Oszczędzanie także latem. Pompa ciepła źródłem ciepłej wody użytkowej

2012-05-14 16:07
Oszczędzanie także latem. Pompa ciepła źródłem ciepłej wody użytkowej
Autor: Junkers Pompa ciepła Supreco W marki Junkers wykorzystuje do podgrzewania wody ciepło z pomieszczeń lub ciepło powietrza z zewnątrz

Nowa pompa ciepła marki Junkers wykorzystuje do podgrzewania wody ciepło bezpośrednio z otoczenia albo ciepło powietrza z zewnątrz. Kombinacja pompy ciepła z urządzeniami zasilanymi olejem, gazem lub biomasą to oszczędności, zwłaszcza w okresie letnim. Do podgrzewania wody nie musi być wtedy uruchamiany kocioł grzewczy.

Bosch Technika Grzewcza - firma oferująca urządzenia znanej marki Junkers, wprowadza na rynek nową pompę ciepła. Do podgrzewania wody wykorzystuje ona ciepło bezpośredniego otoczenia lub ciepło powietrza z zewnątrz.

Przeczytaj także: Bosch zmienia jakość życia

Nowa powietrzna pompa ciepła może także stanowić uzupełnienie użytkowanych urządzeń zasilanych olejem, gazem lub biomasą. Taka współpraca urządzeń przynosi oszczędności zwłaszcza latem, dzięki temu, że do podgrzewania wody nie musi być uruchamiany kocioł grzewczy.

Charakterystyka pompy ciepła Supraeco

Model Supraeco W ma moc 2 kW. Współczynnik sprawności działania COP (Coefficient of Performance) pompy ciepła wynosi 3,5 (zgodnie z normą EN255-3 przy temperaturze powietrza 20 °C oraz podniesieniu temperatury wody z 15 do 45°C). Przy wykorzystaniu jednej kilowatogodziny prądu urządzenie wytwarza do 3,5 kilowatogodzin ciepła służącego do podgrzania wody. Wbudowany zasobnik wody ma pojemność 270 l. Maksymalna temperatura zasilania wynosi 60°C. Dzięki elektrycznej grzałce o mocy 2 kW, możliwe jest podgrzanie wody do temperatury 70°C, co jest skuteczną ochroną przed bakteriami Legionella.

Pompy ciepła Junkers - rodzaje urządzeń

Pompa ciepła do podgrzewania wody jest dostępna w dwóch wariantach, wykorzystujących powietrze wewnętrzne i zewnętrzne: Supraeco W SWI 270-1 X oraz Supraeco W SWO 270-1 X.  (X oznacza wbudowany wymiennik ciepła, zatem pompa ciepła może współpracować z instalacją solarną lub innym źródłem ciepła w celu podgrzewania wody pitnej).

  • Seria urządzeń SWI pobiera ciepło z pomieszczeń. Pompy ciepła pracują niezawodnie w miejscu instalacji przy temperaturach od 5 do 35°C, wychwytują także wilgoć z powietrza. Jeżeli pompa ma być instalowana poza pomieszczeniem, z którego pobierane będzie ciepło, jako osprzęt dodatkowy Junkers oferuje wówczas system kanałów.
  • Seria urządzeń SWO-1 może wykorzystywać ciepło z powietrza na zewnątrz przy temperaturach do -10 stopni (z tego względu pompa jest bardziej polecana do współpracy z powietrzem zewnętrznym). Warianty podłączenia obejmują różne rozwiązania - prosty kanał wylotowy lub bardziej skomplikowane wyprowadzenie kanału przez dach. System kanałów albo odpowiedni wypust dachowy są dostępne w ofercie osprzętu dodatkowego Junkers. Pompa ciepła jest dostarczana wraz z adapterami podłączeniowymi i jest gotowa do zainstalowania. Wszystkie komponenty są łatwo dostępne dla instalatora. Urządzenie ma wymienny zasobnik.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej