Oświetlenie to największe koszty utrzymania magazynów. Jak ponad dwukrotnie zmniejszyć wydatki na prąd?

2015-07-08 17:04
oswietlenie led trilux
Autor: Trilux

Koszty oświetlenia przy użyciu przestarzałych rozwiązań stanowią jedną z najistotniejszych części wydatków na utrzymanie powierzchni magazynowej. Skala potencjalnych korzyści związanych z modernizacją instalacji oświetlenia jest tak duża, że przy zastosowaniu nowoczesnych sposobów finansowania możliwe jest pokrycie kosztów takiej inwestycji z wypracowanych miesięcznie oszczędności.

Według badań przeprowadzonych wśród właścicieli i zarządców magazynów, nawet w 40% przypadków oświetlenie stanowi największą część kosztów utrzymania tego typu obiektów. W halach, w których funkcjonują oprawy starszej technologii, oświetlenie może stanowić nawet 70% ogółu wydatków na energię elektryczną.

Modernizacja instalacji i zmiana oświetlenia starego typu na LED jest szansą na obniżenie kosztów utrzymania magazynów. Szacuje się, że do 2020 roku, oświetlenie LED będzie wykorzystywane w 75% magazynów. Wraz z popularyzacją tego typu rozwiązań, powstają ciekawe sposoby ich finansowania.

Jak 2,5-krotnie zmniejszyć wydatki na prąd w istniejących magazynach? Przykład realizacji

Firma Taskin Logistics z barnży TSL kupiła 4 hale magazynowe o powierzchni 4800 m2 w Sprockhövel pod Wupertalem. Wielkość magazynów dawała duży potencjał oszczędności. Inwestor zdecydował się na modernizację instalacji. Firma Trilux, producent oświetlenia, który również doradza i projektuje instalacje, rekomendowała wymianę zastanych świetlówek T5 i T8 na wysokowydajne diodowe linie świetlne o wydajności sięgającej 148 lm/W. Dodatkowo zastosowano czujniki obecności. Wdrożone rozwiązania pozwoliły zmniejszyć zużycie energii elektrycznej z 242 000 do 97 000 kWh w skali roku, polepszając jednocześnie jakość światła. Szacowany czas zwrotu inwestycji wynosi w tym przypadku niespełna 2,5 roku.

Trilux będąc dostawcą produktów oświetleniowych, zapewnia także kompleksową obsługę wszelkich związanych z nimi działań – od projektu, przez montaż i serwis, po dobór optymalnych sposobów finansowania inwestycji. W tym przypadku zaproponowano inwestorowi niestandardowy, dopasowany do potrzeb klienta model leasingowy oraz wsparcie przy pozyskaniu dotacji z publicznych programów. Dzięki oszczędnościom uzyskanym w związku z modernizacją, uwzględniając zastosowane mechanizmy finansowe, miesięczne nakłady obejmujące: spłatę należności za inwestycję, koszty energii elektrycznej oraz serwis opraw są znacząco niższe niż koszty, które ponosiłoby przedsiębiorstwo zachowując dotychczasowe rozwiązanie oświetleniowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej