Drożność orynnowania to podstawa

2009-09-03 15:50
Drożność orynnowania to podstawa
Autor: RHEINZINK Siatka ochronna na liście

Nadchodzące jesienne szarugi stanowią dla systemu odwodnienia dachu poważny egzamin jakości.

Warunki pogodowe panujące jesienią mogą generować wiele problemów związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem systemu orynnowania. Pierwszy z nich pojawia się tuż pod okapem, wewnątrz rynien. W miejscu tym gromadzą się opadające liście, drobne gałęzie oraz brud, zmywany z dachu przez deszcz. Powstawanie tak zwanych czopów, które tworzą szczątki roślinności i błoto powoduje spiętrzanie i przelewanie się wody, która następnie ścieka po ścianach zewnętrznych budynku. W wyniku kontaktu z zabrudzoną deszczówką, fasada wymaga renowacji, zaś system odwadniania dokładnego czyszczenia. Dodatkowo w sezonie zimowym zalegająca w rurach spustowych wilgoć może doprowadzić do powstawania mikropęknięć i nieszczelności.

Producenci systemów rynnowych oferują kompletne systemy odwodnienia dachu. Jednym z nich jest firma Rheinzink®, która proponuje system wykonany z blachy cynkowo-tytanowej (potocznie zwanej tytan-cynk). Uzupełniony o akcesoria dodatkowe – Ochronę przed liśćmi (profil z blachy perforowanej) oraz innowacyjne rozwiązania Rewizji rury spustowej, zapewnia efektywność odprowadzania wody deszczowej, nawet w trudnych warunkach.

Inteligentne rozwiązania w ramach systemu rynnowego Rheinzink® zapewniają podwójne zabezpieczenie odwodnienia dachu. Ochrona przed liśćmi z blachy perforowanej, umieszczona wewnątrz koryta rynny gwarantuje niezakłócony odpływ wody deszczowej do rury spustowej. W zależności od rozmiaru rynny można dobrać profil o szerokości 100–175 mm. Prosty montaż umożliwia umieszczenie go na już istniejącym systemie rynnowym, bez zdejmowania dachówek i stosowania dodatkowych uchwytów. Wychwycone przez system opadające liście ulegają wysychaniu leżąc na siatce, a następnie są zwiewane przez wiatr. Drobne gałązki i inne, cięższe zanieczyszczenia nie wpadają do rynny, dzięki czemu mogą być w prosty sposób usunięte z siatki.

Mniejsze zabrudzenia, które przedostaną się przez otwory siatki mogą zostać sprawnie usunięte z rury spustowej, dzięki niekłopotliwej w obsłudze rewizji. Mechanizm przesuwania i długa mufa, zastosowane w tym systemie rynnowym umożliwiają czyszczenie pionów kanalizacji deszczowej bez demontażu najniższej rury spustowej. Rewizję rury spustowej przesuwa się w górę, rozłączając jedynie dolną obejmę. Czyszczenie, czy inne prace wymagające otwarcia rewizji, mogą być wykonywane niskim nakładem pracy i bez ryzyka powstania uszkodzeń.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie klasycznej Rewizji rury spustowej z klapką. Specjalne otwory do czyszczenia na rurze spustowej już nie są konieczne. Nie ma w związku z tym pbolemu ze skorodowanymi śrubami i uszkodzonymi uszczelkami klap rewizyjnych.

Drożność orynnowania to podstawa
Autor: RHEINZINK Rewizja z klapką

Niezależnie od zastosowanego rozwiązania, bardzo ważne jest czyszczenie rynien, również nowych, przynajmniej dwa razy do roku!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej