Szkło matowe lub przezroczyste na żądanie

2009-01-19 11:25
Sala konferencyjna - szkło przezierne
Autor: SAINT-GOBAIN GLASS Ta sama sala konferencyjna po przekształceniu szkła w przezierne

Szkło budowlane SGG PRIVA-LITE choć wygląda jak zwykłe szkło matowe, potrafi w ciągu paru sekund zamienić się w szkło przezierne. Jest to efekt najnowocześniejszej technologii ciekłokrystalicznej zastosowanej do produkcji szkła budowlanego.

Sala konferencyjna - szkło matowe
Autor: SAINT-GOBAIN GLASS Sala konferencyjna wydzielona ścianką działową z matowego szkła

Szkło budowlane ze specjalną folią

Pomiędzy taflami szkła budowlanego SGG PRIVA-LITE umieszczono bowiem folię zawierającą ciekłe kryształy (LC), które pod wpływem pola elektrycznego (100 VAC) ulegają uporządkowaniu i szkło matowe staje się przezierne. Pole elektryczne uzyskuje się za pomocą instalacji zasilanej transformatorem i sterowanej przełącznikiem. Włączając zasilanie uzyskuje się szkło przezierne, natomiast po odcięciu dopływu prądu, szkło wraca do wyglądu matowego (półprzeziernego), chroniąc przed niepożądanymi spojrzeniami i dając poczucie pełnej prywatności. Możliwość uzyskania na żądanie szkła matowego lub przeziernego jest cenną właściwością pozwalającą na swobodną kreację przestrzeni, zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i w budynkach mieszkalnych. Właściwości rozpraszające ciekłych kryształów umożliwiają zastosowanie szkła budowlanego SGG PRIVA-LITE również w ekranach rzutników. 

Instalacja elektryczna w szkle

Niezbędna instalacja elektryczna składa się z kabli ekranowanych o przekroju zewnętrznym 2,8 mm, transformatorów umieszczonych w płaszczyznach szkła o powierzchni 3,5-10 m2, a także przekaźników - w taflach szklanych o powierzchni większej niż 10 m2. Taką instalację charakteryzuje niewielkie zużycie prądu (24VA/m2). 
Szkło budowlane SGG PRIVA-LITE oraz użyta w nim instalacja elektryczna testowane są zgodnie z normami PN-EN 550146-2 i PN-EN 60335-1, uzyskały także certyfikat CE.

Producentem szkła SGG PRIVA-LITE jest firma Saint-Gobain Glass. Stworzono je z myślą o zastosowaniu w kasach, okienkach obsługi klienta, ściankach działowych, drzwiach stałych i przesuwnych, np. w salach szkoleniowych i konferencyjnych, a także w oknach i elewacjach, zarówno jako szyby pojedyncze, jak i zespolone.

Maksymalny oferowany wymiar tafli szkła budowlanego SGG PRIVA-LITE to 1000/3000 mm, a najmniejszy - 305/405 mm. Standardowa grubość szkła wynosi 11 mm, grubość minimalna - 7 mm. Do wyboru jest 8 możliwych kształtów tafli, z których podstawowe to prostokąt i trójkąt o rozwarciu każdego boku większym niż 30 stopni.

Montaż szkła powinien być wykonywany wyłącznie przez przeszkolonych instalatorów, a okablowanie (230 V) przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej