Systemy szczelnych przepustów kablowych HSI 90 oraz HSI 150

2007-05-31 14:52

Konieczność stosowania uszczelnień przy wprowadzaniu do budynków kabli energetycznych lub rur wynika z wielu powodów. Najbardziej istotnym jest oczywiście zapobieganie (dzięki wodoszczelności przepustu) zawilgoceniu lub zalaniu wodą piwnic, budynków, piwnic rozdzielni elektroenergetycznych, gazowych, czy też studni kablowych w skutek podciekania wód gruntowych lub przedostawania się do gruntu wód opadowych .

Sposobem na uniknięcie powyższych problemów jest stosowanie nowoczesnych systemów uszczelnień. HSI 90 oraz HSI 150 to systemy szczelnych przepustów przeznaczone do uszczelniania kabli i przewodów. System HSI 90 przeznaczony jest do uszczelniania kabli i przewodów o małych średnicach (kabli niskiego napięcia, kabli telekomunikacyjnych itp.), natomiast system HSI 150 do uszczelniania kabli i przewodów o dużych średnicach (np. kabli średniego napięcia).

 

 • Nowe systemy przepustów kablowych HSI 90 oraz HSI 150 składają się wariantowo ze szczelnego przepustu, (jedno- lub dwustronnego), zabetonowywanego w ścianie oraz pokrywy systemowej dobieranej w zależności od liczby i średnic uszczelnianych kabli / przewodów. 
 • Pokrywa systemowa wyposażona jest w specjalne złącze bagnetowe, które zatrzaskuje się w przepuście. Towarzyszy temu charakterystyczny dźwięk klack".
 • Poprzez dokręcanie pierścienia dociskowego ściśnięciu ulega uszczelka gumowa znajdująca się pomiędzy przepustem i pokrywą systemową.
 • Wprowadzone kable uszczelniane są, w zależności od preferencji, za pomocą rur termokurczliwych lub zimnokurczliwych. Zamawiający może wybierać spośród kilku typów pokryw z różną liczbą kroćców o różnych średnicach. Systemy przepustów HSI 90 oraz HSI 150 dają się też w prosty sposób złączyć z systemem prowadzenia kabli KES 90 / KES 150.

Montaż systemów szczelnych przepustów dla kabli HSI 90 oraz HSI 150
KROK 1: Zabetonowanie przepustu

Przepust w stanie dostarczonym klientowi (grubości ściany = długości przepustu) jest montowany w szalunku w żądanym miejscu, a następnie zabetonowywany. Przy zabetonowywaniu należy zwrócić szczególną uwagę na staranność, z jaka wykonywane jest zagęszczanie betonu wokoło przepustu tak, aby nie doszło do tworzenia się gniazd niewypełnionych betonem, przyczyn potencjalnych nieszczelności. W przypadku przepustu pojedynczego w celu uniknięcia pomyłek należy przed zabetonowaniem sprawdzić poprawność ustawienia "przepustu" w ścianie. Wskazówka: Jeśli uszczelnienie wykonywane jest tylko jednostronnie (przepust pojedynczy), powinna być to zawsze strona zewnętrzna budynku. Zalecenie takie jest uwarunkowane specyfika oferowanych technik uszczelnienia (rury termokurczliwe lub zimnokurczliwe) i możliwością ewentualnego rozszczelnienia wskutek działania dużego ciśnienia od wewnątrz przepustu.

 

KROK 2: Montaż pokrywy systemowej

Zabetonowany przepust wraz z zainstalowaną pokrywą systemową i obkurczonymi na kablu rurami termo- lub zimnokurczliwymi zapewnia wodo i gazoszczelność na poziomie do 2 barów.

Systemy szczelnych przepustów kablowych HSI 90 i HSI 150 mogą być stosowane w następujących branżach:

 • Elektroenergetyka
 • Gazownictwo
 • Instalacje centralnego ogrzewania
 • Przemysł
 • Telekomunikacja
 • Instalacje sanitarne i wodociągowe
 • Budownictwo ogólne

Producentem przepustów jest firma Energetyka Sp. z o.o.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej