Zadaszenia z drewna klejonego w formie powłoki krzywoliniowej - patent polskiego inżyniera

2013-12-03 14:24
zadaszenie rozkwitalski
Autor: Grzegorz Rozkwitalski Budowle z przekryciem w formie powłoki prostokreślnej z drewna klejonego dają możliwość tworzenia nie tylko wiat, altan i carportów, a także ciekawych form architektonicznych

Pomysł na przekrycie w formie krzywoliniowej inspirowany jest pracą powłoki balonów, czasz spadochronów czy zwyczajnych baniek mydlanych. Przekrycie w takiej formie może być wykorzystywane na zadaszenia, altany, wiaty, ale również jako konstrukcje dachowe. Krzywoliniowe konstrukcje z drewna klejonego pozwalają na tworzenie ciekawych form architektonicznych, dotąd praktycznie nieobecnych w polskiej architekturze.

Autorem pomysłu na dach krzywoliniowy jest polski inżynier Grzegorz Rozkwitalski, który prowadzi zakład stolarski. Zauważył on, że obciążona powłoka drewniana pracuje tak samo jak naprężona błona w sztywnej ramie - przykład bańki mydlanej. Ponieważ w takiej powłoce nie występuje zginanie (są tylko naprężenia styczne, rozciągające lub ściskające) jest to cecha korzystna dla konstrukcji drewnianej. Obciążenie powłoki modelowej wyniosło 550 kg/m2 i nie spowodowało zniszczeń.

Pojedyńcza powłoka w rzucie poziomym ma 100 m2 i w przybliżeniu jest kwadratem. Architekci współpracujący z inżynierem Rozkwitalskim w swoich realizacjach zestawiali pojedyńcze powłoki w układy 3-4 sztuk. Pozwoliło to otrzymać dach o powierzchni 400 m2 bez podpór konstrukcyjnych. Istnieje również możliwość zestawiania kilku powłok o różnych wymiarach. W tej chwili autor pomysłu ma koncie około 30 realizacji, w tym magazynu  o powierzchni dachu 650 m2.

Konstrukcja dachu krzywoliniowego jest wykonywana z drewna klejonego. Do belek krawędziowych powłoka mocowana jest przy użyciu typowych śrub i gwoździ stalowych ocynkowanych. Konstrukcja wsporcza dla dachu jest zawsze oryginalnym rozwiązaniem wynikającym z funkcji lub pomysłu architekta. Jako pokrycie dachowe stosuje się gonty bitumiczne lub blachę łączoną na rąbek.

Pod konstrukcją dachu można wykonać standardowe instalacje użytkowe, ocieplenie z wełny mineralnej i wykończenie poddasza. W dachu krzywoliniowym można również montować okna dachowe i naświetla.

We współpracy z Politechniką Poznańską zostały opracowane komputerowe metody projektowania powłók. Architekci stale współpracujące przy projektowaniu dachów krzywoliniowych to pracownia M103 architekta Piotra Jareckiego z Rzeszowa oraz A8 architekta Piotra Lewandowskiego z Warszawy.

altana rozkwitalski
Autor: Grzegorz Rozkwitalski Przykładowy projekt altany z przekryciem krzywoliniowym
carport rozkwitalski
Autor: Grzegorz Rozkwitalski Zadaszenie na samochód, czyli carport na dwa auta
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej