Fachowo wykonane pokrycie dachowe z dachówki ceramicznej - newralgiczne miejsca na dachu

2012-02-08 15:04
Krzysztof Omilian ekspert Röben
Autor: Röben Krzysztof Omilian, ekspert Röben

Bardziej skomplikowane elementy dachu to miejsca wymagające od dekarzy szczególnie dużo doświadczenia i fachowej wiedzy. Na dachach, przede wszystkim tych wielopłaszczyznowych, jest sporo takich miejsc...

Błędy wykonawcze mogą pojawić się w różnych miejscach – zdarzają się niestety niepoprawnie wykonane czynności tak podstawowe, jak rozmierzenie łat czy montaż akcesoriów dachowych. Problemy sprawiają także miejsca z definicji skomplikowane, np. kosze czy obróbki wokół komina.

Te elementy dachu sprawiają dekarzom najwięcej problemów

Bardziej skomplikowane elementy dachu to miejsca wymagające od dekarza szczególnie dużo doświadczenia i fachowej wiedzy. Na dachach, przede wszystkim tych wielopłaszczyznowych, jest sporo takich miejsc. Należą do nich m.in. kosze dachowe, gdzie należy właściwie dobrać szerokość elementów z blachy, poprawnie przyciąć dachówki czy uszczelnić miejsce styku dwóch koszy, jeśli są montowane np. nad lukarną. Trudności sprawiają obróbki blacharskie, szczególnie wokół okien i komina. Newralgiczne miejsce to także styk membran z konstrukcją dachową – każdy moment nieuwagi może prowadzić do przerwania folii.

Patrz też: Blacha na rąbek. Jak montować blachę dachową na rąbek stojący - wytyczne dla dekarzy

Skomplikowaną kwestią jest również zapewnienie odpowiedniej wentylacji połaci dachu. Brak cyrkulacji powietrza pod pokryciem może powodować osłabienie konstrukcji więźby. Dlatego należy zagwarantować przestrzeń wlotową dla powietrza przy okapie i wylotową – przy kalenicy, a także zamontować dachówki wentylacyjne w odpowiednich miejscach, m.in. tam, gdzie przerwana jest ciągłość pokrycia.

Górna krawędź dachu, czyli kalenica, również nie należy do najprostszych elementów. Trzeba tu pamiętać m.in. o tym, żeby poprawnie zamocować listwę kalenicową, ułożyć taśmę wentylacyjno-uszczelniającą, a w przypadku montowania instalacji odgromowej - odpowiednio poprowadzić ją przez specjalne klamry do gąsiora.

Każdy dach jest inny i nawet dwa realizowane według tego samego projektu mogą wymagać innych rozwiązań, chociażby ze względu na lokalizację działki. Dlatego nie warto podejmować się tego zadania bez fachowej wiedzy i specjalistycznego przygotowania dekarskiego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej