Technologia druku 3d dla budownictwa - pierwsza taka w Polsce

2021-10-21 9:32
drukarka 3D
Autor: CD3D Pierwsza polska technologia druku 3D dla budownictwa - SkribiArt

Technologię druku 3d dla budownictwa opracowała firma 3dArtech z Kielc. Nowa technologia druku 3d dla budownictwa ma być skomercjalizowana. Co potrafi innowacyjna, hybrydowa drukarka 3d dla budownictwa? Co można nią drukować?

SkribiArt - technologia druku 3d dla budownictwa

"Ponad 6 m długości i ponad 2 m szerokości, kilkadziesiąt metrów kwadratowych metalu, kilometry okablowania, trochę elektroniki, wiele nowatorskiego podejścia i..." - tak o powstaniu SkribiArt, czyli pierwszej w Polsce drukarce 3d przeznaczonej dla budownictwa mówią sami jej twórcy z firmy 3dArtech - startupu, który projektuje i wykonuje m.in. maszyny CNC, plotery, drukarki 3d czy termoformierki. Prace nad technologią SkribiArt trwały 3 lata. 

Co potrafi innowacyjna drukarka 3d?

Drukarka 3d SkribiArt tworzy 3 linie produktów. Każda z nich odpowiada na inne wymagania, ma inne właściwości i przeznaczenie. Wszystkie natomiast łączy technologia produkcji i możliwość realizacji niepowtarzalnych projektów architektonicznych. Drukowanie płaskorzeźb, grafik czy zdjęć rastrowych to tylko niektóre możliwości.

1. SkribiDecor: linia przestrzennych paneli dekoracyjnych, która pozwala przenosić na elewacje i ściany wewnętrzne projekty artystów, grafiki lub zdjęcia, zarówno w niewielkiej skali, jak i wielkoformatowo. Efekty wizualne opierają się na wykorzystaniu koloru, formy, rysunku i światłocieni. Można je tworzyć w jednej z pięciu technik artystycznych, które powstają dzięki autorskim głowicom.

2. SkribiAcoustic: obejmuje przestrzenne panele i ustroje o właściwościach akustycznych, które maja zdolność pochłaniania lub rozpraszania dźwięku. Wyróżniają je charakterystyczne perforacje/struktury złożone z kanałów akustycznych. Długość kanałów można dostosować do danego projektu, aby tłumić dźwięki o wskazanych częstotliwościach. Zewnętrzna strona paneli daje natomiast duże możliwości dekoracyjne.

3. SkribiEko: to natomiast linia do druku schronień dla owadów, ptaków i małych zwierząt.

Częścią technologii SkribiArt jest też SkribiPlan, autorskie oprogramowanie dla projektantów, do samodzielnego przygotowania kompozycji. Pozwala tworzyć struktury oraz efekty wizualne głównie dla produktów z linii SkribiDecor.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej