Drewniany akcent w nowoczesnej architekturze budynków użyteczności publicznej: drewno elewacyjne

2011-04-19 14:09
Drewniany akcent w nowoczesnej architekturze budynków użyteczności publicznej: drwno elewacyjne
Autor: DLH Poland Deski elewacyjne Evero

Nowoczesne obiekty użyteczności publicznej wymagają niekonwencjonalnych rozwiązań aranżacyjnych, ponieważ jako wizytówki instytucji i firm pełnią funkcje reprezentacyjne. Architekci od zawsze poszukują unikalnych inspiracji i materiałów, które pozwolą osiągnąć ten cel. Obecnie modne stało się drewno elewacyjne, które w czasach rosnącej świadomości ekologicznej odzwierciedla trend powrotu do naturalnych surowców. Zaskakujący efekt wizualny tworzy w zestawieniu z zimnymi i surowymi materiałami wykończeniowymi jak szkło, metal czy cegła.

Deski elewacyjne ze względu na wysokie walory estetyczne, urok naturalnego surowca i bogactwo wzorów pozwalają na realizowanie odważnych projektów fasad. Ciekawy efekt daje połączenie drewnianych elementów z innymi, mocno kontrastującymi materiałami jak np. beton czy tafle szkła.

Zobacz także: Konstrukcje

Drewno elewacyjne to elegancki i wysoko ceniony surowiec, który nadaje charakteru budynkom użyteczności publicznej. Podnosi prestiż i reprezentacyjność biurowców czy głównych siedzib firm oraz korporacji. Drewniane elewacje w centrach handlowych oraz lokalach usługowych jak np. restauracje współtworzą przyjazny klimat dla odwiedzających je klientów. Natomiast wkomponowane w architekturę budynków galerii, filharmonii czy muzeów kreują wizerunek tych instytucji kulturalnych, odzwierciedlając połączenie nowoczesności i powrotu do tradycji. W projektach apartamentowców oraz osiedli mieszkaniowych drewniane elewacje stanowią eko-wizytówkę dla ich mieszkańców.

Drewniane fasady tworzą deski elewacyjne Evero firmy DLH z europejskich, amerykańskich, indonezyjskich, syberyjskich i afrykańskich gatunków drewna. Z powodzeniem stosowane są one przez architektów w projektach reprezentacyjnych obiektów użyteczności publicznej jak hotele, galerie sztuki czy biura.

Drewniany akcent w nowoczesnej architekturze budynków użyteczności publicznej: drwno elewacyjne
Autor: DLH Poland

Fasady z drewna dla budownictwa nowoczesnego i tradycyjnego

Fasady z drewna wykorzystywane są zarówno w budownictwie nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Obecnie popularnym trendem stało się zestawianie drewnianych elementów z nowoczesnymi i prostymi bryłami budynków. Deski Evero dzięki atrakcyjnemu wzornictwu umożliwiają realizowanie odważnych i designerskich koncepcji architektonicznych. Ciekawą kreację tworzą połączone z innymi kontrastującymi materiałami. Dzięki zestawieniom kolorystycznym np. czerwono-brązowych desek z drewna meranti z powierzchnią w odcieniu grafitowym fasada tworzy odważny melanż surowej nowoczesności i ciepłej natury. Drewniane elewacje prezentują się ciekawie nie tylko obok elementów o zróżnicowanej barwie, ale także fakturze np. obok chropowatego betonu, piaskowca, połyskującego metalu czy gładkiego szkła. Zestawienie różnorodnych form zaskakuje i przyciąga wzrok. Realizację takich projektów umożliwiają deski elewacyjne Evero z europejskich lub egzotycznych gatunków drewna jak np. cedr czerwony, tatajuba czy modrzew syberyjski.

Drewniany akcent w nowoczesnej architekturze budynków użyteczności publicznej: drwno elewacyjne
Autor: DLH Poland

Trwałe piękno drewnianych fasad

Poza walorami estetycznymi, fakturami i kolorystyką drewnianych elewacji bardzo ważna jest ich trwałość. Odpowiedni kształt profili nie pozwala na wnikanie między nie wody. Właściwy montaż daje pewność, że elewacja zachowa swoje naturalne piękno bez względu na warunki atmosferyczne.

- Współczesna technologia zabezpieczenia nowoczesnych desek elewacyjnych sprawia, że są one wytrzymałe na zróżnicowane warunki atmosferyczne, co jest szczególnie istotne w polskim klimacie. Deski Evero z bardziej odpornych gatunków nie wymagają już stosowania środków konserwujących. Cedr czerwony, tatajuba i modrzew syberyjski wyróżniają się wysoką naturalną odpornością na czynniki pogodowe. Umożliwiają projektowanie niekonwencjonalnych i trwałych elewacji. Żeby zachowały swoje pierwotne piękno wystarczy jedynie ich olejowanie – mówi Paweł Sędek, Szef Produktu w firmie DLH Poland.

W ofercie producenta dostępne są także deski elewacyjne wykonane ze świerku skandynawskiego, meranti czy okoume. Jasny świerk dodaje fasadom elegancji i współgra z ciemniejszymi elementami wykończeniowymi. Natomiast czerwono-brązowe azjatyckie meranti i łososiowo-różowe afrykańskie okoume wnoszą do nowoczesnej architektury element egzotyki.
Deski elewacyjne Evero cena od 45,00 zł brutto/m2

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej