Wyjątkowe obiekty w systemach Aluprof

2021-12-30 11:33 Materiał sponsorowany
Browary Warszawskie
Autor: Juliusz Sokołowski, materiały prasowe ALUPROF Nowe Browary Warszawskie to pasaże i place połączone zielenią, która odgrywa szczególną rolę w projekcie. We współpracy z dendrologami wyselekcjonowano gatunki drzew, które dobrze rozwijają się w przestrzeni miejskiej, a jednocześnie nie będą uciążliwe dla mieszkańców

Nowoczesne rozwiązania w budownictwie najczęściej kojarzą się z budownictwem komercyjnym – biurowcami, które osiągają znaczne wysokości, wymagają wyjątkowych konstrukcji. Jednak nietypowe rozwiązania stosowane są również w innych obiektach. Oto przegląd wyjątkowych budynków, które powstały z wykorzystaniem systemów Aluprof.

Przedstawiamy obiekty służące ludziom w różnych obszarach ich życia i zainteresowań, które powstały z wykorzystaniem systemów Aluprof.

Centrum Południe we Wrocławiu

Gdzie znajduje się ulica Powstańców Śląskich we Wrocławiu? Zlokalizować ją jest bardzo łatwo i to nawet z odległości kilkudziesięciu kilometrów, a to za sprawą strzelistego i wyróżniającego się na tle zabudowy miasta – wieżowca Sky Tower w systemach Aluprof. Tuż obok wyrasta, choć dużo niższy od swojego starszego sąsiada, to równie interesujący obiekt. Nowoczesny, przyjazny ludziom i środowisku kompleks „Centrum Południe” – innowacyjna przestrzeń inspirowana historią Wrocławia i jego architekturą.

Centrum Południe, łączące funkcje biurowe, usługowe i rekreacyjne, zostało zaprojektowane tak, by było jak najbardziej przyjazne ludziom i środowisku. Wykorzystuje wyłącznie energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, a to nie jedyna technologia użyta w obiekcie, który może być wzorcowym przykładem zrównoważonego budownictwa.

Wrocławskie Centrum Południe – inwestycja w systemach ALUPROF nagrodzona za ekologię
Autor: ALUPROF Ważną cechą Centrum Południe będzie jego ekologiczność: Centrum Południe zostało wyróżnione w konkursie PLGBC Green Building Awards 2021 w kategorii „Najlepszy budynek ekologiczny certyfikowany”

W kompleksie zastosowano instalację wody szarej, co pozwala na zaoszczędzenie ponad 50% tego zasobu, a obniżanie temperatury pomieszczeń jest wspierane przez system freecooling. Wykorzystuje on chłodne powietrze z zewnątrz, zastępując tym samym tradycyjne urządzenia klimatyzacyjne. Za odpowiednią termoizolację budynku – utrzymanie ciepła w sezonie jesienno-zimowym i ograniczenie nagrzewania wiosną i latem – odpowiadają także zastosowane tu systemy Aluprof.

Fasadę zrealizowano w oparciu o rozwiązanie MB-SR50N HI+ o świetnych parametrach izolacji termicznej (Uf od 0,59 W/m²K), które osiągnięto m.in. poprzez wykorzystanie materiału PE w roli izolatora. Fasada ogranicza także przenoszenie dźwięków, a specjalna konstrukcja cechuje się wysoką wytrzymałością.

Stolarka okienno-drzwiowa Centrum Południe to z kolei system MB-86 SI, mający szerokie przekładki termiczne o nowym kształcie, które umożliwiły zastosowanie dodatkowej przegrody w strefie izolacji profili. Co więcej, wykorzystana w tym rozwiązaniu dwukomponentowa uszczelka centralna doskonale uszczelnia i izoluje termicznie przestrzeń pomiędzy skrzydłem i ościeżnicą.

Szereg powyższych rozwiązań sprawił, że budynek Centrum Południe został zakwalifikowane do certyfikatów WELL Core&Shell, WELL Health-Safety Rating oraz LEED Core&Shell na poziomie Platinum, a także mianowany Obiektem Bez Barier.

Sara Kulturhus w Szwecji

Budynek łączy kulturę i rozrywkę, odbywają się tu wystawy, koncerty, spektakle czy spotkania. Oprócz wspomnianych funkcji pełni także inną, niezwykle ważną rolę. Stanowi wizytówkę gminy Skellefteå i dowód na to, że drewno jako budulec nie jest zarezerwowane wyłącznie dla niskiego budownictwa mieszkaniowego, ale może służyć również wysokim obiektom. W 20-piętrowym budynku, którego konstrukcja oparta jest również o szkło i aluminium, znajdują się ponadto hotel, spa oraz restauracja z panoramicznym widokiem na okolicę.

Sara Kulturhus w Szwecji
Autor: ALUPROF Wyjątkowość Sara Kulturhus – zarówno pod kątem budulca, jak i zastosowanych systemów, które wpisują się w realizację ekologicznego i energooszczędnego budownictwa – potwierdza fakt, że obiekt był prezentowany na wystawie „Build Better Now”

Realizując elewację, zdecydowano się na podwójne szklenie, mające dać wrażenie, że budynek wtapia się w otoczenie. Zewnętrzna powłoka powstała z wykorzystaniem systemu MB-SW55 ALUPROF – który został zaprojektowany specjalnie dla tego obiektu – z certyfikacją środowiskową BVB i oceną GOLD/BREEM SE.

Z kolei wewnętrzne szklenie oparte jest o system MB-86 SI z wysoką wytrzymałością profili oraz izolacyjnością termiczną Uf od 0,92 W/m²K. To nie jedyne rozwiązania Aluprof, które znalazły tu zastosowanie. Fasadę w niższej części budynku zrealizowano w systemie MB-SR50N HI+ z certyfikatem Instytutu PHI Darmstadt w klasie A+, który jest rekomendowany do budowy obiektów pasywnych.

Browary Warszawskie w Warszawie

Niegdyś teren przemysłowy, wykorzystywany do produkcji piwa, obecnie wielofunkcyjna przestrzeń służąca mieszkańcom Woli i nie tylko. Rewitalizacja ponad 4-hektarowego terenu rozpoczęła się w 2017 roku i jest wzorowym przykładem transformacji, która łączy nowoczesność z zachowaniem historycznego dziedzictwa miejsca.

Browary Warszawskie
Autor: Ogrodownia Przestrzeń zieloną i małą architekturę dla Browarów Warszawskich zrealizowała firma Ogrodownia. Projekt zewnętrzny autorstwa Jems Architekci i RS Architektura Krajobrazu zakładał posadzenie 5 tys. krzewów, ok. 20 tys. bylin tworzących łąki kwietne na kilku tysiącach metrów kwadratowych

Nowe Browary Warszawskie to pasaże i place połączone zielenią, która odgrywa szczególną rolę w projekcie. We współpracy z dendrologami wyselekcjonowano gatunki drzew, które dobrze rozwijają się w przestrzeni miejskiej, a jednocześnie nie będą uciążliwe dla mieszkańców.

W tym otoczeniu znalazło się również miejsce dla apartamentowców i obiektów biurowo-usługowych, które choć estetyką nawiązują do przeszłości, to wykorzystują najnowsze rozwiązania, jak fasada półstrukturalna MB-SR50N EFEKT – system dający szerokie możliwości w zakresie doboru profili, kształtowników oraz szklenia, okna odchylno-wysuwne otwierane na zewnątrz MB-SR50N OW czy drzwi z izolacją termiczną MB-86.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej