Coraz mniej prądu w Polsce! Czy są powody do niepokoju?

2023-02-16 15:26
Polskie Sieci Energetyczne
Autor: PSE Produkcja prądu w Polsce w 2023 spada!

Produkcja energii elektrycznej spadła w styczniu 2023 do 15,04 TWh - poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Oznacza to, że mamy mniej prądu w Polsce o prawie 7%. Co prawda, krajowe zużycie energii elektrycznej w styczniu również spadło (o ok. 5%), ale czy są powody do niepokoju? Dlaczego w Polsce prądu jest mniej?

Spada produkcja prądu w Polsce

Produkcja energii elektrycznej spadła ogółem o 6,93% rok do roku do 15,04 TWh w styczniu – podają w najnowszym raporcie Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

W styczniu 2023 roku w elektrowniach zawodowych cieplnych wyprodukowano m.in. 7,37 TWh energii elektrycznej z węgla kamiennego (spadek o 2,72% rok do roku), 3,49 TWh z węgla brunatnego (spadek o 20,28% rok do roku), natomiast w elektrowniach gazowych – 1,31 TWh (wzrost o 8,03%), zaś w elektrowniach wiatrowych – 2,32 TWh (spadek o 9,16% rok do roku) – podano w komunikacie.

Czy w Polsce może zabraknąć prądu?

"Krajowy System Elektroenergetyczny pracuje dostosowując się do krajowego zapotrzebowania. Pomimo niepokojących, znacznych niedostępności mocy bloków węglowych w ostatnich miesiącach, nie istnieje realne ryzyko niedoboru prądu." - wyjaśnia Edyta Bartoszek, Manager ds. Zakupów Energii Elektrycznej i Paliwa Gazowego w firmie Energy Solution.

Dodaje też, że "wraz z zakończeniem sezonu grzewczego możemy spodziewać się spadku zapotrzebowania na energię elektryczną do ogrzewania, a w zamian pojawi się wzrost produkcji OZE (większe nasłonecznienie przy zainstalowanej mocy PV w Polsce na poziomie 12 GW)."

"Oprócz krajowej produkcji mamy dostęp do energii importowanej z sąsiednich krajów i wykorzystanie pomocy międzyoperatorskiej w stosownych sytuacjach. Bez większej awarii na dłuższy okres największych bloków wytwórczych w Polsce ryzyko blackoutu jest scenariuszem mało prawdopodobnym." - podkreśla Edyta Bartoszek.

Polacy zużywają mniej prądu, ale produkcja spada szybciej

Z najnowszych danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) wynika też, że w styczniu 2023 roku krajowe zużycie energii elektrycznej spadło o 5,07% rok do roku i wyniosło 15,09 TWh. W poprzednich latach była tendencja zwyżkowa, jeśli chodzi o zużycie prądu. Czy to oznacza, że Polacy zaczęli oszczędzać prąd?

"Połączenie wysokich kosztów za energię elektryczną z łagodną pogodą przyczyniło się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej zarówno w gospodarstwach domowych, w jednostkach sektora finansów publicznych (ustawowy obowiązek obniżenia zużycia o 10%), jak również w zakładach przemysłowych. Chęć ograniczenia zużycia lub jego konieczność może wynikać z różnych motywacji poszczególnych grup odbiorców." - wyjaśnia Edyta Bartoszek z Energy Solution.

PSE są strategiczną spółką energetyczną należącą do Skarbu Państwa. PSE pełnią w Polsce funkcję operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego, a także rolę Operatora Informacji Rynku Energii (OIRE), którego zadaniem jest wdrożenie oraz administrowanie Centralnym Systemem Informacji Rynku Energii (CSIRE).

Źródło: PSE

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej