Uzupełniony system KANION

2007-11-13 14:04

Wiosną 2004 roku został wprowadzony na rynek system - KANION 160 - rynna półokrągła z wywinięciem, o średnicy 160 mm, rura spustowa okrągła o średnicy 110 mm. Wszystkie systemy występują w pięciu kolorach: ciemny brąz, biały, czarny, czerwony i grafitowy.

KANION to rynna o półokrągłym profilu z wewnętrznym i zewnętrznym wywinięciem. System jest dostępny w trzech rozmiarach rynny i trzech średnicach rury spustowej: KANION 100 - rynna półokrągła z wywinięciem, o średnicy 100 mm, rura spustowa okrągła o średnicy 75 mm, KANION 130 - rynna półokrągła z wywinięciem, o średnicy 130 mm, rura spustowa okrągła o średnicy 110 mm lub 90 mm. Wiosną 2004 roku do oferty firmy Wavin został wprowadzony trzeci system - KANION 160 - rynna półokrągła z wywinięciem, o średnicy 160 mm, rura spustowa okrągła o średnicy 110 mm. Wszystkie systemy występują w pięciu kolorach: ciemny brąz, biały, czarny, czerwony i grafitowy.
System rynnowy przeznaczony jest do odwadniania dachów obiektów różnej wielkości - od altan i garaży, domów jednorodzinnych, bloków tarasowych do dużych domów wielorodzinnych oraz obiektów wielkości hal fabrycznych czy magazynowych. Jest przeznaczony dla najbardziej wymagających użytkowników. Łączy w sobie elegancki wygląd z wysoką efektywnością odprowadzania wody. Efektywność hydrauliczna i funkcjonalna konstrukcja systemu umożliwiają doskonały przepływ wody nawet podczas bardzo ulewnych deszczy. Efektywność hydrauliczną poszczególnych systemów obrazuje zamieszczona poniżej tabela:

 

Efektywna powierzchnia dachu [m2]

Rynna 100 mm
/Rura 75 mm

Rynna 130 mm
/Rura 90 mm

Rynna 130 mm
/Rura 110 mm

Rynna 160 mm
/Rura 110 mm

Lej na końcu

66

123

140

189

Lej w środku

132

246

280

378

Lej oddalony od narożnika

63

117

133

180


Łatwość montażu i uniwersalność systemu zapewniają odpowiednio zaprojektowane uchwyty i obejmy różnego typu oraz zestaw złączek i kształtek. Poszczególne elementy systemu łączone są ze sobą na wcisk (kształtki łączące wyposażone zostały w fabrycznie wklejone uszczelki dwuwargowe), klejone są tylko denka. Dlatego też montaż systemu nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Jednak aby instalacja była zmontowana prawidłowo i była szczelna, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Istotne jest również to, że montaż rynien nie sprawia większych trudności zarówno na obiektach nowo budowanych, jak i już istniejących. Rynny nie wymagają żadnej konserwacji, cechuje je wysoka trwałość i sprawność w odprowadzaniu wody deszczowej z połaci dachowych.

Elementy systemu pakowane są w worki foliowe pojedynczo lub po kilka sztuk, co zapobiega ich mechanicznemu uszkodzeniu podczas transportu. Rynny te są całkowicie odporne na zanieczyszczenia zawarte w wodzie deszczowej, co jest szczególnie ważne na terenach nadmorskich i w warunkach agresywnego środowiska przemysłowego.

System rynnowy Kanion uzyskał certyfikat zgodności z Polskimi Normami PN-EN 607:1999 oraz PN-EN 12200-1:2002, Nr ITB - 678/W/03 wydany przez Instytut Techniki Budowlanej oraz Atest Higieniczny HK/B/2830/01/98 Państwowego Zakładu Higieny.
Producent udziela 10 lat gwarancji na trwałość elementów systemu.

Cechy charakterystyczne:

  • Profil rynny
    Półokrągły z wewnętrznym i zewnętrznym wywinięciem został tak zaprojektowany, aby umożliwić optymalną szybkość odprowadzania wody deszczowej, a także łatwy i szybki montaż całego systemu. Oba wywinięcia - zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne - mają na celu nadanie profilowi dużej sztywności, a także nawiązanie do tradycyjnego, europejskiego kształtu rynien.
  • Kształtki
    We wszystkich kształtkach elementem zapewniającym szczelność jest fabrycznie wklejana uszczelka z EPDM. Ma ona dwie wargi zapewniające optymalną szczelność całego systemu.
  • Złączki rynien
    Poszczególne odcinki rynien są łączone złączkami. Elementem dodatkowym jest wkładka montowana po wsunięciu dwóch odcinków rynny do wnętrza złączki. Ma ona wyrównać powierzchnię wewnętrzną rynny, co powoduje do szybsze odprowadzenie wody z systemu. Powierzchnia jest równa i wolna od występów, podczas przepływu wody w rynnie nie tworzą się zawirowania i nie odkładają się zanieczyszczenia.
  • Montaż rur spustowych, które produkowane są jako bezkielichowe, wykonuje się za pomocą złączek rurowych wyposażonych w podwójny kołnierz. Ma on na celu zapewnienie szczelności jak i korekcję wydłużeń termicznych rury.
  • Elementami, które łączy się z rynną na klej, są denka zewnętrzne. Kształtki te często narażone są na wypadanie, szczególnie zaś w sytuacji dużych opadów i w konsekwencji wysokiego poziomu wody w rynnie. Dlatego montaż denek na klej (na stałe) zapobiega ich wypadaniu.
  • Lej spustowy został tak zaprojektowany, aby jego montaż był łatwy i szybki i uniwersalny. Można go zamontować w dowolnym miejscu rynny już po zakończeniu montażu wszystkich jej odcinków.
  • Czyszczak to element montowany na rurze spustowej ponad powierzchnią terenu. Wewnątrz korpusu znajduje się kratka z tworzywa, której zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń. Całość zamknięta jest szczelną pokrywą.


Narożniki dwupłaszczyznowe

Uzupełnieniem systemu KANION są narożniki dwupłaszczyznowe.
Projekty wielu domów (i ich dachów) charakteryzują się często dużym zróżnicowaniem konstrukcji (lukarny, tarasy, balkony, wykusze itp.), co zmusza do nietypowego prowadzenia rynien. Dzięki ofercie narożników dwupłaszczyznowych rynny KANION można instalować również na takich nietypowych dachach. Wyroby dostępne są w systemach KANION 100 i KANION 130, we wszystkich oferowanych kolorach.

WAŻNE!

Niezależnie od zastosowanego rozwiązania, bardzo ważne jest czyszczenie rynien, również nowych, przynajmniej dwa razy do roku!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej