Elewacje z klinkieru. Cegła klinkierowa atrakcyjnym wyróżnikiem fasady hali widowiskowo-sportowej w Ostrowcu Świętokrzyskim

2012-05-07 13:19
Elewacje z klinkieru. Finezyjnie ułożona cegła klinkierowa na fasadzie hali widowiskowo-sportowej w Ostrowcu Świętokrzyskim
Autor: Röben Finezyjna elewacja hali

Hala widowiskowo-sportowa ma finezyjne elewacje z cegły klinkierowej ułożonej w pasy koloru ciemnego burgunda i czerwieni. Zastosowanie trwałego, uniwersalnego materiału, jakim jest cegła klinkierowa to gwarancja, że kompleks sportowy posłuży mieszkańcom przez wiele lat. Klinkier to materiał szlachetny, ponadczasowy, łatwy w konserwacji - zawsze modny i pożądany.

Hala widowiskowo-sportowa w Ostrowcu Świętokrzyskim ma imponujące wymiary – jej powierzchnia całkowita to 10 200 m², natomiast kubatura wynosi 75 300 m³ brutto. Tę dużą przestrzeń podzielono na pięć poziomów użytkowych. Na parterze znajduje się hol z kasami, recepcja oraz sklepy, na wyższych kondygnacjach wnętrza biurowe, konferencyjne, pomieszczenia dla komentatorów i obsługujacych relacje kamerzystów, bar, a także hotel. W przyziemiu, pod areną główną, zlokalizowano cztery sale treningowe – wśród nich siłownię i salę do aerobiku. Pod areną znajdują się również szatnie dla zawodników i trenerów oraz sanitariaty i zespół odnowy biologicznej.

Zobacz także: Klinkier nie tylko na elewacje

Obiekt jest w pełni przystosowany do rozgrywania na poziomie mistrzowskim zawodów sportowych rangi międzynarodowej. Na co dzień z hali korzystają przede wszystkim siatkarki AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski oraz piłkarze ręczni i bokserzy, ale kompleks sportowy doskonale nadaje się również do organizowania wydarzeń kulturalnych, wystawienniczych oraz imprez masowych. W zależności od typu wydarzenia, pomieści on od 2500 osób (np. w czasie meczu piłki ręcznej) do 3794 (np. widzów podczas koncertu). Obiekt jest na światowym poziomie. Z myślą o osobach niepełnosprawnych zaprojektowano odpowiednie szatnie, windy, pochylnie oraz miejsca parkingowe.

Charakterystyczna pasiasta elewacja z cegły klinkierowej

Nowa hala widowiskowo-sportowa ma rozczłonkowaną bryłę i nakryta jest charakterystycznym łukowym dachem. Wzrok przyciąga klinkierowa fasada z pasami cegieł w rzadko spotykanym kolorze ciemnego burgunda oraz czerwonym. Barwny klinkier, łączony na elewacji ze szkłem ściany kurtynowej, tworzy spójną całość z jasnym dachem oraz czerwonymi listwami aluminiowymi. Materiałem wiodącym elewacji hali jest cegła klinkierowa Adelajda - burgund gładka marki Röben. Wykonano z niej większość elewacji, a także wykorzystano ją we wnętrzach do wykończenia ścian. Element różnicujący to cegła Melbourne – czerwona gładka, również z oferty firmy Röben.

Elewacje z klinkieru. Finezyjnie ułożona cegła klinkierowa na fasadzie hali widowiskowo-sportowej w Ostrowcu Świętokrzyskim
Autor: Röben

Elewacje z klinkieru to miejscowa tradycja

Dla wyboru materiału elewacyjnego nie bez znaczenia była lokalizacja obiektu – jest on położony na Osiedlu Hutniczym w Ostrowcu Świętokrzyskim.
– Elewacje nawiązują do starej zabudowy huty Ostrowiec i jej okolic, a ich burgundowy kolor – do patyny, którą pokryte są budynki w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu KSZO – wyjaśnia twórca obiektu Janusz Pachowski, architekt prowadzący z pracowni PPiP.

Elewacje z klinkieru. Finezyjnie ułożona cegła klinkierowa na fasadzie hali widowiskowo-sportowej w Ostrowcu Świętokrzyskim
Autor: Röben

Już we wstępnej fazie projektu wybrano do realizacji konkretny wymiar cegieł, co pozwoliło bardzo dokładnie rozliczyć wymiary poszczególnych elementów elewacji. Wybrany format to NF (wymiary cegły: 240 x 115 x 71 mm), który daje możliwość precyzyjnego zestawiania warstw cegieł pionowych z poziomymi, ponieważ na jedną warstwę murowaną w pionie przypadają dokładnie trzy warstwy w poziomie. Jest to niezwykle istotne nie tylko dla dokładności wykonania elewacji, ale też dla jej estetyki.

Detale z klinkieru pod lupą

Wyjątkowym elementem fasady jest zegar. Nikt, kto zbliża się do kompleksu od strony centrum, nie może go przeoczyć.
– Pomysł na zegar z klinkieru, który stanowi integralną część elewacji, a jednocześnie fasadową dominantę, mieliśmy od początku projektu – mówi Janusz Pachowski.
Zegar jest skierowany w stronę serca miasta i widoczny z daleka.
Kolejną ciekawostką są narożniki budynku – jedne wklęsłe, inne wypukłe, szczególnie trudne do uzyskania. Ale to jeszcze nie koniec klinkierowego majstersztyku. Architekci zadbali również o to, by poziomy cegieł dokładnie zgadzały się z podziałami okien i ślusarki. Te precyzyjnie dobrane detale tworzą efekt rozciągnięcia fasady, nadając jej horyzontalny układ.

Dlaczego klinkier?

– W naszej pracowni często projektujemy budynki z ceglaną elewacją. Chcemy tworzyć architekturę, która się nie starzeje, a cegła to materiał ponadczasowy. Jeśli ją zastosujemy, nie musimy się obawiać, że fasada wyjdzie z mody za jakiś czas. Jest to szczególnie istotne w przypadku obiektów użyteczności publicznej, które służą mieszkańcom miast przez wiele lat, więc nie powinny stać się "de mode". Cegła klinkierowa, podobnie jak kamień, jest materiałem szlachetnym i zawsze się obroni. Szkoda, że jest tak rzadko wykorzystywana w przypadku budynków jednorodzinnych. Mogłyby powstawać z niej piękne domy, nie wymagające - przy precyzyjnym rozliczeniu - przycinania materiału. Warto podkreślić, że cegły, kiedyś tylko czerwone i stosowane prawie wyłącznie w przypadku obiektów sakralnych, dają dziś o wiele więcej możliwości. Współczesne cegły mają dużo do zaoferowania architektom i inwestorom: nie tylko szeroką paletę barw, ale także formatów, takich jak moduł NF (240 x 115 x 71 mm), niestety nie wszystkim znany. Ciekawy efekt osiąga się zestawiając cegłę z materiałem współczesnym, tak, jak zrobiliśmy to na elewacji hali w Ostrowcu Świętokrzyskim – mówi dr inż. arch. Janusz Pachowski z PPiP.

Elewacje klinkierowe bez wykwitów

Użycie nieodpowiedniej zaprawy, szczególnie zawierającej wapno, może prowadzić do powstawania na murze wykwitów. Te białe, nieestetyczne zacieki powstają na skutek wymywania na powierzchnię muru soli z zaprawy pod wpływem działania wody (lub wilgoci). Jeśli do wnętrza muru dostanie się woda, sole zawarte w zaprawie rozpuszczają się i woda wraz z solami przemieszcza się mikroskopijnymi kapilarami na zewnątrz muru. Tam następuje odparowanie wody, a rozpuszczone w niej związki chemiczne pozostają na powierzchni cegieł w postaci białych zacieków. Dlatego bardzo istotnym czynnikiem, który pomoże uniknąć wykwitów, jest ochrona przed wilgocią, zarówno przed murowaniem, jak i w trakcie prac. Niezwykle ważny jest także wybór oraz odpowiednie przygotowanie zapraw do murowania i spoinowania klinkieru. Tylko odpowiednia zaprawa (zwykle polecana przez producenta cegieł licowych) zapobiegnie wykwitom na elewacji.
Istotna jest również odpowiednia jej konsystencja, czyli właściwa proporcja suchej zaprawy i wody, a także właściwe wypełnienie spoin między cegłami. Fugi powinny być szczelne, by nie dochodziło do zawilgocenia wnętrza muru.
Murując elewacje z klinkieru należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta cegieł, uniknie się wtedy niespodzianek - elewacja będzie estetyczna, czysta i wyjątkowo trwała - na wiele lat.

Dane obiektu
Nazwa Hala widowiskowo-sportowa KSZO
Inwestor Gmina Ostrowiec Świętokrzyski
Lokalizacja Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Świętokrzyska 11
Projekt Pracowania Projektowa Janusz Pachowski, architekci: Janusz Pachowski, Ewa Pachowska, Katarzyna Gizicka, Joanna Pachowska, Andrzej Pachowski, Agnieszka Chmiel, Maja Chodorowska, Anna Frączkowska, Magdalena Wasilewska
Generalny Wykonawca Budimex (Kraków)
Projekt 2006-2008
Realizacja 2009-2011
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej