Wynaleziono transparentny panel fotowoltaiczny

2017-03-23 11:53
Transparentny panel solarny
Autor: www.arch2o.com Transparentny panel solarny

Panel fotowoltaiczny, który jest zupełnie przezroczysty, daje nowe możliwości w projektowaniu architektonicznym, zwłaszcza w projektowaniu fasad. Transparentny panel fotowoltaiczny opracował właśnie zespół inżynierów z uniwersytetu w Michigan.

Transparentny panel fotowoltaiczny

Panale fotowaltaiczne wystepują najczęściej w kolorach cimnoniebiskim lub prawie czarnym, choć pojawiły się na rynku także panele kolorowe. Kolor zawsze jednak ogranicza możliwości projektowe. Zespołowi naukowców z uniwersytetu stanowego w Michigan udało się wyprodukować przezroczysty panel fotowoltaiczny, który może mieć szersze zastosowanie w architekturze. Poprzednie próby opracowania tego typu panelu słonecznego wiązały się z niepowodzeniem ze względu na złą jakość produktu czy niską sprawność.

Nowy panel fotowoltaiczny to przezroczysty, luminescencyjny koncentrat solarny, który może być umieszczony nad oknem lub zamontowany wraz z innymi przeszkleniami budynku. Pochłania energię słoneczną bez wpływu na przepuszczalność światła. Technologia ta wykorzystuje organiczne molekuły absorbujące długości fali światła, takie jak światło podczerwone i ultrafioletowe. Uchwycone światło jest transportowane do krawędzi panelu, a następnie przekształcane za pomocą cienkich pasków fotowoltaicznych w energię elektryczną.

Panel fotowoltaiczny neutralny dla architektury budynku

Przewiduje się, że ten zupełnie niewidoczny panel fotowoltaiczny będzie miał szerokie zastosowanie w architekturze, głównie na szklanych dachach oraz fasadach budynków. Co więcej, technologia ta może być wykorzystywana przy renowacjach budynków. Wynalazek może znaleźć też zastosowanie w elektronice czy przemyśle motoryzacyjnym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej