Gdzie stosować rury z polipropylenu - uwaga na kształtki

2022-09-19 16:23
Rury z polipropylenu
Autor: Gettyimages W instalacjach wody użytkowej sprawdzi się każdy rodzaj rur, ale nie wszystkie opłaca się stosować, ponieważ nie warto płacić więcej za cechy, których nie da się wykorzystać. Najczęściej używa się rur z polietylenu, polibutylenu albo – ze względu na korzystną cenę – polipropylenowych

Rury polipropylenowe stosuje się do wewnętrznych instalacji ciepłej i zimnej wody użytkowej oraz grzewczych. W instalacjach w budynkach mieszkalnych używa się trzech odmian rur polipropylenowych różniących się cechami użytkowymi. Wymagany przebieg instalacji można uzyskać wyłącznie przez kielichowe zgrzewanie odcinków rur i kształtek systemowych.

Zastosowanie rur polipropylenowych

Rury polipropylenowe wytwarza się z kopolimeru, odmiany tworzywa bardziej elastycznej i mniej wytrzymałej od podstawowego rodzaju, ale mającej zestaw cech pożądanych dla rur przeznaczonych do wewnętrznych instalacji ciepłej i zimnej wody użytkowej oraz grzewczych.

Oprócz jednorodnych rur polipropylenowych dostępna jest także ich ulepszona wersja – tzw. rury stabilizowane, z warstwą aluminium albo zbrojeniem z włókna węglowego. Te dodatki zmniejszają rozszerzalność cieplną rur, więc mniej wydłużają się one w kontakcie z gorącą wodą (użytkową lub grzewczą), która nimi płynie.

W instalacjach w budynkach mieszkalnych używa się trzech odmian rur polipropylenowych różniących się cechami użytkowymi, o czym świadczą ich oznaczenia:

  • do wody zimnej – PN 10, PN 16 i PN 20,
  • do ciepłej użytkowej i grzewczych – PN 16 bądź PN 20.

Wymagany przebieg instalacji można uzyskać wyłącznie przez kielichowe zgrzewanie odcinków rur i kształtek systemowych.

Potrzebna jest do tego zgrzewarka elektryczna (z wymiennymi nakładkami grzejnymi dla każdej średnicy rury), która nagrzewa jednocześnie zewnętrzną powierzchnię rury oraz wewnętrzną kształtki. Nagrzane elementy wsuwa się jeden w drugi na wymaganą głębokość. Czas nagrzewania, łączenia i chłodzenia oraz głębokość zgrzewania producenci podają w instrukcjach. Wtedy uzyskane połączenie jest jednorodne, co gwarantuje doskonałą szczelność instalacji i jej wytrzymałość mechaniczną.

Złączki (kształtki), tak jak rury, są wykonane z polipropylenu, ale nie mają bariery antydyfuzyjnej koniecznej w instalacjach grzewczych z tworzywa sztucznego. Trzeba więc inaczej zadbać o zabezpieczenie antykorozyjne stalowych elementów takiej instalacji, np. stosując separatory powietrza albo wymienniki płytowe ze stali nierdzewnej, oddzielające obieg kotłowy od instalacyjnego.

Bardzo elastyczne rury polibutylenowe

Innym rodzajem rur stosowanym w instalacjach budynków mieszkalnych są elastyczne rury polibutylenowe. Ta cecha, obok odporności na wysoką temperaturę (do 90°C, a krótkotrwale nawet 100°C), jest ich najważniejszą zaletą.

Są sprzedawane w długich zwojach, a po rozwinięciu z nich łatwo się prostują (nie mają pamięci kształtu) i dają ręcznie wyginać oraz układać niemal jak kabel elektryczny. Sprawdzają się więc w budynkach szkieletowych, w których instalacje prowadzi się między drewnianymi elementami konstrukcji. Nie tracą giętkości nawet w ujemnej temperaturze (do –15°C), więc nie trzeba przerywać montowania instalacji, gdy niespodziewanie się ochłodzi.

Rury polibutylenowe, podobnie jak inne z tworzywa, wydłużają się pod wpływem wysokiej temperatury, za to zamarznięcie wody wewnątrz takiej instalacji nie jest dla niej groźne. Rura dobrze znosi kilkuprocentowe zwiększenie objętości znajdującego się wewnątrz czynnika i gdy temperatura wzrasta, wraca do poprzedniego kształtu.

Rury z PB są odporne na chlor i w połączeniu z nim nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji, nawet wtedy, gdy jego zawartość w wodzie jest dwukrotnie większa niż maksymalna dawka w tej nadającej się do spożycia. Nie są podatne na rozwój mikroorganizmów w instalacjach wody pitnej – pod tym względem zachowują się lepiej niż inne tworzywa.

W wersji barrier mają dodatkowo warstwę antydyfuzyjną, więc mogą być stosowane w instalacjach centralnego ogrzewania. Rury łączy się przez zgrzewanie polidyfuzyjne albo za pomocą połączeń nierozłącznych i zaciskowych na pierścień miedziany ze złączką mosiężną lub plastikowe złączki zaciskowe. Jeśli instalację z polibutylenu chce się pomalować, można to zrobić wyłącznie farbą akrylową na bazie wody, ponieważ rozpuszczalnikowa rozpuszcza tworzywo.

Może zainteresuje Cię także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej