Jak uniknąć błędów przy montażu urządzeń sanitarnych i mebli w łazience?

2016-05-25 11:26
Ceramika sanitarna KOŁO MODO
Autor: KOłO Ceramika sanitarna z kolekcji KOŁO MODO

Prawidłowy montaż urządzeń sanitarnych i mebli łazienkowych pozwoli uniknąć problemów, które mogą pojawić się w łazience, już po zakończeniu remontu. Przeciekająca kabina prysznicowa, źle spłukująca toaleta czy meble nasiąkające wodą – jak zabezpieczyć się przed tego rodzaju usterkami?

Montaż kabiny prysznicowej

Niewłaściwy montaż kabiny prysznicowej często skutkuje przeciekaniem wody lub też zbieraniem się wody. Montaż kabiny powinien być przeprowadzany przez dwie osoby. Najpierw powinno się zmontować samą konstrukcję kabiny prysznicowej, którą kupuje się w częściach, a następnie mocuje się ją do brodzika.

Pierwszym i zarazem jednym z najważniejszych etapów jest montaż profili przyściennych do ścian łazienki. To do nich mocuje się kabinę prysznicową. Ponieważ do montażu używa się wkrętów wywiercanych w ścianę, nie ma tu miejsca na pomyłke. Należy bezwględnie przestrzegać instrukcji montażu i wymiarów podanych przez producenta. Po montażu całej konstrukcji należy sprawdzić wypoziomowanie konstrukcji i przeprowadzić ewenutalną korektę, zwłaszcza przy drzwiach przesuwnych. Dokonuje się tego za pomocą specjalnych śrub na górnych rolkach kabiny. Regulacja pozwala nam wyeliminować szczelinę na styku dwóch skrzydeł drzwiowych i tym samym zapewnia szczelności kabiny. Wszelkie zaślepki montuje się na samym końcu składania kabiny.

montaz kabiny prysznicowej
Autor: KOłO Kabina KOŁO ULTRA. Przesuwne drzwi kabiny przylegają do dolnego profilu dzięki działaniu magnesów neodymowych, które nie ulegają rozładowaniu. Aby mieć łatwy dostęp do brudzącego się miejsca styku kabiny z brodziekiem, dolną część ruchomej ścianki wystarczy lekko pchnąć (system Push2Clean)

Zarówno brodzik, jak i kabina prysznicowa muszą szczelnie przylegać do siebie i do ścian. Miejsce styku brodzika ze ścianą należy uszczelnić silikonem, podobnie działa się w przypadku połączenia pomiędzy kabiną, a ścianami łazienki. Zmontowaną kabinę, która jeszcze nie ma drzwi, ustawia się na wypoziomowanym brodziku. Za pomocą poziomicy sprawdza się, czy stelaż przylega równo do ściany. Na ścianie zaznacza się miejsca na otwory montażowe. W celu uszczelnienia w miejscu styku kabiny ze ścianą i brodzikiem nakłada się silikon sanitarny. Dokładnie ten sam zabieg należy wykonać w przypadku uszczelnienia miejsca połączenia kabiny z brodzikiem. Po montażu kabiny zaleca się odczekać 24 godziny na wyschnięcie i związanie silikonu. Po tym czasie należy zrobić próbę szczelności. Jeśli pojawiają się jakieś przecieki, uzupełnia się te miejsca silikonem.

półokrągła kabina prysznicowa
Autor: KOłO Kabina prysznicowa KOŁO ULTRA w wersji półokrągłej. Po zamontowaniu kabiny należy sprawdzić, czy wszystkie jej elementy właściwie do siebie przylegają i wykonać próbę szczelności

WC – montaż kompaktu lub podwieszanej miski

Stelaże podtynkowe do zabudowy lekkiej przytwierdza się do ściany śrubami z kołkami rozporowymi. Na tym etapie ważne jest przede wszystkim odpowiednie wypoziomowanie stelaża i dostosowanie wysokości wysuwanych nóżek, które następnie należy przykręcić do podłoża. Tak przygotowany stelaż obudowuje się płytą kartonowo–gipsową. Trzeba pamiętać, aby płyta była wodoodporna, a jej grubość wynosiła 18 mm. Miskę ustępową należy zawiesić na śrubach, które zostały wkręcone w stelaż przed jego obudowaniem. Tak gotową podstawę możemy obudować ceramiką.
W przypadku montażu kompaktu na samym początku należy oczyścić podłogę, następnie umieścić kompakt w docelowym miejscu i wywiercić otwory pod kołki montażowe. Musimy pamiętać o tym, aby przy planowaniu położenia kompaktu i wiercenia otworów sprawdzić, czy w podłodze nie przebiegają instalacje, które mogą zostać uszkodzone. Po wywierceniu otworów zaleca się położenie silikonu w miejscu, w którym zostanie zamontowany kompakt. Jest to rozwiązanie, które zapewni trwałość montażu. Ważne jest również, aby odczekać kilka godzin do momentu wyschnięcia silikonu. Wszystkie WC - kompakty dostarczane są w elementach. Najważniejszymi elementami są muszla lejowa oraz zasobnik na wodę. Łączy się je za pomocą kompletu uszczelek i plastikowych śrub, które są dołączane do zestawu. Następnie należy umieścić pływak w zasobniku na wodę, przymocować pokrywę i założyć deskę sedesową. Dobrze wybierać antybakteryjne deski z atestem, które podnoszą poziom higieny oraz deski wolnoopadające, czy z łatwym systemem Clic2Clean, który ułatwia czyszczenie.

montaż deski sedesowej
Autor: KOłO Montaż deski sedesowej z zawiasami Click2Clean, które ułatwiają utrzymanie jej w czystości

Montaż mebli łazienkowych

Meble łazienkowe podczas użytkowania narażone są na większą wilgotność oraz wyższe temperatury, dlatego muszą być wykonane z odpowiedniej jakości materiałów. Dobrze, aby meble zrobione były z płyt odpornych na wilgoć i dodatkowo pokryte wodoodpornymi lakierami i filtrami UV. Takie rozwiązania zdecydowanie zwiększają ich trwałość. Dodatkowo należy pamiętać o dokładnym zamontowaniu mebli. Ważne, aby wszystkie zawiasy i okucia były z sobą dobrze połączone. Jeśli zawiasy są wykonane z wysokiej jakości materiałów, nie będą się zacinały, czy rdzewiały w pomieszczeniu narażonym na wilgoć.

Poprawny montaż mebli łazienkowych jest niezwykle istotny w przypadku mebli podwieszanych. Przystępując do montażu szafki pod umywalkę, należy najpierw zapoznać się z zaleceniami producenta, które zawarte są w instrukcji montażu. Wymaga on dokładnego wyznaczenia miejsca, w którym nawiercimy otwory pod zawieszki, a następnie prawidłowego wyprofilowania samych mebli. Należy pamiętać również o wysokości, na jakiej powinna być zawieszona szafka - wysokość powinna wynosić 85 cm. Szafka powinna być również wypoziomowana w stosunku do przylegającej ściany. W miejscu, w którym szafki przylegają do ściany zaleca się położenie silikonu. Niezwykle ważne jest również uszczelnienie silikonem przestrzeni pomiędzy szafką, a umywalką, tak aby w te miejsce nie dostawała się woda. Ważne jest również zachowanie minimalnego odstępu pomiędzy szafką a wgłębieniem umywalki, aby nie narażać mebli na nadmierne skraplanie się wody.

meble łazienkowe koło
Autor: KOłO Meble łazienkowe powinny być zabezpieczone przed wilgocią. Kolekcja łazienkowa KOŁO LIFE
KOŁO TWINS
Autor: KOłO Kolekcja ceramiki i mebli łazienkowych KOŁO TWINS
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej