Szklany monolit

2009-03-13 9:51
Szklany monolit
Autor: Reynaers Aluminium Avilon Plaza, Moskwa

Moskwa ma długą tradycję wznoszenia monumentalnych gmachów. Taki jest też Avilon Plaza, na dachu którego lądują śmigłowce. Jego widoczne z daleka elewacje zbudowano w całości z systemów fasadowych Reynaers Aluminium.

W Moskwie na terenie tworzącego się "city" wyrastają coraz bardziej nowoczesne, monumentalne gmachy symbolizujące nową, kapitalistyczną Rosję. Jak dotąd, najwyższym nowo wzniesionym budynkiem jest Wieża Nabereżnaja licząca 61 kondygnacji i 268 metrów wysokości. Wśród nowych moskiewskich budynków są również wielkie, solidnie osadzone gmachy, które wyglądają jak ociosane z jednej bryły. Potężne szklane obiekty zmieniają wygląd miasta.

Avilon Plaza, zawdzięczający swoją nazwę moskiewskim dealerom Mercedes-Benz, to nowy gmach położony kilka kilometrów na południowy-wschód od centrum Moskwy. Obiekt zaprojektowany przez biuro architektoniczne Archfactory ma 21 kondygnacji i powierzchnię użytkową
37 000 m2. Wyróżniającym się elementem tego monumentalnego budynku jest umiejscowione na dachu lądowisko dla helikopterów. Pozwala ono uniknąć najemcom uciążliwych dojazdów przez zatłoczone ulice Moskwy.
Na dwóch najniższych kondygnacjach biurowca znajduje się część handlowa, pod nią zlokalizowano parking.

Monumentalny charakter budynku podkreślony jest symetryczną i jednorodną kompozycją fasady. Do jej konstrukcji wykorzystano trzy systemy elewacyjne firmy Reynaers: CW 86-EF, CW 50-SC i CW 50. Drzwi i okna wykonano z zastosowaniem systemu CS 77. Zewnętrzne i wewnętrzne narożniki elewacji oraz fragment w kształcie walca, znajdujący się w środku cofniętej części fasady, wymagały specjalnego opracowania. Inżynierowie z firmy Reynaers opracowali więc nowe oryginalne rozwiązania.

CW 86-EF

System umożliwia wykonanie przeszkleń z gotowych oszklonych modułów, mocowanych w całości na elewacji. W odróżnieniu od typowych ścian osłonowych
CW 86-EF (element facade) nie wymaga rusztowań i jest kilkukrotnie szybszy w montażu. Właściwą izolacyjność termiczną zapewniają elewacji izolatory oraz specjalne uszczelki.
Po zainstalowaniu modułów szerokość wewnętrznych elementów konstrukcyjnych wynosi 86 mm. Od strony zewnętrznej każdy moduł ma ramkę o szerokości 26 mm. Pomiędzy ramkami znajdują się szczeliny o szerokości 16 mm wypełnione specjalnymi uszczelkami.
CW 86-EF umożliwia zastosowanie niewidocznych na elewacji elementów otwieranych - okien wychylanych na zewnątrz oraz wysuwanych równolegle do fasady. Okna mogą być w pełni zautomatyzowane. Siłowniki umieszcza się w konstrukcji ramy okiennej, dzięki czemu są one niewidoczne.

Systemy CW 50 i CW 50-SC

W systemie CW 50 wykonuje się przeszklenia w aluminiowej konstrukcji słupowo-ryglowej. Szklenie od strony wewnętrznej opiera się na aluminiowych słupach i ryglach. Od strony zewnętrznej mocowane jest za pomocą listew dociskowych występujących samodzielnie lub z listwą maskującą. Wpinane w słupy i rygle izolatory zapewniają przegrodzie odpowiednią izolacyjność termiczną. Listwy maskujące mogą mieć wiele kształtów. CW 50 umożliwia wykonywanie ścian odchylonych od pionu oraz konstrukcji przestrzennych. Istnieje możliwość zastosowania wielu typów okien mocowanych do konstrukcji ściany osłonowej, w tym także okna niewidocznego na elewacji.

Rozszerzonym wariantem systemu CW 50 jest CW 50-SC (structural clamped).
Od strony zewnętrznej, szklenie nie ma widocznych elementów mocujących. Tworzy płaszczyznę podzieloną szczelinami o szerokości 20 mm, które są wypełnione uszczelką lub szczeliwem silikonowym. Tafle szklane mają specjalną ramkę dystansową, która umożliwia zastosowanie mocowania z użyciem ciągłych elementów listwowych. Można je ułożyć w jednym kierunku i stosując listwy maskujące, podkreślać horyzontalny lub wertykalny układ fasady. Do konstrukcji ściany osłonowej można mocować okna różnego rodzaju, także niewidoczne na elewacji okna wychylane na zewnątrz.

Konstrukcje CW 86-EF, CW 50 i CW 50-SC zapewniają wodo- i wiatroszczelność, trwałość oraz bezpieczeństwo użytkowania. Dostępne są w pełnej gamie kolorystycznej, malowane i anodowane.

Szklany monolit
Autor: Reynaers Aluminium Detal ściany w systemie Reynaers CW 50-SC

CS 77

Jest to system okienno-drzwiowy z trójkomorowymi profilami z termoizolacją, dostępny we wszelkich rodzajach okien i drzwi otwieranych do wewnątrz i na zewnątrz.
CS 77 należy do serii Concept System®, czyli modułowego zestawu stolarki aluminiowej, obejmującego szeroki wybór w pełni wymiennych profili aluminiowych i akcesoriów.

Avilon Plaza
Architekt: Archfactory
Zamawiający: DTZ, Moskwa
Konstruktor: Steklostroj
Zastosowane systemy Reynaers: CS 77, CW 50, CW 50-SC, CW 86-EF oraz profile OS

Systemy CW 86-EF, CW 50, CW 50-SC, CS 77 są dostępne u autoryzowanych przedstawicieli firmy Reynaers na terenie całego kraju.

Szklany monolit
Autor: Reynaers Aluminium Avilon Plaza, Moskwa
Szklany monolit
Autor: Reynaers Aluminium Jednorodna elewacja budynku Avilon Plaza wykonana z użyciem systemów fasadowych firmy Reynaers
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej