Ochrona przeciwsłoneczna fasady - odporne zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne

2012-09-07 17:58
Ochrona przeciwsłoneczna fasady - odporne na wiatr zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne
Autor: Schüco Fasada Schüco z modułów systemu USC 65 zintegrowanych z ochroną przeciwsłoneczną Schüco CTB

Osłony przeciwsłoneczne systemu Schüco CTB mogą być używane nawet przy bardzo silnym wietrze, co ma duże znaczenie w budynkach wysokich. Taka ochrona przeciwsłoneczna, złożona z drobnych aluminiowych lameli, zapewnia doskonałą osłonę przed przegrzewaniem się pomieszczeń, optymalnie zacienia, a jednocześnie gwarantuje przezierność fasady na poziomie 35%.

Zaprojektowanie efektywnej zewnętrznej ochrony przeciwsłonecznej w budynku o wysokości powyżej 20 metrów nie jest zadaniem łatwym. Dzieje się tak z uwagi na silne obciążenia wiatrem fasady takiego budynku. Specjalnie z myślą o budownictwie wysokościowym stworzono więc zintegrowany system lekkich osłon Schüco CTB. Sprostał on nawet tak wymagającemu projektowi jak zlokalizowany w Münster przeszklony wieżowiec Brillux.

Architektura wysokich przeszklonych biurowców stawia przed projektantem trudne zadanie zrównoważenia walorów estetycznych i funkcjonalnych. Komfort pracy zależy nie tylko od efektywnych systemów ogrzewania i klimatyzacji, lecz również od odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, która zapobiegnie przegrzewaniu się pomieszczeń i oślepianiu, a jednocześnie zapewni dostęp światła dziennego i widok z okna.

Na wysokości 30-40 metrów występują wiatry o sile porównywalnej do orkanu (siła wiatru 11 odpowiadająca prędkości 30 m/s). Z tym samym problemem borykała się pracownia architektoniczna Vervoorts&Schindler przy projekcie nowej siedziby firmy Brillux. Należało mu poświęcić sporo uwagi także z powodu obowiązujących wymagań dotyczących odporności budynków na oddziaływania wiatru (PN-EN 1991-1-4:2008 Eurokod 1).

Funkcjonalny minimalizm fasady

Architektura budynku o wysokości 40 m została podporządkowana wymogom minimalizmu, dlatego do budowy jego powłoki użyto lekkiej aluminiowej fasady elementowej Schüco USC 65 o szerokości słupka zaledwie 85 mm. Elementy ze szkła przeciwsłonecznego i ciepłochronnego nadały bryle subtelną grę barw i transparentny charakter. Fasada została wzbogacona o zewnętrzną zintegrowaną ochronę przeciwsłoneczną w postaci żaluzji zewnętrznych Schüco CTB. Są one złożone z aluminiowych mikrolameli, które pomimo swojej subtelnej ażurowej konstrukcji funkcjonują nawet przy wietrze o prędkości 30 m/s.

Fasada z gotowych modułów

Na potrzeby realizacji biurowca zaprojektowano specjalną konstrukcję fasady elementowej (Schüco USC 65), która znacznie ułatwiła prace montażowe. Gotowe moduły o rozmiarach 2500 x 4100 mm i masie 400 kg wciągano żurawiem na kolejne kondygnacje, a następnie montowano na specjalnych konsolach, wcześniej zamocowanych do konstrukcji budynku. Każdy z modułów, wykonanych w całości w zakładzie produkcyjnym, składał się z oszklenia, panelu, blachy, warstwy izolacyjnej oraz specjalnej listwy umożliwiającej montaż osłony przeciwsłonecznej. Boczne profile sąsiadujących ze sobą modułów zostały wyposażone w specjalne uszczelki labiryntowe dopiero po zamontowaniu modułów w budynku. Rozwiązanie to zapewniło wysoką precyzję wykonania fasady, a także swobodne rozszerzanie i kurczenie się materiałów przy zachowaniu odpowiedniego poziomu ochrony termoizolacyjnej, akustycznej oraz wodoszczelności w strefie połączeń poszczególnych modułów.

Dwa w jednym - ochrona przeciwsłoneczna i ochrona przed olśnieniem

Podstawowym problemem projektowym było znalezienie takiej ochrony przeciwsłonecznej, która zapewni funkcjonalność również na 38 metrach wysokości, a jednocześnie, będzie kompatybilna z modernistyczną fasadą elementową. Idealnym rozwiązaniem okazała się ochrona przeciwsłoneczna Schüco CTB, która może być bezawaryjnie użytkowana nawet przy wietrze o sile 11. Złożone z drobnych aluminiowych lameli wydajne osłony przeciwsłoneczne gwarantują ochronę przed przegrzewaniem się pomieszczeń i ich zacienienie, a zarazem zapewniają przezierność na poziomie 35%. Taki efekt udało się osiągnąć dzięki innowacyjnej geometrii mikrolameli, wypukłych na zewnątrz i wklęsłych od wewnątrz. W okresie letnim, przy wysokości słońca nad horyzontem wynoszącej 50°, przez zasunięte żaluzje przenika mniej niż 2 % energii słonecznej. Jednocześnie do wnętrza budynku przedostaje się światło rozproszone, które zapewnia optymalne doświetlenie pomieszczeń. Wklęsły kształt mikrolamelek umożliwia przy tym wgląd na zewnątrz przez zamkniętą osłonę. Rozwiązanie kompatybilne z fasadą elementową Schüco USC 65 pozwoliło na harmonijne zintegrowanie z powłoką i centralnym systemem zarządzania budynku. Po zamontowaniu modułów fasadowych, wystarczyło włożyć mikrolamele w specjalne konsole nośne z wbudowanym wałem napędowym.

Uniwersalny system osłon przeciwsłonecznych CTB

Rozwiązanie dostarcza różnorodnych możliwości integracji (powierzchniowo, w estetycznej kasecie albo osłony mogą być wbudowane w fasadę) z systemami fasadowymi Schüco serii USC 65, FW 50+, FW 60+ i SFC 85, a także z oknami Schüco AWS. System osłon CTB może być ponadto łączony z centralą przeciwsłoneczną KNX/EIB z systemem czujników, a także z centralnym systemem sterowania budynku.
Za wyjątkowe wzornictwo i funkcjonalność osłony przeciwsłoneczne Schüco CTB zostały wyróżnione w 2010 roku nagrodami "iF product design award" oraz "reddot design award" w kategorii „product design”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej