Elewacje z klinkieru. Cegła klinkierowa atrakcyjnym wyróżnikiem fasady hali widowiskowo-sportowej w Ostrowcu Świętokrzyskim

2012-05-07 13:19
Elewacje z klinkieru. Finezyjnie ułożona cegła klinkierowa na fasadzie hali widowiskowo-sportowej w Ostrowcu Świętokrzyskim
Autor: Röben Finezyjna elewacja hali

Hala widowiskowo-sportowa ma finezyjne elewacje z cegły klinkierowej ułożonej w pasy koloru ciemnego burgunda i czerwieni. Zastosowanie trwałego, uniwersalnego materiału, jakim jest cegła klinkierowa to gwarancja, że kompleks sportowy posłuży mieszkańcom przez wiele lat. Klinkier to materiał szlachetny, ponadczasowy, łatwy w konserwacji - zawsze modny i pożądany.

Hala widowiskowo-sportowa w Ostrowcu Świętokrzyskim ma imponujące wymiary – jej powierzchnia całkowita to 10 200 m², natomiast kubatura wynosi 75 300 m³ brutto. Tę dużą przestrzeń podzielono na pięć poziomów użytkowych. Na parterze znajduje się hol z kasami, recepcja oraz sklepy, na wyższych kondygnacjach wnętrza biurowe, konferencyjne, pomieszczenia dla komentatorów i obsługujacych relacje kamerzystów, bar, a także hotel. W przyziemiu, pod areną główną, zlokalizowano cztery sale treningowe – wśród nich siłownię i salę do aerobiku. Pod areną znajdują się również szatnie dla zawodników i trenerów oraz sanitariaty i zespół odnowy biologicznej.

Zobacz także: Klinkier nie tylko na elewacje

Obiekt jest w pełni przystosowany do rozgrywania na poziomie mistrzowskim zawodów sportowych rangi międzynarodowej. Na co dzień z hali korzystają przede wszystkim siatkarki AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski oraz piłkarze ręczni i bokserzy, ale kompleks sportowy doskonale nadaje się również do organizowania wydarzeń kulturalnych, wystawienniczych oraz imprez masowych. W zależności od typu wydarzenia, pomieści on od 2500 osób (np. w czasie meczu piłki ręcznej) do 3794 (np. widzów podczas koncertu). Obiekt jest na światowym poziomie. Z myślą o osobach niepełnosprawnych zaprojektowano odpowiednie szatnie, windy, pochylnie oraz miejsca parkingowe.

Charakterystyczna pasiasta elewacja z cegły klinkierowej

Nowa hala widowiskowo-sportowa ma rozczłonkowaną bryłę i nakryta jest charakterystycznym łukowym dachem. Wzrok przyciąga klinkierowa fasada z pasami cegieł w rzadko spotykanym kolorze ciemnego burgunda oraz czerwonym. Barwny klinkier, łączony na elewacji ze szkłem ściany kurtynowej, tworzy spójną całość z jasnym dachem oraz czerwonymi listwami aluminiowymi. Materiałem wiodącym elewacji hali jest cegła klinkierowa Adelajda - burgund gładka marki Röben. Wykonano z niej większość elewacji, a także wykorzystano ją we wnętrzach do wykończenia ścian. Element różnicujący to cegła Melbourne – czerwona gładka, również z oferty firmy Röben.

Elewacje z klinkieru. Finezyjnie ułożona cegła klinkierowa na fasadzie hali widowiskowo-sportowej w Ostrowcu Świętokrzyskim
Autor: Röben

Elewacje z klinkieru to miejscowa tradycja

Dla wyboru materiału elewacyjnego nie bez znaczenia była lokalizacja obiektu – jest on położony na Osiedlu Hutniczym w Ostrowcu Świętokrzyskim.
– Elewacje nawiązują do starej zabudowy huty Ostrowiec i jej okolic, a ich burgundowy kolor – do patyny, którą pokryte są budynki w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu KSZO – wyjaśnia twórca obiektu Janusz Pachowski, architekt prowadzący z pracowni PPiP.

Elewacje z klinkieru. Finezyjnie ułożona cegła klinkierowa na fasadzie hali widowiskowo-sportowej w Ostrowcu Świętokrzyskim
Autor: Röben

Już we wstępnej fazie projektu wybrano do realizacji konkretny wymiar cegieł, co pozwoliło bardzo dokładnie rozliczyć wymiary poszczególnych elementów elewacji. Wybrany format to NF (wymiary cegły: 240 x 115 x 71 mm), który daje możliwość precyzyjnego zestawiania warstw cegieł pionowych z poziomymi, ponieważ na jedną warstwę murowaną w pionie przypadają dokładnie trzy warstwy w poziomie. Jest to niezwykle istotne nie tylko dla dokładności wykonania elewacji, ale też dla jej estetyki.

Detale z klinkieru pod lupą

Wyjątkowym elementem fasady jest zegar. Nikt, kto zbliża się do kompleksu od strony centrum, nie może go przeoczyć.
– Pomysł na zegar z klinkieru, który stanowi integralną część elewacji, a jednocześnie fasadową dominantę, mieliśmy od początku projektu – mówi Janusz Pachowski.
Zegar jest skierowany w stronę serca miasta i widoczny z daleka.
Kolejną ciekawostką są narożniki budynku – jedne wklęsłe, inne wypukłe, szczególnie trudne do uzyskania. Ale to jeszcze nie koniec klinkierowego majstersztyku. Architekci zadbali również o to, by poziomy cegieł dokładnie zgadzały się z podziałami okien i ślusarki. Te precyzyjnie dobrane detale tworzą efekt rozciągnięcia fasady, nadając jej horyzontalny układ.

Dlaczego klinkier?

– W naszej pracowni często projektujemy budynki z ceglaną elewacją. Chcemy tworzyć architekturę, która się nie starzeje, a cegła to materiał ponadczasowy. Jeśli ją zastosujemy, nie musimy się obawiać, że fasada wyjdzie z mody za jakiś czas. Jest to szczególnie istotne w przypadku obiektów użyteczności publicznej, które służą mieszkańcom miast przez wiele lat, więc nie powinny stać się "de mode". Cegła klinkierowa, podobnie jak kamień, jest materiałem szlachetnym i zawsze się obroni. Szkoda, że jest tak rzadko wykorzystywana w przypadku budynków jednorodzinnych. Mogłyby powstawać z niej piękne domy, nie wymagające - przy precyzyjnym rozliczeniu - przycinania materiału. Warto podkreślić, że cegły, kiedyś tylko czerwone i stosowane prawie wyłącznie w przypadku obiektów sakralnych, dają dziś o wiele więcej możliwości. Współczesne cegły mają dużo do zaoferowania architektom i inwestorom: nie tylko szeroką paletę barw, ale także formatów, takich jak moduł NF (240 x 115 x 71 mm), niestety nie wszystkim znany. Ciekawy efekt osiąga się zestawiając cegłę z materiałem współczesnym, tak, jak zrobiliśmy to na elewacji hali w Ostrowcu Świętokrzyskim – mówi dr inż. arch. Janusz Pachowski z PPiP.

Elewacje klinkierowe bez wykwitów

Użycie nieodpowiedniej zaprawy, szczególnie zawierającej wapno, może prowadzić do powstawania na murze wykwitów. Te białe, nieestetyczne zacieki powstają na skutek wymywania na powierzchnię muru soli z zaprawy pod wpływem działania wody (lub wilgoci). Jeśli do wnętrza muru dostanie się woda, sole zawarte w zaprawie rozpuszczają się i woda wraz z solami przemieszcza się mikroskopijnymi kapilarami na zewnątrz muru. Tam następuje odparowanie wody, a rozpuszczone w niej związki chemiczne pozostają na powierzchni cegieł w postaci białych zacieków. Dlatego bardzo istotnym czynnikiem, który pomoże uniknąć wykwitów, jest ochrona przed wilgocią, zarówno przed murowaniem, jak i w trakcie prac. Niezwykle ważny jest także wybór oraz odpowiednie przygotowanie zapraw do murowania i spoinowania klinkieru. Tylko odpowiednia zaprawa (zwykle polecana przez producenta cegieł licowych) zapobiegnie wykwitom na elewacji.
Istotna jest również odpowiednia jej konsystencja, czyli właściwa proporcja suchej zaprawy i wody, a także właściwe wypełnienie spoin między cegłami. Fugi powinny być szczelne, by nie dochodziło do zawilgocenia wnętrza muru.
Murując elewacje z klinkieru należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta cegieł, uniknie się wtedy niespodzianek - elewacja będzie estetyczna, czysta i wyjątkowo trwała - na wiele lat.

Dane obiektu
Nazwa Hala widowiskowo-sportowa KSZO
Inwestor Gmina Ostrowiec Świętokrzyski
Lokalizacja Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Świętokrzyska 11
Projekt Pracowania Projektowa Janusz Pachowski, architekci: Janusz Pachowski, Ewa Pachowska, Katarzyna Gizicka, Joanna Pachowska, Andrzej Pachowski, Agnieszka Chmiel, Maja Chodorowska, Anna Frączkowska, Magdalena Wasilewska
Generalny Wykonawca Budimex (Kraków)
Projekt 2006-2008
Realizacja 2009-2011
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej