Trwa wymiana liczników w całej Polsce. Kto w 2023 dostanie nowy licznik energii?

2023-02-16 14:57
inteligentne liczniki energii
Autor: gettyimages Przed końcem 2028 roku u co najmniej 80% końcowych odbiorców energii elektrycznej w Polsce mają zostać zainstalowane inteligentne liczniki pomiarowe

Akcja wymiany liczników w całej Polsce ruszyła. Ma potrwać do 2030. Liczniki będą wymieniane na inteligentne, czyli urządzenia m.in. z funkcją zdalnego odczytu danych. Wymiana liczników ma zwiększyć możliwości zarządzania zużyciem energii i jej oszczędzania. Dla kogo nowy licznik energii w 2023? Czy trzeba będzie za niego zapłacić?

Spis treści

  1. Wymiana liczników w ramach projektu Inteligentnych Sieci Energetycznych
  2. 4 etapy wymiany liczników
  3. Kto dostanie inteligentny licznik w 2023?
  4. Czy za nowy licznik trzeba zapłacić?
  5. Inteligentne liczniki, czyli jakie?

Wymiana liczników w ramach projektu Inteligentnych Sieci Energetycznych

Jednym z założeń nowelizacji ustawy Prawo energetyczne jest wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania (tzw. ustawa licznikowa z 20.05.2021). Ważnym jej punktem jest plan modernizacji sieci energetycznych poprzez zainstalowanie u prywatnych odbiorców tzw. inteligentnych liczników, czyli urządzeń z funkcją zdalnego odczytu danych.

Ogólnopolska kampania wymiany liczników energii rozpoczęła się w 2022 roku. Ma być podzielona na etapy, a zakończenie procesu planowane jest w 2030. Z danych, jakie podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska wynika, że w całym kraju będzie wymienionych nawet 17 mln liczników. Korzyści z tego działania mogą odczuć zarówno konsumenci, jak i dostawcy energii. Wymiana liczników na inteligentne to również korzyści dla środowiska. 

4 etapy wymiany liczników

Zakłada się, że do 2028 ma być wymienionych ok. 17 mln liczników. Według zawartego w projekcie harmonogramu wymianę liczników podzielono na 4 etapy:

  1. do końca 2023 roku nowe liczniki otrzyma 15% odbiorców,
  2. do 2025 roku inteligentne liczniki powinno mieć już 25% odbiorców,
  3. do 2027 roku - 65% odbiorców,
  4. do końca 2028 - 80% odbiorców.

Cała procedura wymiany ma zakończyć się w 2030 r.

Kto dostanie inteligentny licznik w 2023?

W 2023 kolejny etap wymiany liczników zdalnego odczytu będzie prowadził Tauron. Do tej pory zainstalował ich już ponad 1 milion. W drugiej połowie roku rozpocznie się wymiana liczników na terenie Wrocławia i Wałbrzycha.

Harmonogram wymiany liczników Taurona zakłada, że w latach 2023-2026 zostanie wymienionych 2,7 mln liczników. Będą wymienione w Jeleniej Górze, Legnicy, Wałbrzychu, Wrocławiu i Gliwice.

W latach 2025-2028 zaplanowano wymianę 1,4 mln liczników w Krakowie i Tarnowie, a w latach 2027-2030 wymianę 1,8 mln liczników w Będzinie, Bielsku-Białej, Opolu i Częstochowie.

Wymianę liczników zapowiedziała też spółka Energa-Operator. W tym roku zapuka do domów i mieszkań blisko 500 tys. Polaków.

Czy za nowy licznik trzeba zapłacić?

Wymiana licznika jest bezpłatna. Klient nie ponosi żadnych kosztów związanych z wymianą.

Ministerstwo Klimatu szacuje, że koszt zakupu i montażu nowych liczników wyniesie ok. 9 mld zł. Mają go pokryć spółki energetyczne. Proces rozłożono na kilka lat, aby były w stanie go sfinansować. W długim okresie inwestycja się jednak opłaci. Dzięki niej w ciągu 15 lat odbiorcy powinni zaoszczędzić 11,3 mld zł.

Oszczędności te będą wynikać m.in. z braku konieczności zatrudniania osób zajmujących się odczytem liczników w terenie. Odbiorcy natomiast będą mogli analizować zużycie energii w przedziałach czasowych i tym samym ją regulować.

Inteligentne liczniki, czyli jakie?

Inteligentne liczniki to systemy pomiarowe, które umożliwiają automatyczne zbieranie, przechowywanie i transfer szczegółowych danych o zużyciu w tym przypadku energii elektrycznej. Eliminują potrzebę manualnej kontroli stanu liczników, a poprzez transfer danych pozwalają na bieżąco monitorować dane na temat stanu zużycia energii. Urządzenia umożliwią płacenie za faktycznie zużytą energię.

Przewiduje się, że nowe liczniki pozwolą odbiorcom zaoszczędzić nawet do 10% wykorzystanej obecnie energii, co oznacza mniejsze rachunki za prąd. Odbiorca będzie mógł także śledzić, jak poszczególne urządzenia domowe wpływają na zużycie energii i tym samym regulować jej zużycie.

Przewiduje się, że na Inteligentnych Sieciach Energetycznych zyskają też tzw. prosumenci zbiorowi, np. wspólnoty mieszkaniowe. Jeśli zainstalują u siebie systemy fotowoltaiczne, dzięki inteligentnym licznikom mogą wewnętrznie rozliczać zużycie energii.

opracowanie redakcja, źródło: Tauron, Energa-Operator

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej