Masa do izolacji fundamentów

2008-10-09 10:00
Masa do izolacji fundamentów
Autor: Izolacja Jarocin Masa do izolacji fundamentów

Jest to grubowarstwowa, jednorodna masa szpachlowa koloru czarnego, o półpłynnej konsystencji. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości asfaltów, rozpuszczalników, syntetycznego kauczuku oraz specjalnych włókien wzmacniających ma szeroki zakres zastosowań. Służy m.in. do wykonywania na zimno, średnio- i grubowarstwowych hydroizolacji, które skutecznie chronią obiekty przed wodą opadową i gruntową.

Fundabit po wyschnięciu tworzy elastyczną i wytrzymałą warstwę izolacyjną, która dzięki kauczukowi i włóknom wzmacniającym jest odporna na spływanie, pękanie i złuszczanie. Tworzy też jednolitą, bezszwową izolację dobrze przylegającą do podłoża, która uniemożliwia podsiąkanie wody. Dzięki zastosowaniu syntetycznych kauczuków i włókien wzmacniających masa ma zwiększoną odporność na spękania spowodowae mrozem, pozwala też na wykonywanie bezszwowych laminatów z wykorzystaniem wkładek wzmacniających. Masa może być stosowana na wilgotnych podłożach.

 

Przeznaczenie:

  • wykonywanie bezspoinowych, średnio- i grubowarstwowych izolacji przeciwwilgociowych fundamentów i ław fundamentowych oraz izolacji pionowych ścian piwnic, również w postaci wielowarstwowych laminatów;
  • grubowarstwowa izolacja płyt obornikowych, zbiorników na gnojowicę, zbiorników na wodę technologiczną, kręgów betonowych, szamb itp.;
  • antykorozyjne zabezpieczanie podziemnych konstrukcji stalowych, również ocynkowanych;
  • wypełnianie szczelin, pęknięć, dylatacji i przejść rurowych w podziemnej i nadziemnej części budynków i budowli;
  • wykonywanie grubowarstwowych, bezspoinowych izolacji poziomych na balkonach i tarasach.

Charakterystyka:

  • dobra przyczepność do wszelkich podłoży występujących w budownictwie;
  • konsystencja masy umożliwia nanoszenie jej w jednej warstwie, bez obawy o spływanie;
  • umożliwia wykonanie izolacji fundamentów w jednym cyklu roboczym, co obniża pracochłonność i czas wykonania izolacji;
  • masę można nakładać zarówno na suche, jak i wilgotne podłoża;
  • umożliwia skuteczne i proste łączenie detali izolacji, na przykład przejść rurowych z izolacją powierzchniową.

Sposób stosowania


Masę szpachlową nanosi się za pomocą kielni, szpachli zwykłej lub ząbkowanej (takiej jak do kleju do glazury, o zębach maks. 6 mm) lub pędzla ze sztywnym włosiem. Podłoże powinno być suche lub lekko wilgotne (bez zastoin wody), oczyszczone z luźnych zanieczyszczeń, rdzy itp. Powierzchie chłonne, o obniżonej przyczepności należy wcześniej zagruntować roztworem asfaltowym JARLEP-G lub JARLEP-GM.
Można również ykonywać izolację fundamentów w formie wielowarstwowych, bezszwowych laminatów z wykorzystaniem wkładki wzmacniającej z tkaniny szklanej, włókniny lub siatki poliestrowej. W tym celu w pierwszą warstwę masy Fundabit "na świeżo", należy wcisnąć wkładkę wzmacniającą, aż do jej pełnego przesiąknięcia. Następnie trzeba nanieść kolejną warstwę masy, zwracając uwagę, by izolacja miała jednakową grubość w każdym miejscu. Wykonaną izolację zabezpieczamy przed uszkodzeniami mechanicznymi po wyschnięciu, a przed zasypaniem fundamentów, za pomocą płyt izolacyjnych i/lub mat drenażowych.

W przypadku wypełniania szczelin masę należy wcisnąć w szczelinę za pomocą kielni lub szpachelki oraz rozsmarować cienką warstwą, 5–10 cm poza reperowaną szczelinę. W przypadku szczelin szerszych niż 5 mm zaleca się zastosowanie dodatkowego wzmocnienia z tkaniny szklanej lub siatki budowlanej. Łatkę wzmacniającą wciskamy w rozsmarowaną masę aż do przesiąknięcia, a następnie pokrywamy kolejną warstwą masy.

Optymalna temperatura nanoszenia masy wynosi powyżej +5°C. W chłodniejsze dni rozprowadzania masy na podłożu (i mniejsze jednostkowe zużycia) ułatwi wcześniejsze przechowanie opakowania w ogrzewanym pomieszczeniu przez 24 godziny.

Dodatkowe informacje

Zużycie: 0,6–1,2 kg/m2/1 mm grubości izolacji w zależności od rodzaju i stanu izolowanego podłoża.

Czyszczenie narzędzi: narzędzia i wszelkie zabrudzenia należy czyścić rozpuszczalnikiem naftowym lub benzyną ekstrakcyjną.

Składowanie i transport: opakowanie masy szpachlowej należy przechowywać i transportować w pozycji stojącej, maksymalnie w czterech warstwach, z dala od źródeł ognia i elementów grzewczych oraz w miejscu zacienionym.

UWAGA: Nie stosować do pap smołowych oraz w izolacjach konserwowanych za pomocą smoły.

Producentem masy jest firma Izolacja Jarocin.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej