Wynaleziono transparentny panel fotowoltaiczny

2017-03-23 11:53
Transparentny panel solarny
Autor: www.arch2o.com Transparentny panel solarny

Panel fotowoltaiczny, który jest zupełnie przezroczysty, daje nowe możliwości w projektowaniu architektonicznym, zwłaszcza w projektowaniu fasad. Transparentny panel fotowoltaiczny opracował właśnie zespół inżynierów z uniwersytetu w Michigan.

Transparentny panel fotowoltaiczny

Panale fotowaltaiczne wystepują najczęściej w kolorach cimnoniebiskim lub prawie czarnym, choć pojawiły się na rynku także panele kolorowe. Kolor zawsze jednak ogranicza możliwości projektowe. Zespołowi naukowców z uniwersytetu stanowego w Michigan udało się wyprodukować przezroczysty panel fotowoltaiczny, który może mieć szersze zastosowanie w architekturze. Poprzednie próby opracowania tego typu panelu słonecznego wiązały się z niepowodzeniem ze względu na złą jakość produktu czy niską sprawność.

Nowy panel fotowoltaiczny to przezroczysty, luminescencyjny koncentrat solarny, który może być umieszczony nad oknem lub zamontowany wraz z innymi przeszkleniami budynku. Pochłania energię słoneczną bez wpływu na przepuszczalność światła. Technologia ta wykorzystuje organiczne molekuły absorbujące długości fali światła, takie jak światło podczerwone i ultrafioletowe. Uchwycone światło jest transportowane do krawędzi panelu, a następnie przekształcane za pomocą cienkich pasków fotowoltaicznych w energię elektryczną.

Panel fotowoltaiczny neutralny dla architektury budynku

Przewiduje się, że ten zupełnie niewidoczny panel fotowoltaiczny będzie miał szerokie zastosowanie w architekturze, głównie na szklanych dachach oraz fasadach budynków. Co więcej, technologia ta może być wykorzystywana przy renowacjach budynków. Wynalazek może znaleźć też zastosowanie w elektronice czy przemyśle motoryzacyjnym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej