Siatka cięto-ciągniona na elewacji. Co mozna zrobić z siatki cięto-ciągnionej?

2023-02-21 16:59
Siatka cięto ciągniona
Autor: AMIR METAL Siatka cięto-ciągniona daje wyjątkowy efekt 3D, dodając budynkom finezji, podkreślając ich nowoczesność, a tam gdzie trzeba zastępuje osłony zacieniające

Jedną z najmłodszych reprezentantek fasadowej oferty jest siatka cięto-ciągniona. Zgodnie z tym, o czym informuje nazwa, produkt ten powstaje w procesie nacinania i rozciągania blachy. To wymarzony materiał dla projektantów chcących zaskakiwać odważnymi pomysłami.

Spis treści

  1. Z czego siatka cięto-ciągniona?
  2. Siatka ażurowa na elewację
  3. Zalety siatki cięto-ciągnionej
  4. Zastosowanie siatki cięto-ciągnionej

Z czego siatka cięto-ciągniona?

Do produkcji siatki cięto-ciągnionej wykorzystuje się blachę ze stali (zwykłej lub nierdzewnej) lub aluminiową grubości 1-1,5 mm, malowaną proszkowo już po wykonaniu perforacji. Te powstają w wyniku równomiernego nacinania i rozciągania blachy.

Utworzone „oczka” siatki mają kształt romboidalny, kwadratowy, sześciokątny, romboidalny falisty.

Proces produkcji jest bardzo ekonomiczny, ponieważ w jego trakcie nie pozostają żadne odpady. Wykorzystuje się materiał w całości.

Standardowo, siatki oferowane są w arkuszach o szerokości od 30 do 150 cm, a ich długość dochodzi do 3 m. Arkusze da się łączyć na styk lub na zakład. Siatki tnie się typowymi narzędziami do metalu – nożycami, nibblerami elektrycznymi, gilotynami a nawet laserem bądź silnym strumieniem wody. Nie zaleca się jej zaginania pod kątem.

Koszt arkusza o wymiarach 100x200 cm to przeważnie 200-450 zł.

Siatka ażurowa na elewację

Jest to przede wszystkim bardzo oryginalny produkt, zapewniający niepowtarzalne efekty na fasadzie. Może być dowolnie wyginany, dając efekt trójwymiarowości. Ażurowa forma odciąża wizualnie nawet duże, masywne bryły.

Co ciekawe, siatka, mimo że jest przecież ażurowa i przewiewna, nie dopuszcza do zamakania ścian w efekcie opadów atmosferycznych. Zawdzięcza to specyficznej budowie.

Blaszana siatka jest mocowana do stalowej podkonstrukcji lub rozpinana między stalowymi ramami przytwierdzonymi do ścian budynku, co zapewnia jej sztywność. Może być też odseparowana od muru dzięki zastosowaniu gumowych podkładek.

Zalety siatki cięto-ciągnionej

Główną zaletą jest wiele możliwości zastosowania. Nie tylko jako wykończenie elewacji. Ale wśród zalet należy wymienić także:

  • małą masę,
  • niską cenę,
  • dużą wytrzymałość mechaniczna,
  • zapewnienie ścianom wentylacji,
  • ochrona elewacji przed wodą opadową,
  • odporność na naprężenia spowodowane zmianami temperatury.

Zastosowanie siatki cięto-ciągnionej

Siatka ta może być z powodzeniem wykorzystywana przez projektantów do kreowania atrakcyjnych wnętrz. Ograniczeniem może być tu wyłącznie wyobraźnia designera.

Siatki można więc użyć do wykonania napinanego sufitu, obniżającego pułap w pomieszczeniu lub zrobić z niej ażurową przegrodę pionową. Siatkę cięto-ciągnioną projektanci stosują na balustrady schodów i ogrodzenia. To również surowiec do konstruowania mebli i elementów wyposażenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej