Oszczędność wody

2007-11-14 12:16

Rezultaty testów porównawczych dowodzą, że w bateriach jednouchwytowych zużycie wody obniża się o około jedną trzecią w stosunku do baterii dwuuchwytowych.

Baterie jednouchwytowe
Zawory ceramiczne oznaczają trwalszą konstrukcję w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, lepsze uszczelnienie, a także umożliwiają precyzyjną regulację strumienia wody. Ich działanie polega na odpowiednim ustawieniu wobec siebie dwóch płytek ceramicznych - nieruchomej i ruchomej. W płytce nieruchomej znajdują się dwa otwory wlotowe na zimną i gorącą wodę. Płytka ruchoma wraz z zabierakiem zawiera komorę mieszającą. W wyniku obrotu płytki ruchomej następuje w niej mieszanie wody zimnej i ciepłej. To właśnie precyzja regulacji strumienia wody skutkuje jej oszczędnością. W bateriach dwuuchwytowych musimy doprowadzić do wymieszania strumieni wody ciepłej i zimnej za każdym razem, testując kilkukrotnie temperaturę. W bateriach jednouchwytowych proporcje mamy już ustawione, wystarczy tylko włączyć strumień wody. W bateriach jednouchwytowych regulacji ustawień przepływu wody oraz temperatury maksymalnej dokonuje się przy pomocy pierścienia umieszczonego na głowicy ceramicznej, wewnątrz baterii. Obrót pierścienia o 180 stopni powoduje oszczędność wody do 50%. Poprzez odpowiednią regulację można także zmniejszyć stopniowo do 50% temperaturę maksymalną osiąganą przez baterię w pozycji ciepłej wody. Dzięki temu otrzymuje się kolejne oszczędności i zabezpiecza się przed ewentualnym poparzeniem.
W ofercie firmy Roca znajdują się baterie jednouchwytowe stanowiące większość oferty. Należą do nich między innymi modele z serii: Amura, Logica, M2, Monodin, Victoria, Victoria Plus.
W ciągłym procesie unowocześniania modeli pojawiła się nowa seria AMURA. Wyposażona jest ona również w moduł sterujący z płytkami ceramicznymi. Seria ta została zaprojektowana przez stylistę niemieckiego Esmiten Langen.

Fotokomórka
Amura to pierwsza w ofercie firmy Roca bateria umywalkowa domowego użytku wyposażona (opcjonalnie) w fotokomórkę. Zastosowanie fotokomórki jest kolejnym krokiem w oszczędzaniu wody. Strumień wody włącza się, gdy w zasięgu fotokomórki znajdą się nasze ręce. Wyłączenie go następuje od razu po zniknięciu rąk z zasięgu fotokomórki.
Jest to dobre zabezpieczenie dla zapominalskich, którym zdarza się zapomnieć zakręcić uchwyt.

Baterie termostatyczne
Baterie te zapewniają wysoki komfort użytkowania. Posiadają one możliwość wcześniejszego precyzyjnego zaprogramowania temperatury, co pozwala na jej ustawienie na stałe, zabezpieczając przed oparzeniami i ograniczając zużycie wody. Temperaturę można ustawić z dokładnością do 0,5 st. C. W ofercie firmy do tej grupy należą seria Panama -T oraz Amura -T.

Baterie dwuuchwytowe
Baterie dwuuchwytowe produkowane współcześnie tylko kształtem przypominają te znane z lat ubiegłych. W nich również stosuje się rozwiązania służące oszczędności wody (to zresztą hasło pod jakim powinna być urządzana każda nowoczesna łazienka).
W ofercie firmy urządzenia tego typu reprezentowane są przez modele Panama i Verona. Są one wyposażone w głowicę ceramiczną. Dzięki jej zastosowaniu szybciej niż
w bateriach z klasycznymi zaworami uzyskujemy strumień wody o żądanych parametrach. Do uzyskania pożądanego strumienia wystarczy pół obrotu uchwytu do uzyskania pełnego strumienia wody. Powoduje to znaczne zmniejszenie strat wody związanych z odkręcaniem i zakręcaniem uchwytów.

Jakość urządzeń
Najlepszą gwarancją dbałości producenta o kwestie zużycia wody jest wysoka jakość urządzeń. Zapobiega to wszelkiego typu niekontrolowanym przeciekom. Firma udziela na swoje produkty gwaracje: na baterie chromowane 5 lat oraz 10 lat na głowice ceramiczne. Baterie wykonane są z mosiądzu, który jest następnie niklowany i chromowany.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej