Oryginalny obrotowy prysznic zaprojektowany przez polskiego projektanta najlepszy w międzynarodowym konkursie "Jump the Gap"

2011-11-22 11:34
Oryginalny obrotowy prysznic zaprojektowany przez polskiego projektanta najlepszy w międzynarodowym konkursie Jump the Gap
Autor: ROCA In&Out Shower, autor Michał Warynkiewicz

Michał Warykiewicz, młody polski projektant wygrał 4. edycję międzynarodowego konkursu dla młodych dizajnerów "Jump the Gap". Zwycięstwo zapewnił mu projekt "IN & Out Shower" – innowacyjny prysznic obrotowy. 

Projekt Michała Warykiewicza został wybrany spośród 365 projektów nadesłanych na konkurs z 49 krajów. Warto podkreślić, że wśród 11 finalistów znalazły się jeszcze dwie prace z Polski – MIST, projekt przygotowany przez Katarzynę Hryniewiecką i Sylwestra Szymańskiego oraz Watersite Agaty Trybus.

Polak wygrywa międzynarodowy konkurs Jump the Gap!

Ogłoszenie wyników nastąpiło 3 listopada br. w Londynie, tym razem w otwartej niedawno Roca London Gallery projektu Zahy Hadid.

Wyboru jedenastu finalistów oraz laureata konkursu dokonało jury, w skład którego weszli czołowi przedstawiciele świata architektury i wzornictwa: Ron Arad jako przewodniczący oraz Gilda Bojardi, Javier Mariscal, Marcel Wanders, John Anthony Sahs, Josep Congost, Dyrektor Roca Design Center oraz Tomasz Rygalik, przedstawiciel polskiego środowiska projektowego.

Wyłonienie spośród finalistów zwycięzcy, Michała Warykiewicza było, co podkreślił Ron Arad, niezwykle trudne z powodu wysokiego poziomu oraz niespodziewanie dużej liczby projektów zgłoszonych do czwartej edycji konkursu.

Zobacz: projekty finałowe konkursu "Jump the Gap"

Zwycięzca konkursu – Michał Warykiewicz – jest absolwentem wydziału architektury Politechniki Krakowskiej. Będzie mógł nawiązać współpracę z Roca Design Departament by stworzyć pełnowymiarową makietę swojego projektu, który będzie zaprezentowany podczas wystawy 100% Design. Otrzymał również nagrodę w wysokości 5000 euro.

IN & OUT Shower to rozwiązanie, które łączy prysznic w łazience z prysznicem w ogrodzie. Urządzenie jest zbudowane na okrągłej podstawie, na której umocowane są dwa szklane, półkoliste parawany. Innowacyjnośc projektu polega na tym, iż obracając prysznic o 180 stopni przechodzi się z trybu łazienkowego na tryb ogrodowy i uzyskuje prysznic na zewnątrz domu, co jest bardzo użyteczne podczas upalnych letnich dni.

Opis projektu: IN & OUT Shower, autor: Michał Warykiewicz, Polska

IN & OUT Shower jest niekonwencjonalnym rozwiązaniem, które łączy prysznic w łazience z prysznicem w ogrodzie. Urządzenie jest zbudowane na okrągłej podstawie, na której umocowane są dwa szklane, półkoliste parawany. Obracając prysznic o 180 stopni tryb łazienkowy przestawia się na tryb ogrodowy, który doskonale sprawdzi się w upalne letnie dni. Intymność kąpieli w trybie ogrodowym zapewni system matowienia szklanych parawanów. Urządzenie wykorzystuje wielowarstwowość szkła, która ma wpływ na współczynnik przenikania ciepła. Filary IN & OUT Shower są izolowane i uszczelniane na stykach ze ścianami. Woda odprowadzana jest poprzez specjalny drenaż, znajdujący się pomiędzy podłogą a płaszczyzną obrotową. Obrót przy zmianie trybu jest cichy i delikatny dzięki zastosowaniu silnika hydraulicznego.

Oryginalny obrotowy prysznic zaprojektowany przez polskiego projektanta najlepszy w międzynarodowym konkursie Jump the Gap
Autor: ROCA

Konkurs Jump the Gap organizowany jest przez firmę Roca dla studentów architektury i wzornictwa oraz młodych projektantów, architektów, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Jego głównym celem jest wspieranie młodych, utalentowanych designerów z całego świata i pomoc w zdobyciu międzynarodowego uznania. W tegorocznej edycji "Jump the Gap" Polacy nadesłali najwięcej, bo aż 57 projektów konkursowych, z czego aż trzy znalazły się w finałowej jedenastce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej