Gdzie stosować rury z polipropylenu - uwaga na kształtki

2022-09-19 16:23
Rury z polipropylenu
Autor: Gettyimages W instalacjach wody użytkowej sprawdzi się każdy rodzaj rur, ale nie wszystkie opłaca się stosować, ponieważ nie warto płacić więcej za cechy, których nie da się wykorzystać. Najczęściej używa się rur z polietylenu, polibutylenu albo – ze względu na korzystną cenę – polipropylenowych

Rury polipropylenowe stosuje się do wewnętrznych instalacji ciepłej i zimnej wody użytkowej oraz grzewczych. W instalacjach w budynkach mieszkalnych używa się trzech odmian rur polipropylenowych różniących się cechami użytkowymi. Wymagany przebieg instalacji można uzyskać wyłącznie przez kielichowe zgrzewanie odcinków rur i kształtek systemowych.

Zastosowanie rur polipropylenowych

Rury polipropylenowe wytwarza się z kopolimeru, odmiany tworzywa bardziej elastycznej i mniej wytrzymałej od podstawowego rodzaju, ale mającej zestaw cech pożądanych dla rur przeznaczonych do wewnętrznych instalacji ciepłej i zimnej wody użytkowej oraz grzewczych.

Oprócz jednorodnych rur polipropylenowych dostępna jest także ich ulepszona wersja – tzw. rury stabilizowane, z warstwą aluminium albo zbrojeniem z włókna węglowego. Te dodatki zmniejszają rozszerzalność cieplną rur, więc mniej wydłużają się one w kontakcie z gorącą wodą (użytkową lub grzewczą), która nimi płynie.

W instalacjach w budynkach mieszkalnych używa się trzech odmian rur polipropylenowych różniących się cechami użytkowymi, o czym świadczą ich oznaczenia:

  • do wody zimnej – PN 10, PN 16 i PN 20,
  • do ciepłej użytkowej i grzewczych – PN 16 bądź PN 20.

Wymagany przebieg instalacji można uzyskać wyłącznie przez kielichowe zgrzewanie odcinków rur i kształtek systemowych.

Potrzebna jest do tego zgrzewarka elektryczna (z wymiennymi nakładkami grzejnymi dla każdej średnicy rury), która nagrzewa jednocześnie zewnętrzną powierzchnię rury oraz wewnętrzną kształtki. Nagrzane elementy wsuwa się jeden w drugi na wymaganą głębokość. Czas nagrzewania, łączenia i chłodzenia oraz głębokość zgrzewania producenci podają w instrukcjach. Wtedy uzyskane połączenie jest jednorodne, co gwarantuje doskonałą szczelność instalacji i jej wytrzymałość mechaniczną.

Złączki (kształtki), tak jak rury, są wykonane z polipropylenu, ale nie mają bariery antydyfuzyjnej koniecznej w instalacjach grzewczych z tworzywa sztucznego. Trzeba więc inaczej zadbać o zabezpieczenie antykorozyjne stalowych elementów takiej instalacji, np. stosując separatory powietrza albo wymienniki płytowe ze stali nierdzewnej, oddzielające obieg kotłowy od instalacyjnego.

Bardzo elastyczne rury polibutylenowe

Innym rodzajem rur stosowanym w instalacjach budynków mieszkalnych są elastyczne rury polibutylenowe. Ta cecha, obok odporności na wysoką temperaturę (do 90°C, a krótkotrwale nawet 100°C), jest ich najważniejszą zaletą.

Są sprzedawane w długich zwojach, a po rozwinięciu z nich łatwo się prostują (nie mają pamięci kształtu) i dają ręcznie wyginać oraz układać niemal jak kabel elektryczny. Sprawdzają się więc w budynkach szkieletowych, w których instalacje prowadzi się między drewnianymi elementami konstrukcji. Nie tracą giętkości nawet w ujemnej temperaturze (do –15°C), więc nie trzeba przerywać montowania instalacji, gdy niespodziewanie się ochłodzi.

Rury polibutylenowe, podobnie jak inne z tworzywa, wydłużają się pod wpływem wysokiej temperatury, za to zamarznięcie wody wewnątrz takiej instalacji nie jest dla niej groźne. Rura dobrze znosi kilkuprocentowe zwiększenie objętości znajdującego się wewnątrz czynnika i gdy temperatura wzrasta, wraca do poprzedniego kształtu.

Rury z PB są odporne na chlor i w połączeniu z nim nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji, nawet wtedy, gdy jego zawartość w wodzie jest dwukrotnie większa niż maksymalna dawka w tej nadającej się do spożycia. Nie są podatne na rozwój mikroorganizmów w instalacjach wody pitnej – pod tym względem zachowują się lepiej niż inne tworzywa.

W wersji barrier mają dodatkowo warstwę antydyfuzyjną, więc mogą być stosowane w instalacjach centralnego ogrzewania. Rury łączy się przez zgrzewanie polidyfuzyjne albo za pomocą połączeń nierozłącznych i zaciskowych na pierścień miedziany ze złączką mosiężną lub plastikowe złączki zaciskowe. Jeśli instalację z polibutylenu chce się pomalować, można to zrobić wyłącznie farbą akrylową na bazie wody, ponieważ rozpuszczalnikowa rozpuszcza tworzywo.

Może zainteresuje Cię także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej