Coraz mniej prądu w Polsce! Czy są powody do niepokoju?

2023-02-16 15:26
Polskie Sieci Energetyczne
Autor: PSE Produkcja prądu w Polsce w 2023 spada!

Produkcja energii elektrycznej spadła w styczniu 2023 do 15,04 TWh - poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Oznacza to, że mamy mniej prądu w Polsce o prawie 7%. Co prawda, krajowe zużycie energii elektrycznej w styczniu również spadło (o ok. 5%), ale czy są powody do niepokoju? Dlaczego w Polsce prądu jest mniej?

Spada produkcja prądu w Polsce

Produkcja energii elektrycznej spadła ogółem o 6,93% rok do roku do 15,04 TWh w styczniu – podają w najnowszym raporcie Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

W styczniu 2023 roku w elektrowniach zawodowych cieplnych wyprodukowano m.in. 7,37 TWh energii elektrycznej z węgla kamiennego (spadek o 2,72% rok do roku), 3,49 TWh z węgla brunatnego (spadek o 20,28% rok do roku), natomiast w elektrowniach gazowych – 1,31 TWh (wzrost o 8,03%), zaś w elektrowniach wiatrowych – 2,32 TWh (spadek o 9,16% rok do roku) – podano w komunikacie.

Czy w Polsce może zabraknąć prądu?

"Krajowy System Elektroenergetyczny pracuje dostosowując się do krajowego zapotrzebowania. Pomimo niepokojących, znacznych niedostępności mocy bloków węglowych w ostatnich miesiącach, nie istnieje realne ryzyko niedoboru prądu." - wyjaśnia Edyta Bartoszek, Manager ds. Zakupów Energii Elektrycznej i Paliwa Gazowego w firmie Energy Solution.

Dodaje też, że "wraz z zakończeniem sezonu grzewczego możemy spodziewać się spadku zapotrzebowania na energię elektryczną do ogrzewania, a w zamian pojawi się wzrost produkcji OZE (większe nasłonecznienie przy zainstalowanej mocy PV w Polsce na poziomie 12 GW)."

"Oprócz krajowej produkcji mamy dostęp do energii importowanej z sąsiednich krajów i wykorzystanie pomocy międzyoperatorskiej w stosownych sytuacjach. Bez większej awarii na dłuższy okres największych bloków wytwórczych w Polsce ryzyko blackoutu jest scenariuszem mało prawdopodobnym." - podkreśla Edyta Bartoszek.

Polacy zużywają mniej prądu, ale produkcja spada szybciej

Z najnowszych danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) wynika też, że w styczniu 2023 roku krajowe zużycie energii elektrycznej spadło o 5,07% rok do roku i wyniosło 15,09 TWh. W poprzednich latach była tendencja zwyżkowa, jeśli chodzi o zużycie prądu. Czy to oznacza, że Polacy zaczęli oszczędzać prąd?

"Połączenie wysokich kosztów za energię elektryczną z łagodną pogodą przyczyniło się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej zarówno w gospodarstwach domowych, w jednostkach sektora finansów publicznych (ustawowy obowiązek obniżenia zużycia o 10%), jak również w zakładach przemysłowych. Chęć ograniczenia zużycia lub jego konieczność może wynikać z różnych motywacji poszczególnych grup odbiorców." - wyjaśnia Edyta Bartoszek z Energy Solution.

PSE są strategiczną spółką energetyczną należącą do Skarbu Państwa. PSE pełnią w Polsce funkcję operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego, a także rolę Operatora Informacji Rynku Energii (OIRE), którego zadaniem jest wdrożenie oraz administrowanie Centralnym Systemem Informacji Rynku Energii (CSIRE).

Źródło: PSE

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej