Masa do izolacji fundamentów

2008-10-09 10:00
Masa do izolacji fundamentów
Autor: Izolacja Jarocin Masa do izolacji fundamentów

Jest to grubowarstwowa, jednorodna masa szpachlowa koloru czarnego, o półpłynnej konsystencji. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości asfaltów, rozpuszczalników, syntetycznego kauczuku oraz specjalnych włókien wzmacniających ma szeroki zakres zastosowań. Służy m.in. do wykonywania na zimno, średnio- i grubowarstwowych hydroizolacji, które skutecznie chronią obiekty przed wodą opadową i gruntową.

Fundabit po wyschnięciu tworzy elastyczną i wytrzymałą warstwę izolacyjną, która dzięki kauczukowi i włóknom wzmacniającym jest odporna na spływanie, pękanie i złuszczanie. Tworzy też jednolitą, bezszwową izolację dobrze przylegającą do podłoża, która uniemożliwia podsiąkanie wody. Dzięki zastosowaniu syntetycznych kauczuków i włókien wzmacniających masa ma zwiększoną odporność na spękania spowodowae mrozem, pozwala też na wykonywanie bezszwowych laminatów z wykorzystaniem wkładek wzmacniających. Masa może być stosowana na wilgotnych podłożach.

 

Przeznaczenie:

  • wykonywanie bezspoinowych, średnio- i grubowarstwowych izolacji przeciwwilgociowych fundamentów i ław fundamentowych oraz izolacji pionowych ścian piwnic, również w postaci wielowarstwowych laminatów;
  • grubowarstwowa izolacja płyt obornikowych, zbiorników na gnojowicę, zbiorników na wodę technologiczną, kręgów betonowych, szamb itp.;
  • antykorozyjne zabezpieczanie podziemnych konstrukcji stalowych, również ocynkowanych;
  • wypełnianie szczelin, pęknięć, dylatacji i przejść rurowych w podziemnej i nadziemnej części budynków i budowli;
  • wykonywanie grubowarstwowych, bezspoinowych izolacji poziomych na balkonach i tarasach.

Charakterystyka:

  • dobra przyczepność do wszelkich podłoży występujących w budownictwie;
  • konsystencja masy umożliwia nanoszenie jej w jednej warstwie, bez obawy o spływanie;
  • umożliwia wykonanie izolacji fundamentów w jednym cyklu roboczym, co obniża pracochłonność i czas wykonania izolacji;
  • masę można nakładać zarówno na suche, jak i wilgotne podłoża;
  • umożliwia skuteczne i proste łączenie detali izolacji, na przykład przejść rurowych z izolacją powierzchniową.

Sposób stosowania


Masę szpachlową nanosi się za pomocą kielni, szpachli zwykłej lub ząbkowanej (takiej jak do kleju do glazury, o zębach maks. 6 mm) lub pędzla ze sztywnym włosiem. Podłoże powinno być suche lub lekko wilgotne (bez zastoin wody), oczyszczone z luźnych zanieczyszczeń, rdzy itp. Powierzchie chłonne, o obniżonej przyczepności należy wcześniej zagruntować roztworem asfaltowym JARLEP-G lub JARLEP-GM.
Można również ykonywać izolację fundamentów w formie wielowarstwowych, bezszwowych laminatów z wykorzystaniem wkładki wzmacniającej z tkaniny szklanej, włókniny lub siatki poliestrowej. W tym celu w pierwszą warstwę masy Fundabit "na świeżo", należy wcisnąć wkładkę wzmacniającą, aż do jej pełnego przesiąknięcia. Następnie trzeba nanieść kolejną warstwę masy, zwracając uwagę, by izolacja miała jednakową grubość w każdym miejscu. Wykonaną izolację zabezpieczamy przed uszkodzeniami mechanicznymi po wyschnięciu, a przed zasypaniem fundamentów, za pomocą płyt izolacyjnych i/lub mat drenażowych.

W przypadku wypełniania szczelin masę należy wcisnąć w szczelinę za pomocą kielni lub szpachelki oraz rozsmarować cienką warstwą, 5–10 cm poza reperowaną szczelinę. W przypadku szczelin szerszych niż 5 mm zaleca się zastosowanie dodatkowego wzmocnienia z tkaniny szklanej lub siatki budowlanej. Łatkę wzmacniającą wciskamy w rozsmarowaną masę aż do przesiąknięcia, a następnie pokrywamy kolejną warstwą masy.

Optymalna temperatura nanoszenia masy wynosi powyżej +5°C. W chłodniejsze dni rozprowadzania masy na podłożu (i mniejsze jednostkowe zużycia) ułatwi wcześniejsze przechowanie opakowania w ogrzewanym pomieszczeniu przez 24 godziny.

Dodatkowe informacje

Zużycie: 0,6–1,2 kg/m2/1 mm grubości izolacji w zależności od rodzaju i stanu izolowanego podłoża.

Czyszczenie narzędzi: narzędzia i wszelkie zabrudzenia należy czyścić rozpuszczalnikiem naftowym lub benzyną ekstrakcyjną.

Składowanie i transport: opakowanie masy szpachlowej należy przechowywać i transportować w pozycji stojącej, maksymalnie w czterech warstwach, z dala od źródeł ognia i elementów grzewczych oraz w miejscu zacienionym.

UWAGA: Nie stosować do pap smołowych oraz w izolacjach konserwowanych za pomocą smoły.

Producentem masy jest firma Izolacja Jarocin.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej