Biurowiec Ericpol Software Pool - elewacja inspirowana historycznym krajobrazem Łodzi

2015-05-27 17:10
biurowiec ericpol lodz
Autor: ALUPROF

Kształt i wielkość budynku, jak również elewacje zaprojektowano tak, aby zintegrować biurowiec z najbliższym otoczeniem, zwracając uwagę na charakter sąsiednich historycznych budynków. Charakterystycznym elementem elewacji jest ręcznie formowana cegła sprowadzona z duńskiej manufaktury Petersen’a oraz wielkoformatowe przeszklenia.

Oddany do użytku w styczniu 2015 roku biurowiec Ericpol Software Pool w Łodzi to budynek, który zwraca uwagę bryłą, użytymi do wykończenia materiałami i rozwiązaniami technicznymi. Biurowiec powstał w centrum Łodzi, niedaleko ul. Piotrkowskiej, na terenie dawnego ogrodu pałacowego Karola Scheiblera oraz basenu Olimpia. Nowoczesny w formie budynek sąsiaduje z historyczną zabudową poprzemysłowej Łodzi, na terenie objętym ochroną konserwatorską.

Projekt Ericpol Software Pool opracowało krakowskie biuro architektoniczne HORIZONE STUDIO. Pogodzenie wymogów funkcjonalnych z ograniczeniami stawianymi przez konserwatora zabytków oraz restrykcyjnymi warunkami zabudowy stanowiło dla architektów główne wyzwanie projektu. Dodatkową trudnością w projekcie było założenie maksymalnego obniżenia kosztów eksploatacji i ograniczenie negatywnego wpływu inwestycji na środowisko. Biurowiec był realizowany zgodnie z zasadami idei zrównoważonego rozwoju.

Na podstawie przeprowadzonej podczas projektowania analizy przebiegu słońca dokonano zróżnicowania szklenia fasad, w zależności od ich ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Fasady południowe, wschodnie i zachodnie zostały wyposażone w jednokomorowe zestawy wykorzystujące szkło wysokoselektywne z powłoką niskoemisyjną, co zabezpiecza przed nadmiernymi zyskami ciepła w okresie letnim. Fasada północna, narażona na większe straty ciepła w okresie zimowym, otrzymała zestawy dwukomorowe z zastosowaniem szkła niskoemisyjnego. W monolitycznych ścianach elewacji wschodniej i zachodniej, obłożonych jasnoszarą cegłą klinkierową, zaprojektowane zostały wielkoformatowe przeszklenia. Otwierają one wnętrza biurowe na park. Transparentne, pionowe żebra szklane zabezpieczają przed ssaniem i parciem wiatru ważące blisko 400 kilogramów tafle szkła. Do przeszklenia wykorzystano konstrukcje aluminiowe w systemach ALUPROF: MB-SR50N, MB-70, MB-86 oraz MB-78EI.

Dodatkowo przeszklenia zostały wyposażone w zewnętrzne rolety przeciwsłoneczne, sterowane przez system BMS. Dzięki zastosowaniu perforowanych żaluzji, nawet po ich opuszczeniu użytkownicy mogą cieszyć się widokiem na parkowy krajobraz otaczający biurowiec. Praca żaluzji dostosowana jest do nasłonecznienia i prędkości wiatru. Tak wykonane fasady zapewniają oszczędność energii, ochronę przed przegrzewaniem promieniami słonecznymi oraz maksymalizację oświetlenia światłem dziennym.

Systemy aluminiowe Aluprof

Ściana słupowo-ryglowa MB-SR50N - system przeznaczony jest na konstrukcje lekkich ścian osłonowych - płaskich typu zawieszanego i wypełniającego oraz dachów, świetlików i innych konstrukcji. Kształt słupów i rygli pozwala budować estetyczne fasady z widocznymi wąskimi liniami podziału. Kształtowniki w systemie MB-SR50N mają proste krawędzie, co pozwala na uzyskanie efektu zlicowania powierzchni słupów i rygli od strony wewnętrznej fasady. System MB-SR50N daje możliwość wbudowania w fasadę różnych rodzajów okien i drzwi, w tym także okien przeznaczonych specjalnie do fasad: okna odchylnego i okna dachowego. Szczególnie efektowne jest stosowanie w nim okien zintegrowanych w fasadzie, bazujących na rozwiązaniu MB-SR50 IW.

Systemy okienno-drzwiowe z izolacją termiczną MB-70 i MB-86 - systemy przeznaczone do stosowania w budownictwie energooszczędnym ze względu na bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej. Do wykonywania zabudowy zewnętrznej np.: różnych typów okien, drzwi, wiatrołapów, witryn, konstrukcji przestrzennych.

System przeciwpożarowy MB-78EI - do wykonywania wewnętrznych lub zewnętrznych przegród przeciwpożarowych z drzwiami jedno- i dwuskrzydłowymi o klasie odporności ogniowej EI 15, EI 30, EI 45, EI 60 lub EI 90 według normy PN-EN 13501-2:2010.

biurowiec ericpol lodz
Autor: ALUPROF
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej