Łacenie dachu - wskazówki

2010-04-14 9:20
Na dobrze rozmierzonych łatach dachówki układa się bez problemu
Autor: Röben

Rozstaw łat zależny jest od dachówki, którą stosujemy do wykonania pokrycia dachowego. Są dachówki średnioformatowe, wielkoformatowe i każdy format dachówki dopuszcza inny rozstaw łaty. Co więcej, każdy producent sam określa długość i szerokość dachówki, co wpływa bezpośrednio na rozstawienie łat.

  • od czego zależy rozstaw łat
  • co może spowodować źle dobrany rozstaw łat
  • jak prawidłowo wykonać łacenie połaci dachowej

 

Parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest długość dachówki, ponieważ to właśnie na jej podstawie ustala się rozstaw łat. Szczegółowe dane można znaleźć w folderach producenta. Gdy odległości pomiędzy łatami zostaną niewłaściwie rozmierzone, czyli zostaną przekroczone wartości skrajne, dachówka nie będzie leżeć prawidłowo oraz będzie podatna na działanie wiatru.
Należy pamiętać, że wraz ze zmianą wilgotności krokwie pracują powierzchniowo, wyginają się minimalnie w górę i w dół. W związku z tym, dachówki również są podatne na pewne niezauważalne dla nas przesunięcia. Za ciasny lub za duży rozstaw łat spowoduje, że dachówka nie „wepnie się” na swoje miejsce, co może doprowadzić do uszkodzenia pokrycia dachowego. Jest to mankament często stwierdzany przy orzecznictwie technicznym. Czasami winą za to niesłusznie obarcza się producentów, a tutaj błędem jest nieprawidłowe rozmierzenie łat przez dekarza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej