Ochrona przepięciowa lokalnych sieci komputerowych

2008-06-10 16:28

Głównymi źródłami zakłóceń dla instalacji komputerowych, są wyładowania atmosferyczne oraz przepięcia wewnętrzne, powstałe w wyniku włączania i wyłączania dużych obciążeń w sieci zasilającej. Zakłócenia wywołują chwilowe przekłamania w przetwarzanych sygnałach lub powodują trwałe uszkodzenia elementów sieci komputerowej.

Kompleksowa ochrona przeciwprzepięciowa pozwala do minimum ograniczyć ryzyko uszkodzenia sieci komputerowej i utraty danych.
Bez zastosowania układów ochronnych, czułe urządzenia elektroniczne znajdujące się w obszarze o promieniu 1,5 km od miejsca uderzenia pioruna, mogą ulec zniszczeniu. Gdy piorun uderzy w obiekt, wartości szczytowe napięć indukowanych w pętlach przewodów ułożonych wewnątrz budynków, mogą osiągnąć wartość od kilku do kilkudziesięciu kV. Szczególnie ważne jest zabezpieczanie serwerów, pracujących w centrach obliczeniowych oraz współpracujących z nimi hubów.
Istotne jest wzajemne położenie różnego rodzaju instalacji. Jeżeli przewody zasilające i sygnałowe nie zostały położone w kanale przewodzącym, to należy je ułożyć możliwie blisko siebie i prowadzić najkrótszą drogą . Unika się w ten sposób tworzenia dużych pętli, w których mogą się indukować napięcia o znacznych wartościach.

Wartości napięć indukowanych w pętlach utworzonych z przewodów zasilających i linii sygnałowych zależą od:

  • rodzaju przewodów
  • ich wzajemnego położenia
  • pola powierzchni pętli.

Napięcia mogą osiągać amplitudy do kilkudziesięciu kV i doprowadzić do zniszczenia sprzętu komputerowego, włączonego w daną pętlę. W niektórych przypadkach, nawet zastosowanie UPS-u w torze zasilania, nie zapobiegnie uszkodzeniom sprzętu. Aby zapobiec takim zagrożeniom, należy wyrównać potencjały wszystkich instalacji dochodzących do komputera.
Ograniczniki przepięć klasy III (D), instalowane w puszkach lub kanałach natynkowych, chronią pojedyńcze, wybrane urządzenia lub grupy urządzeń i stanowią końcowy stopień ochrony, eliminując przepięcia indukowane.

Spośród ograniczników przepięć klasy III można wyróżnić dwa typy ograniczników: typ PO D oraz typ ZPO D Mosaic.
Ograniczniki PO D mogą być instalowane w typowych puszkach podtynkowych lub w puszkach rozdzielczych systemów kanałowych, ich parametry wynoszą:

  • napięcie znamionowe: 230 V/50 Hz
  • prąd znamionowy: 16 A
  • znamionowy prąd udarowy: 2,5 kA (L(N)/PE) lub (L/N)
  • graniczny prąd udarowy: 5 A (L(N)/PE) lub (L/N)
  • poziom ochrony: < 1,5 kV (L(N)/PE) lub < 1,2 kV (L/N)
  • czas opóźnienia: < 25 ns (L/N) i <100 ns (L(N)/PE).

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej