Ochrona przepięciowa lokalnych sieci komputerowych

2008-06-10 16:28

Głównymi źródłami zakłóceń dla instalacji komputerowych, są wyładowania atmosferyczne oraz przepięcia wewnętrzne, powstałe w wyniku włączania i wyłączania dużych obciążeń w sieci zasilającej. Zakłócenia wywołują chwilowe przekłamania w przetwarzanych sygnałach lub powodują trwałe uszkodzenia elementów sieci komputerowej.

Kompleksowa ochrona przeciwprzepięciowa pozwala do minimum ograniczyć ryzyko uszkodzenia sieci komputerowej i utraty danych.
Bez zastosowania układów ochronnych, czułe urządzenia elektroniczne znajdujące się w obszarze o promieniu 1,5 km od miejsca uderzenia pioruna, mogą ulec zniszczeniu. Gdy piorun uderzy w obiekt, wartości szczytowe napięć indukowanych w pętlach przewodów ułożonych wewnątrz budynków, mogą osiągnąć wartość od kilku do kilkudziesięciu kV. Szczególnie ważne jest zabezpieczanie serwerów, pracujących w centrach obliczeniowych oraz współpracujących z nimi hubów.
Istotne jest wzajemne położenie różnego rodzaju instalacji. Jeżeli przewody zasilające i sygnałowe nie zostały położone w kanale przewodzącym, to należy je ułożyć możliwie blisko siebie i prowadzić najkrótszą drogą . Unika się w ten sposób tworzenia dużych pętli, w których mogą się indukować napięcia o znacznych wartościach.

Wartości napięć indukowanych w pętlach utworzonych z przewodów zasilających i linii sygnałowych zależą od:

  • rodzaju przewodów
  • ich wzajemnego położenia
  • pola powierzchni pętli.

Napięcia mogą osiągać amplitudy do kilkudziesięciu kV i doprowadzić do zniszczenia sprzętu komputerowego, włączonego w daną pętlę. W niektórych przypadkach, nawet zastosowanie UPS-u w torze zasilania, nie zapobiegnie uszkodzeniom sprzętu. Aby zapobiec takim zagrożeniom, należy wyrównać potencjały wszystkich instalacji dochodzących do komputera.
Ograniczniki przepięć klasy III (D), instalowane w puszkach lub kanałach natynkowych, chronią pojedyńcze, wybrane urządzenia lub grupy urządzeń i stanowią końcowy stopień ochrony, eliminując przepięcia indukowane.

Spośród ograniczników przepięć klasy III można wyróżnić dwa typy ograniczników: typ PO D oraz typ ZPO D Mosaic.
Ograniczniki PO D mogą być instalowane w typowych puszkach podtynkowych lub w puszkach rozdzielczych systemów kanałowych, ich parametry wynoszą:

  • napięcie znamionowe: 230 V/50 Hz
  • prąd znamionowy: 16 A
  • znamionowy prąd udarowy: 2,5 kA (L(N)/PE) lub (L/N)
  • graniczny prąd udarowy: 5 A (L(N)/PE) lub (L/N)
  • poziom ochrony: < 1,5 kV (L(N)/PE) lub < 1,2 kV (L/N)
  • czas opóźnienia: < 25 ns (L/N) i <100 ns (L(N)/PE).

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej