Wielofunkcyjny kompleks Stonebridge Hillside Hub

2011-03-29 13:44
Wielofunkcyjny kompleks Stonebridge Hillside Hub
Autor: Röben Stonebridge Hillside Hub. Specjalne cegły kształtowe do wykończenia krawędzi

Przy zachowaniu maksymalnej sześciokondygnacyjnej wysokości zabudowy zaprojektowano interesujący kompleks składający się z brył o wyraźnie zróżnicowanych kształtach i wyróżniającej się elewacji.

Wielofunkcyjny kompleks Stonebridge Hillside Hub
Autor: Röben Stonebridge Hillside Hub. Centrum spotkań mieszkańców

Wielofunkcyjny kompleks Stonebridge Hillside Hub powstał w dzielnicy Harlesden, w zachodnio-północnej części Londynu. Jeszcze w latach 90-tych było to miejsce omijane szerokim łukiem ze względu na wysoki poziom przestępczości. Najgorszą sławę miało osiedle Stonebridge Estate z ciężkimi betonowymi blokami z lat 60-tych i 70-tych, gdzie nocami często podpalano samochody i demolowano domy. Dekadę później, dzięki rewitalizacji, charakter dzielnicy zdecydowanie się zmienił. Zburzono w całości betonowe, grożące zawaleniem bloki i zastąpiono je prawie dwoma tysiącami domów jednorodzinnych.

Odmieniać z pomysłem

Wielofunkcyjny kompleks Hillside Hub stał się architektonicznym łącznikiem między nowo ukształtowanym osiedlem a sąsiednią osią zagospodarowania Hillside. Ma on powierzchnię 4900 m² i dzięki dużym rozmiarom, pomieścił centrum zdrowia, miejsce spotkań dla mieszkańców, supermarket, garaże oraz 55 mieszkań różnej wielkości, zarówno na sprzedaż, jak i do wynajęcia.

Zobacz także: ręcznie formowane cegły licowe

Początkowo inwestor planował umieścić pomieszczenia różniące się funkcją w oddzielnych budynkach, jednak z inicjatywy architektów z londyńskiego biura projektów Edward Cullinan Architects, wszystkie zostały zlokalizowane w jednym obiekcie. W ten sposób powstało swoiste „miasto w mieście”, zapewniające mieszkańcom wyższy poziom usług, dzięki czemu to centrum ma zdecydowanie więcej odwiedzających niż inne jednofunkcyjne.

Płynna komunikacja

Stonebridge Hillside Hub to nowoczesny obiekt, który nie tylko mieści nowe funkcje, ale także odmienia urbanistyczne oblicze dzielnicy.
– Plan kompleksu bazuje na kształcie otwartego na północ kielicha, co umożliwia płynne i przyjazne przejście między osiedlem a sąsiadującą ulicą – opisuje projekt David Cawston z pracowni Edward Cullinan Architects.
Wzrok osób patrzących na obiekt od strony ulicy zatrzymuje się najpierw na skrzydłach zewnętrznych – spiczastych formach o oryginalnym kształcie, wykonanych z białego klinkieru. Skrzydła te niejako obejmują ogólnodostępny plac i tworzą otwartą bramę, która zaprasza wszystkich do tego, by odwiedzić zlokalizowane w głębi centrum oraz osiedle mieszkalne. W jednym ze skrzydeł mieści się centrum zdrowia, w drugim – supermarket oraz garaż. Na górnych piętrach położone są mieszkania własnościowe oraz lokale do wynajęcia, o ciekawym planie i wyróżniających się balkonach.

Inspirować materiałami i formą

Białe skrzydła, w całości wykonane z klinkieru, przechodzą od strony południowej w bryły o bardziej standardowych kształtach. W tej części kompleksu na elewacji zastosowano nie tylko klinkier. Z lśniącymi, białymi powierzchniami muru zestawiono jaskrawe, kolorowe panele elewacyjne z aluminium, duże tafle szkła oraz drewno modrzewiowe. Równie ciekawy kontrast stanowią formy budynku – ostro zakończone krawędzie wymieniają się z prostokątnymi i zaokrąglonymi powierzchniami. Serce obiektu tworzy centrum spotkań dla mieszkańców, pokryte cynkowym dachem przypominającym hełm.
– Mimo wszystkich przestrzennych połączeń zachowana zostaje samodzielność części składowych kompleksu – wyjaśnia koncepcję David Cawston. Przy wyborze materiałów budowlanych, planiści zwracali ogromną uwagę na ich jakość. Z tego względu zdecydowano się na szlachetne drewno i metal oraz biały klinkier ceramiczny.

Klinkier odporny nawet na graffiti

Do wykonania białych elementów wybrano VERSAILLES, białoperłowy klinkier ceramiczny marki Röben, wypał specjalny klinkieru OSLO. Na potrzeby tego projektu producent przygotował cegły w formacie angielskim (215/102/65 mm) oraz 8500 cegieł kształtowych według rysunków architektów, służących do wykończenia krawędzi skrzydeł.
– Już wcześniej zwróciliśmy uwagę na budynki z klinkierem ceramicznym Röben – mówi David Cawston. – Pod względem estetycznym, przekonał nas przede wszystkim jasny, kremowy odcień oraz szorstka, lśniąca powierzchnia lica. Innym czynnikiem przemawiającym za tym materiałem była mała porowatość. Klinkier ceramiczny wypalany jest z wysokogatunkowej gliny, której spiekanie następuje już w temperaturze ok. 1000°C. Dzięki temu nasiąkliwość wynosi znacznie poniżej 2%, cegła nie wchłania więc prawie żadnej wilgoci. Jest to szczególnie istotne w gęsto zaludnionych centrach miast – osadzający się wszędzie brud zmywany jest po prostu przez każdy następny deszcz. Co więcej, biały klinkier jest też odporny na graffiti.
– Nauczeni doświadczeniem z tej dzielnicy, proponując materiał budowlany, musieliśmy przekonać władze miasta o tym, że napryskiwane farby będzie można z niego bez problemu usunąć. Cegła zdała ten egzamin bez zarzutu – dodaje David Cawston.

Wielofunkcyjny kompleks Stonebridge Hillside Hub
Autor: Röben Stonebridge Hillside Hub, Londyn. Intrygująca elewacja – biały klinkier, kolorowe panele z aluminium, duże tafle szkła oraz drewno modrzewiowe 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej