Pokrycia dachowe. Blacha na dachy z gwarancją 40 lat

2012-01-05 15:37
Tata Steel
Autor: Tata Steel Kościól w Grajewie, autor: architekci Paweł Kuczyński, Piotr Kuczyński, pokrycie dachu z blachy stalowej powlekanej Colorcoat HPS200 Ultra®

Powlekana blacha stalowa Colorcoat HPS200 Ultra® została wykorzystana na pokrycie dachu kościoła w Grajewie. Głównymi czynnikami, które wpłynęły na decyzję o wyborze materiałów firmy Tata Steel były trwałość pokrycia, łatwa obróbka blachy oraz jej cena.

Blacha na dachy z gwarancją 40 lat
Autor: Tata Steel Kościól w Grajewie, autor: architekci Paweł Kuczyński, Piotr Kuczyński

Blachy stalowe powlekane są zazwyczaj cynkową warstwą ochronną. Ma to zapewnić lepszą ochronę materiału przed korozją w porównaniu ze stalą niepowlekaną. Czysty cynk nie chroni jednak dostatecznie stali, co może prowadzić do korozji krawędzi ciętych.

Patrz też: Blacha na rąbek. Jak montować blachę dachową na rąbek stojący - wytyczne dla dekarzy

Aby temu zapobiec firma Tata Steel wykorzystuje sprawdzoną metaliczną powłokę Galvalloy™, która jest specjalną mieszanką 95% cynku i 5% aluminium. Powlekana nią blacha Colorcoat HPS200 Ultra® zapewnia więc wyjątkową ochronę przed korozją, nawet na krawędziach ciętych.

Zobacz także: Blacha stalowa na elewacji

– Materiał, z którego zbudowany ma być dach kościoła musi być trwały i odporny na trudne warunki atmosferyczne, w końcu z założenia ma służyć wiernym przez wiele lat – mówi ksiądz Czesław Oleksy, probosz kościoła w Grajewie zbudowanego w hołdzie dla Jana Pawła II. Dlatego to blacha stalowa powlekana Colorcoat HPS200 Ultra® została wybrana na pokrycie dachu kościoła.

Blacha z fakturą Scintilla mniej podatna na zabrudzenia

Grafitowy kolor Anthracite, który wybrano na pokrycie dachu kościoła w Grajewie, jest jednym z palety kolorów stalowej blachy powlekanej Colorcoat HPS200 Ultra®. Produkt firmy Tata Steel ma oryginalną fakturę Scintilla®, dzięki czemu jest mniej podatny na osadzanie się brudu niż blachy z głębszą fakturą typu „leathergrain”. Dodatkowo, produkt jest łatwy w czyszczeniu oraz bardziej wytrzymały.

Pokrycie dachu kościoła to wyzwanie dla wykonawcy

Budowa kościoła jest bardzo wymagająca. Nie chodzi wyłącznie o jakość, ale także o trwałość i dbałość o szczegóły. Ponieważ blacha ma subtelną fakturę Scintilla®, z daleka wydaje się gładsza, nadając budynkowi nowoczesny wygląd.
Kościół w Grajewie ma 20 metrów wysokości. Jego wieże zakończone kopułami z krzyżem mają 38 m wysokości, a na każdej z nich zawisną dzwony.
– Budowle sakralne wymagają od architekta dużej dbałości o detal i jakość materiału. Skomplikowanie form wieńczących obiektu wymusza zastosowanie sprawdzonych materiałów. Blachy firmy Tata Steel w 100% spełniły moje oczekiwania – mówi architekt Paweł Kuczyński.

Czytaj więcej: Projekt kościoła w Grajewie

Produkty Colorcoat® wyróżnia nie tylko faktura i kolor, ale i jakość. Colorcoat HPS200 Ultra® to także łatwy materiał do pracy. Dach świątyni jest skomplikowany, pokrycie go tym materiałem nie nastręczyło jednak żadnych trudności.
– Blachy Colorcoat HPS200 Ultra® były instalowane na miejscu przez firmę Paszkiwicz z Suwałk bez żadnych problemów – mówi ksiądz Czesław Oleksy – razem z wykonawcą dokonaliśmy wyboru blachodachówki Colorcoat HPS200 Ultra®. Czynnikiem który wpłynął na decyzję o wyborze materiałów firmy Tata Steel była także cena.

Ważna gwarancja na trwałość pokrycia dachowego

Produkty Colorcoat HPS200 Ultra® są produkowane w Wielkiej Brytanii, a następnie przetwarzane przez producentów stali w Polsce na gotowe obudowy ścian i dachów. W budynkach komercyjnych i przemysłowych, w których wykorzystane zostały standardowe obudowy ścian i dachów firmy Tata Steel, produkty objęte są wiodącą na rynku Gwarancją Confidex® na okres do 40 lat. Jest to jeden z powodów dla których wykonawca kościoła polecił zastosowanie stalowej blachy powlekanej Colorcoat®.

Dane obiektu
nazwa obiektu Kościól
lokalizacja Grajewo
inwestor z ramienia diecezji ks. proboszcz Czesław Oleksy
autor architekci Paweł Kuczyński, Piotr Kuczyński
pokrycie dachu blacha stalowa Colorcoat HPS200 Ultra®
kolor antracyt
realizacja 2011 rok
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej