Łazienka by Alessi: baterie umywalkowe

2011-02-03 11:12
Łazienka by Alessi: baterie umywalkowe
Autor: Oras Uchwyt jak joystick – baterie Oras łączą design z nowatorskim użytkowaniem

Łazienka a światowy design? Teraz to możliwe. Wśród baterii Oras znajdziemy linię zaprojektowaną przez włoski dom projektowy Alessi – Il Bagno Alessi One. To nowoczesna armatura o minimalistycznych kształtach i zupełnie nowatorskim podejściu do użytkowania.

Linię One zaprojektował Stefano Giovannoni – jeden z czołowych projektantów pracowni Alessi. Ten dom projektowy nie bez przyczyny nazywany jest od lat włoską fabryką snów. To właśnie tu powstały najbardziej znane ikony wzornictwa przemysłowego jak choćby słynna wyciskarka do owoców, kształtem przypominająca pająka.

Zobacz także: Baterie łazienkowe i kuchenne

Nawigacja wody jak gra joystickiem

Seria Oras Il Bagno Alessi One łączy w sobie nowoczesny design i wygodę. Linię tworzy kilkanaście modeli baterii. Baterie umywalkowe i wannowe wyróżnia niekonwencjonalne podejście do uchwytu regulującego stumień i temperaturę wody. Zasada jego działania przypomina nawigację joystickiem – do tyłu zwiększamy stumień wody, w prawo zmieniamy temperaturę na zimną, przechylamy uchwyt w lewo i leci ciepła woda.

Design w zgodzie z naturą

W całej serii projektant zastosował łagodną linię. Wszystkie baterie mają okrągłe kształty. W kranach umywalkowych okrągłe są uchwyty, podstawa, na której osadzona jest bateria, a także sama końcówka kranu. Podobnie w zestawach prysznicowych. Rączka natrysku zakończona jest idealnym kołem, z którego małymi otworami płynie woda.

Interesujące, kreatywne i zabawne projekty Stefano Giovanniego przyniosły mu międzynarodowe uznanie. Jego prace są częścią stałych kolekcji w paryskim Centrum Pompidou oraz nowojorskim MOMA. W ostatnim czasie wzbogacił linię Oras Il Bagno Alessi One o nowe, bezdotykowe krany. Ich kształt to odniesienie do łagodnych, naturalnych linii.
A zasada działania pomaga oszczędzać wodę. Bateria uruchamiana jest w pełni automatycznie – bez dotyku rąk. Dzięki temu zużywane jest jedynie tyle wody ile naprawdę potrzebujemy. Dodatkowym atutem w używaniu bezdotykowych baterii w tej linii są ograniczniki temperatury. Możemy na stałe ustawić temperaturę wody na najbardziej dogodnym dla nas poziomie.

Dom projektowy Alessi od samego początku starał się połączyć rozwiązania mające na celu usprawnienie użyteczności przedmiotów z artystycznym eksperymentem na kształtach i materiałach. Linia baterii Oras to odzwierciedlenie tej idei – łączy świetne wzornictwo z przyjemnością użytkowania.

Design nie musi przeszkadzać w wygodzie użytkowania – mówi Stefano Giovannoni, projektant serii baterii Oras Il Bagno Alessi One
„Firma Oras od wielu lat promuje ekologiczne postawy. Funkcjonalne rozwiązania zastosowane
w bateriach tej marki pomagają oszczędzać wodę. Dlatego także w serii Il Bagno Alessi One pojawiły się krany bezdotykowe. Ich projekt i opływowa linia zainspirowane zostały naturą
 i rzeźbionymi przez wodę skałami wybrzeża. Są świetnym przykładem tego, że nowoczesny design nie musi ograniczać wygody użytkowania. Naturalny projekt uzupełnia się tu z ekologicznymi rozwiązaniami technicznymi”

Łazienka by Alessi: baterie umywalkowe
Autor: Oras Bezdotykowa bateria Il Bagno Alessi One – jej łagodny kształt pomaga spływać kroplom wody, bateria lśni jak nowa pomimo użytkowania

Linia Il Bagno Alessi One

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej