Specjalistyczne promienniki podczerwieni i UV firmy OSRAM

2007-05-31 14:09

Specjalistyczne promienniki produkowane są przez firmę OSRAM dla potrzeb techniki, nauki i medycyny. Różnią się od lamp oświetleniowych zakresem emisji promieniowania. Główne pasmo emisji tych promienników przesunięte jest w kierunku podczerwieni lub ultrafioletu. Promienniki mogą być wykorzystywane do utwardzania, suszenia, formowania, sztucznego postarzania materiałów, sterylizacji pomieszczeń.

Promienniki UV  

Promienniki UV to w większości lampy wyładowcze, stosowane w różnych procesach przemysłowych.

Utwardzanie tworzyw sztucznych

Promienniki metalohalogenkowe ULTRATECH® wykorzystywane są do utwardzania nowoczesnych tworzyw sztucznych, przy użyciu promieniowania UV. Specjalne inicjatory fotonowe wywołują w tworzywie proces polimeryzacji. Proces ten ma następujące zalety:
 
  • wymagana jest obecność tylko jednego składnika, niepotrzebne jest mieszanie i dozowanie
  • przy normalnym oświetleniu pomieszczenia możliwy jest dowolnie długi czas obróbki
  • dowolny czas zachowania stanu plastycznego
  • szybkie utwardzanie


Naświetlanie warstwy światłoczułej

Promieniowanie UV wykorzystywane jest w elektronice przy produkcji płytek obwodów drukowanych. Plan ścieżek nanosi się na lakierowaną warstwę światłoczułą przy pomocy promieniowania UV. Po wywołaniu płytka może być wytrawiana, ale pozostają na niej żądane ścieżki przewodzące.

Przemysłowe sprawdzanie materiałów

Promiennik ULTRA-VITALUX® (ze względu na właściwości świetlne, zbliżone do słonecznych) wykorzystywany jest do badania materiałów i urządzeń pod kątem spełniania wymagań klimatycznych wg DIN 50010, takich jak:

  • możliwość pracy w klimacie tropiklanym
  • sztuczne starzenie
  • wystawianie na działanie czynników atmosferycznych
  • określenie zmian właściwości materiału w szczególnych warunkach klimatycznych.

Całkowite natężenie napromienienia słońca w pogodny dzień czerwcowy na powierzchni ziemi wynosi ok. 1 kW/m2 (średnia roczna na 50 st. szerokości geograficznej płn. Wynosi 200 W/m2. Po umieszczeniu ok. 16 promienników/ m2 w odległości ok. 50 cm pomiędzy bańką a przedmiotem oświetlanym, uzyskuje się równomierne, odpowiadające warunkom naturalnym natężenie napromienienia. Umożliwia to symulację promieniowania słonecznego i badanie jego wpływu na materiały.

OSRAM DULUX® o specjalnych barwach światła to świetlówka kompaktowa z luminoforem.


Parametry geometryczne i elektryczne tej świetlówki odpowiadają parametrom lamp OSRAM DULUX, stosowanym do oświetlenia ogólnego. Wymagają takich samych stateczników i oprawek. Różnica polega na zastosowaniu specjalnych luminoforów, które przetwarzają promieniowanie niskoprężnej lampy rtęciowej z dalekiego zakresu UV, na efektywne promieniowanie niebieskie lub na promieniowanie UV bliskiego zakresu. Takie świetlówki stosuje się w:

  • polimeryzacji tworzyw sztucznych, klejów, lakierów i farb. Barwa światła LF 71 nadaje się szczególnie do warstw o grubości powyżej 1 mm. Barwa światła LF 78 do warstw o grubości poniżej 1 mm. Wytyczne te zależą od zabarwienia i właściwości obrabianego materiału
  • wykrywaniu falsyfikatów (np. sprawdzanie banknotów) przy pomocy barwy światła LF 78, z dodatkowym filtrem z czarnego szkła
  • leczenie anemii hyperbilirubinowej za pomocą światła LF 71.

Promienniki HQV® i świetlówki z bańką z czarnego szkła stosowane są do kontroli materiałowej, w której wykorzystuje się analizę fluorescencyjną. Istnieją materiały, które mają zdolność zamiany niewidzialnego promieniowania UV na światło widzialne (efekt fluorescencji). Lampy HQV, L 18/73 i L 36/73 są promiennikami emitującymi bliski ultrafiolet i dzięki temu mogą wywoływać efekt fluorescencji.


Lampy te wytwarzają promieniowanie o długości fal z zakresu UV 300 nm - 400 nm, które jest niewidzialne dla ludzkiego oka i całkowicie nieszkodliwe. Natężenie napromienienia w odległości 1 m wynosi:

  • dla HQV® 125 ok. 150 mW/m2
  • dla L18/73 ok. 0,5 W/m2
  • dla L 36/73 ok. 1 W/m2.


Lampy HQV® pracują przy napięciu zmiennym 220V ze statecznikiem, świetlówki ze statecznikiem i zapłonnikiem.
HQV i świetlówki z bańką z czarnego szkła stosuje się do:

  • badania materiałów metodą fluorescencyjną (np. badanie mikropęknięć wałów napędowych silników)
  • analizy materiałowej w przemyśle włókienniczym np. w celu ustalenia składu i rodzaju domieszek materiałów wełnianych, wykrywania niewidzialnych zanieczyszczeń i plam po czyszczeniu
  • wykrywania grzybów i pleśni na owocach (szczególnie na brzoskwiniach), mięsie, rybach itp. W przemyśle spożywczym
  • wykrywania fałszerstw banknotów, czeków i dokumentów, usuniętych śladów krwi, fałszerstw obrazów (kryminalistyka)
  • pracy z automatycznymi maszynami do stemplowania przesyłek na poczcie i wykrywania autentyczności znaczków
  • specjalnych efektów oświetleniowych
  • sprawdzania kamieni szlachetnych, jakości ziarna siewnego, paleografii, diagnostyki itd.


Odkażanie i dezynfekcja

Promienniki ozonujące HNS® stosowane są do dezynfekcji opakowań i pomieszczeń. Są to specjalne, niskoprężne lampy rtęciowe o krótkofalowym promieniowaniu UVC. Promieniowanie to skutecznie niszczy wszelkie mikroorganizmy. W wersjach, w których wytwarzany jest ozon promienniki służą jednocześnie do neutralizacji zapachów. Silne promieniowanie UVC wykorzystywane jest w mikroelektronice do kasowania nowoczesnych elementów pamięci EPROM. Promienniki HNS® wykorzystywane są również do:

  • odkażania wody pitnej, wody w basenach, odkażania ścieków
  • odkażania powietrza w urządzeniach klimatyzacyjnych, szpitalach, halach magazynowych
  • odkażania powierzchniowego w przemyśle farmaceutycznym i przy produkcji opakowań.



Promienniki podczerwieni.  

Promienniki SICCATHERM® z dużym udziałem podczerwieni i małym udziałem światla (dają mało światła i dużo ciepła) stosowane są w hodowli zwierząt oraz w przetwórstwie do pasteryzowania i suszenia produktów spożywczych. Ich działanie powoduje szybszy przyrost masy zwierząt hodowlanych oraz wzrost ich odporności na choroby.

Halogenowe promienniki podczerwieni HALOTHERM®, wykorzystywane są jako promienniki ciepła do suszenia powłok lakierniczych, do formowania tworzyw sztucznych, przy wypalaniu i destylacji oraz jako źródła ciepła w domach.
Zasada działania w procesach suszenia polega na tym, że promieniowanie podczerwone wnika w głąb suszonego przedmiotu i jest przez niego absorbowane, co zapobiega oddawaniu ciepła do otoczenia. Dzięki podgrzewaniu całej masy suszonego przedmiotu, proces suszenia przebiega tak, jakby kilkakrotnie zwiększono powierzchnię parowania.

Lecznicze promienniki podczerwieni THERATHERM® emitują promieniowanie w obszarze bliskiej podczerwieni, wykorzystywanej w zabiegach terapeutycznych Sepcjalnie barwiony filtr zapewnia równomierną barwę światła. Paraboloidalny reflektor wewnętrzny skupia promieniowanie, co pozwala uzyskać duże natężenie. Natychmiast po włączeniu promienniki te uzyskują pełną moc świetlną.
Skuteczność terapeutyczna polega na wgłębnym oddziaływaniu oraz dobrej regulacji cieplnej organizmu. Komórki i organy podlegające naświetlaniu stają się, na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych, aktywniejsze i lepiej natlenione, co sprzyja usuwaniu produktów przemiany materii i mobilizacji antygenów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej