Sztuka łączenia rur

2007-05-23 11:54

Najczęściej stosowanymi systemami połączeń rur są: zaciskowy typu radialnego oraz aksjalny. Dokonując  pomiędzy nimi wyboru warto znać przynajmniej ich podstawowe zalety i różnice. Zastosowanie właściwych połączeń ma duże znaczenie dla stabilności i bezpieczeństwa całej instalacji.

Połączenia radialne   
System radialny opiera się na złączkach, w których elementem uszczelniającym jest jedna lub dwie uszczelki typu O-Ring. Aby ich nie uszkodzić, końcówka rury musi być fazowana od wewnątrz. W związku z tym w miejscach połączeń następuje znaczne przewężenie przekroju rury. Połączenie następuje poprzez wsunięcie w rurę końcówki złączki z uszczelkami typu O-Ring i zaciśnięciu tulei. Niezwykle istotne jest wzrokowe sprawdzenie, czy w otworze kontrolnym tulei widać rurę. Jeśli nie, to uszczelnienie może być niewłaściwe i grozić zalaniem mieszkania. Ponieważ taka kontrola nie zawsze jest możliwa, przy wykonywaniu połączeń radialnych należy zachować dużą ostrożność.

System aksjalny   
Podobna kontrola jest natomiast niezwykle łatwa i pewna przy zastosowaniu połączenia typu aksjalnego. Jest to bardzo ważne w przypadku prowadzenia instalacji w miejscach niedostępnych i w późniejszym etapie prac zakrytych. Niektóre tego typu systemy pozwalają także na odzysk złączki w sytuacji złego lub omyłkowego montażu. Właściwe uszczelnienie powstaje dzięki wprasowaniu ścianki rury pomiędzy tuleję i złączkę, bez uszkodzenia samej rury. Działa tu tzw. "efekt pamięci kształtu" - po rozszerzeniu rura samoczynnie zaciska się na kroćcach złączki, a ścianki rury przy użyciu tulei są dodatkowo wciskane w karby złączki. Materiałem uszczelniającym staje się tym samym cała powierzchnia użytej rury. Natomiast w przypadku systemu radialnego cienka aluminiowa tuleja zaciskana jest jedynie w dwóch miejscach uszczelnienia. Na rynku są dostępne systemy, w których jedna uniwersalna złączka może być stosowana do trzech typów rur: sanitarnych, grzewczych i wielowarstwowych, a to z kolei eliminuje możliwość pomyłki w trakcie montażu instalacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej