera się automatycznie, zapobiegając powstaniu różnicy ciśnień w kierunku dopływu. Z kolei zawór zwrotny pozostaje zamknięty w momencie wystąpienia przepływu wody w odwrotnym kierunku. Działa w ten sposób np. kombinowany zawór kątowy SCHELL COMFORT, który dodatkowo pozwala na podłączenie pralki i armatury czerpalnej z jednego podejścia instalacyjnego. Armatura z grupy EB, jak na przykład zawór SCHELL COMFORT, wyposażona jest w podwójną blokadę przepływu zwrotnego – takie urządzenia są wymagane na przykład w przypadku baterii z wyciąganym wężem. Armatura SCHELL może ponadto chronić nie tylko wodociąg, lecz również armaturę sanitarną przed uszkodzeniem. Zawór z filtrem o dokładności 0.1 mm zatrzymuje zanieczyszczenia z wodociągu, uniemożliwiając ich przedostawanie się do mechanizmu baterii. Dodatkowo opcja regulacji przepływu pozwala na wstępne ograniczenie zużycia wody.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej