Mocowanie wiszących urządzeń sanitarnych - stelaże instalacyjne

2007-11-08 16:12

Stelaże instalacyjne są samonośnymi konstrukcjami do zabudowy przeznaczonymi do stosowania zarówno w zabudowie lekkiej, wolno stojącej ściance, jak i w ściance instalacyjnej przy ścianie murowanej.

Informacje ogólne  
Specjalne stelaże instalacyjne przystosowane są do niemal wszystkich typów urządzeń (WC, bidetów, umywalek, pisuarów, uchwytów dla niepełnosprawnych). Sprzedawane są w kompletach, w skład których wchodzą kształtowniki ze stalowej blachy grubości 2 mm, rury i kształtki mosiężne, śruby, kołki oraz wkręty potrzebne do montażu. Stelaże są samonośnymi konstrukcjami do zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych przeznaczonymi do stosowania zarówno w zabudowie lekkiej wolno stojącej ściance, jak i w ściance instalacyjnej przy ścianie murowanej. Podczas mocowania stelaża można umieścić pod tynkiem wszystkie połączenia instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej, a nawet samą spłuczkę. Kiedy montujemy ściankę instalacyjną przy przegrodzie murowanej, stelaż przytwierdza się do zamocowanych szyn montażowych - jednej na ścianie, a drugiej na podłodze. Następnie po podłączeniu całej instalacji obudowuje płytami gipsowo-kartonowymi. Gdy instalujemy urządzenia sanitarne w ściance wolno stojącej, stelaż umieszcza się w profilu podłogowym ściany, a następnie łączy ze słupkami szkieletu ściany. Prawidłowo zamontowana na stelażu miska ustępowa lub bidetowa wytrzymuje obciążenie statyczne 400 kg, a umywalka 150 kg. Parametry te są potwierdzone badaniami i stanowią warunek dopuszczenia do sprzedaży.


Montaż  
Pierwszą czynnością podczas montażu stelaży przy ścianie murowanej jest przykręcenie szyny montażowej do ścian i podłogi. Ściana, do której ma być zamocowany stelaż, powinna mieć ciężar minimalnie 220 kg/m2. Jest to ważne ze względu na akustykę. Grubość ściany nie ma znaczenia konstrukcyjnego, gdyż stelaż zaprojektowano tak, by siły przekazywane na ścianę lub profile (w ściance szkieletowej) były bardzo małe. Stelaż pokryty płytami gipsowo-kartonowymi tworzy samodzielną konstrukcję mogącą przenosić obciążenia na podłoże. Wysokość zamontowania szyny ściennej zależy od wysokości stelaży (1180, 880, 820 mm). Należy jednak pamiętać, że wartości te muszą odnosić się do poziomu gotowej podłogi. Odległość zamocowania szyny podłogowej od ściany zależy od planowanej głębokości ścianki instalacyjnej: 150-200 mm w wykonaniu standardowym lub do 400 mm przy zastosowaniu przedłużek wsporników. Wyznaczając głębokość ścianki, należy wziąć pod uwagę to, że będą w niej umieszczone instalacje wodne i kanalizacyjne. Przed ostatecznym dokręceniem wkrętów trzeba wypoziomować szynę ścienną i odpowiednio ustawić szynę podłogową. Szynę przytwierdza się śrubami dołączonymi do zestawu w rozstawie maksymalnie co 500 mm. W elementach, z których wykonuje się szyny, znajdują się otwory rozmieszczone co 10 cm ułatwiające właściwe zamocowanie. Kolejnym etapem jest przykręcenie do stelaża specjalnych wsporników regulujących głębokość zabudowy. Całość zawiesza się na szynie ściennej, na której możliwe jest przesuwanie konstrukcji. Po ustawieniu konstrukcji we właściwym miejscu mocuje się nogi montażowe stelaża. Dodatkowo zabezpiecza się je uchwytami wyposażonymi w śruby motylkowe. Podłoże, na którym ma być ustawiony stelaż, musi mieć nośność minimum 5 N/mm2. Podczas budowy ścianki instalacyjnej montuje się zazwyczaj więcej niż jeden stelaż. Nie powinny one znajdować się od siebie w odległości większej niż 550 mm ze względu na płyty gipsowo-kartonowe, które mocowane są do słupków stelaży. Gdy konieczne jest większe rozsunięcie stelaży, trzeba zastosować dodatkowo elementy narożne stanowiące pośrednie podpory dla obudowy płytami gipsowo-kartonowymi. Instalacyjne ściany wolno stojące z płyt gipsowo-kartonowych składają się z podwójnego (rozdzielonego) szkieletu z profili stalowych związanych ze sobą kawałkami płyty. Podczas instalowania stelaża elementy montażowe należy wstawić w profil podłogowy konstrukcji ściany, a następnie przymocować do podłoża w dwóch punktach śrubami śr. 8 mm i kołkami rozporowymi. Po ustawieniu wysokości stelaża elementy trzeba połączyć ze stalowymi profilami konstrukcji ściany za pomocą wkrętów samogwintujących w rozstawie minimum co 300 mm.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej