Materiały uszczelniające do betonu

2008-11-17 13:56

Efekt izolacji osiągany jest dzięki utworzeniu na powierzchni betonu wodoszczelnej warstwy z powłoki izolatora, która dodatkowo na skutek ciśnienia osmotycznego dostaje się do naczyń kapilarnych betonu wraz z wilgocią.

Szwajcarska firma Vandex jest producentem materiałów do uszczelniania i ochrony budowli przed wilgocią. Materiały te składają się ze specjalnych cementów, piasków kwarcowych oraz różnego rodzaju aktywizujących środków chemicznych pochodzenia nieorganicznego. Efekt izolacji osiągany jest dzięki utworzeniu na powierzchni betonu wodoszczelnej warstwy z powłoki izolatora, która dodatkowo na skutek ciśnienia osmotycznego dostaje się do naczyń kapilarnych betonu wraz z wilgocią. W betonie dochodzi do reakcji aktywnych kapilarnie środków chemicznych z aktywnymi składnikami betonu (przede wszystkim wolnym wapniem), na skutek której tworzą się związki chemiczne, zamykające kapilary i rysy włoskowate do 0,3 mm. Przejście wody w postaci płynnej przez ścianę, staje się niemożliwe, podczas gdy nadal możliwe jest przedostawanie się wody w postaci pary wodnej. W pewnym zakresie izolacja tego typu chroni również beton przed wpływami zewnętrznymi, takimi jak dwutlenek węgla, chlorki, siarczany i azotany. Przedostawanie się tych rozpuszczalnych substancji do betonu zmniejsza się znacznie dzięki uszczelnianiu powierzchni. Po wykonaniu powłoki uszczelniającej, może być ona zakrywana tradycyjnymi metodami: tynkowana, malowana ( farbami pozwalającymi na oddychanie podłoża ) i okładana płytkami ściennymi.
Producent oferuje:

Super - mikrozaprawa (szlam) uszczelniająca, która dzięki wgłębnemu działaniu uszczelnia i chroni beton. Składa się z szybko wiążącego cementu portlandzkiego, kwarcu o stopniowanej krzywej przesiewu oraz aktywnych środków chemicznych. Produkt jest dostępny w postaci proszku pakowanego w 25 kg worki. Po dodaniu wody produkt jest gotowy do użycia. Może on być stosowany na starym, jak i nowym, zdrowym betonie. Można go stosować niezależnie od tego, czy wody działają na zabezpieczoną powierzchnie pod ciśnieniem czy nie.

BB 75 - gotowy do użycia, wymieszany fabryczne i bazujący na cemencie szlam, uszczelniający powierzchnie przed działaniem wody i wilgoci. Nie powoduje powstawania wykwitów i ma działanie hydrofobowe. W skład szlamu wchodzi cement, kwarc o stopniowanej krzywej przesiewu oraz specjalne środki chemiczne pochodzenia nieorganicznego. Preparat jest wodoszczelny (zbadano go do 7 barów). Materiał przeznaczony jest do stosowania zarówno na powierzchniach muru, betonu jak i tynku, które mają być uszczelnione i chronione przed oddziaływaniem wody i wilgoci oraz na powierzchniach, na które działa aktywne jak i pasywne ciśnienie wody.

Unimörtel - cementowa zaprawa o właściwościach hydrofobowych, przeznaczona do uszczelniania i napraw powierzchni narażonych na działanie wody oraz wilgoci. Oferowana jest w postaci gotowej do użycia mieszanki (cement, kwarc i środki chemiczne pochodzenia nieorganicznego). Ze względu na gruboziarnistość, zaprawę Unimortel nakłada się w jednym cyklu roboczym, tworząc warstwy o grubości od 6 do 12 mm. Materiał wykazuje dobrą wytrzymałość na ścieranie i odporność na sól. Polecany jestdo napraw i pokrywania nawierzchni betonowych, nawierzchni jezdnych w garażach i parkingach, jak i też pionowych i poziomych powierzchniach betonowych (np. w zbiornikach wody pitnej).

Wasserstopper - szybko wiążący materiał na bazie cementu, służący do ochrony przed wodą i wilgocią. Przeznaczony do stosowania wewnątrz i na zewnątrz, jako wodoszczelna zaprawa zatykająca oraz jako zaprawa do szybkiego montażu (reaguje w ciągu kilku sekund, twardnieje po około 30 sekundach od zarobienia).
Ciekawą właściwością tego materiału jest też to, że może być stosowany także pod wodą. Mieszanka może być stosowana na podłożach z betonu cementowego, rur kamionkowych i kamienia naturalnego. Środek produkowany jest jako gotowa do użycia mieszanka, pakowana w pojemniki.

Bohrlochschlämme - produkt opracowany specjalnie do zatrzymywania kapilarnego podciągania wilgoci w starych murach kamiennych, ceglanych, granitowych itp. Preparat to mieszanka z cementu portlandzkiego, specjalnie sortowanego piasku kwarcowego oraz aktywnych dodatków chemicznych. Można go stosować przy wszystkich rodzajach murów, (także z kamienia naturalnego ), mających wewnętrzny system kapilarny. Tego typu izolację tworzy się tylko przeciw kapilarnemu podciąganiu wody. Mur musi w pełni spełniać swoje funkcje statyczne.

Dystrybutorem produktów jest firma Milimex Sp. z o.o.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej