Cel - redukcja emisji dwutlenku węgla do roku 2020

2009-12-10 17:14
Cel - redukcja emisji dwutlenku węgla do roku 2020
Autor: PILKINGTON POLSKA

Producent szkła firma Pilkington, połączyła siły ze stowarzyszeniem Glass for Europe, aby rozpocząć kampanię mającą na celu redukcję emisji CO2 do roku 2020, dzięki szerszemu stosowaniu szkła przeciwsłonecznego.

W raporcie opublikowanym przez holenderski Instytut naukowy TNO ujawniono, że dzięki optymalnemu wykorzystaniu szkła przeciwsłonecznego, można byłoby zmniejszyć emisję CO2 do roku 2020 o 15 do 85 milionów ton rocznie. Wraz z europejskim stowarzyszeniem Glass for Europe Pilkington zwróci się do rządów o wsparcie tej kampanii poprzez wprowadzenie przepisów prawnych i odpowiednich ulg finansowych w celu zachęcenia do szerszego wykorzystywania energooszczędnych rozwiązań w budownictwie.

W marcu 2007 r. rządy krajów UE potwierdziły potrzebę zmniejszenia emisji dwutlenku węgla pochodzącej z budynków o około 300 milionów ton rocznie do roku 2020. Przywódcy UE chcą zmniejszyć o 20% ogólne zużycie energii w UE do tego czasu, redukując tym samym emisję CO2. Jeśli uda się zrealizować te plany, ogólne oszczędności energii w UE wyniosą równowartość 390 milionów ton ekwiwalentu ropy (paliwa umownego), co skutkowałoby zmniejszeniem emisji CO2 o 780 milionów ton.

Gdy celem Unii Europejskiej jest redukcja emisji CO2 o 5-25% do roku 2020, jednym z głównych obszarów na którym należy się skoncentrować jest energooszczedność w sektorze budownictwa.
– „Nieumiejętność efektywnego wykorzystywania energii w Europie będzie kosztować Unię Europejską do roku 2020 setki miliardów euro. Moglibyśmy zaoszczędzić co roku zdumiewające kwoty ograniczając emisję CO2, dzięki lepszemu wykorzystaniu szkła przeciwsłonecznego. Jedyne czego potrzebujemy, aby to zrealizować, to wsparcie naszych działań przez przemysł oraz rząd”– wyjaśnia Phil Brown, Regulatory Marketing Manager na Europę w Pilkingtonie. 

W ramach tej kampanii zwrócono się także do architektów, projektantów, specjalistów odpowiedzialnych za opracowywanie specyfikacji technicznych oraz innych przedstawicieli branży budowlanej, aby podczas pracy nad nowymi projektami mieli na uwadze cele UE.

Szkło przeciwsłoneczne, dzięki któremu możliwe będą oszczędności, jest powszechnie dostępne. Umożliwia ono przenikanie światła słonecznego przez okna lub fasady, jednocześnie pochłaniając i odbijając dużą część ciepła słonecznego. Dzięki temu pomieszczenia pozostają jasne, ale dużo chłodniejsze niż w razie użycia standardowego szkła typu float. Szyby przeciwsłoneczne marki Pilkington – od średnich do wysokoefektywnych pod względem ochrony przeciwsłonecznej – to m.in. szkło z grupy Pilkington Eclipse Advantage™ oraz Pilkington Suncool™. 
Pilkington Suncool™ to grupa wysokoefektywnych szyb przeciwsłonecznych zapewniających wysoką przepuszczalność światła widzialnego, niską przepuszczalność energii słonecznej oraz bardzo dobrą izolacyjność cieplną.
Pilkington Eclipse Advantage™ to asortyment szyb w szerokiej palecie barw łączących średnią ochronę przed słońcem oraz izolacyjność cieplną.

Cel - redukcja emisji dwutlenku węgla do roku 2020
Autor: PILKINGTON POLSKA
Cel - redukcja emisji dwutlenku węgla do roku 2020
Autor: PILKINGTON POLSKA
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej