Dachy płaskie: bez mostków termicznych

2007-05-22 15:37

Stropodach niewentylowany, zwany dachem płaskim, to przegroda, przez którą budynek może stracić do 30% ciepła. Może temu zapobiec poprawnie zaprojektowana i ułożona izolacja termiczna. Ważne jednak, by w dachu takim ograniczyć do minimum ilość mostków termicznych. W przeciwnym razie, mimo dużych kosztów poniesionych na ocieplenie, wciąż będzie dochodzić do strat energii.

Mostki to miejsca o znacznie niższej izolacyjności termicznej niż ma reszta danego elementu budowli. Wyróżniają się zatem zdecydowanie wyższym współczynnikiem przenikania ciepła U, który jak wiadomo jest tym korzystniejszy, im jego wartość jest niższa. Przy różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku, mostki powodują punktowe wychładzanie przegrody oraz ucieczkę energii cieplnej. W praktyce objawia się to stratami dostarczanego lub wytwarzanego w budynku ciepła. Im więcej będzie mostków i im większa będzie ich powierzchnia, tym poważniejsze nastąpią straty energii. Odbije się to oczywiście w niekorzystny sposób na kosztach ogrzewania całego obiektu. Nadmierny ubytek energii to nie jedyny z negatywnych skutków istnienia mostków termicznych. Wychłodzenie przegród może bowiem przyczynić się do ich zawilgocenia, a w efekcie do wykraplania pary wodnej. To zaś prostą drogą prowadzi do pojawienia się takich niepożądanych zjawisk, jak zagrzybienie i korozja materiałów wykończeniowych oraz konstrukcyjnych. Mostki są najpowszechniej obserwowane tam, gdzie łączą się różne elementy przegród zewnętrznych budynku. Do miejsc takich należą: połączenia dachów i ścian zewnętrznych, nadproża oraz wieńce, miejsca osadzenia okien, a zwłaszcza miejsca łączenia płyt balkonowych ze ścianami zewnętrznymi. Do izolacji termicznej tych miejsc stosowane powinny być materiały o niskim współczynniku λ (ok. 0,032 W/(mK)) pozwoli to na redukcje grubości warstwy izolacji cieplnej. Mostków można się spodziewać nawet na tak wydawałoby się prostych do poprawnego zaizolowania miejscach, jak powierzchnia dachów płaskich. Mamy tu zazwyczaj do czynienia z tak zwanymi mostkami liniowymi. Powstają one tam, gdzie są przerwy w izolacji, lub gdzie jej grubość nie jest wszędzie jednakowa.

Istnienie mostków termicznych na dachach płaskich, spowodowane jest zazwyczaj rozmaitymi błędami wykonawczymi. Przyczynia się do tego niewiedza lub niestaranność ekip prowadzących prace izolacyjne. Większość mostków liniowych na dachach płaskich, to zbyt duże szczeliny między płytami termoizolacyjnymi oraz miejsca, gdzie występują różnice w grubości materiału ociepleniowego, spowodowane na przykład klawiszowaniem płyt. Mostków można również spodziewać się wtedy, gdy ocieplenie będzie mocowane mechanicznie, z użyciem metalowych kołków. Powstanie wtedy cała sieć mostków punktowych. Często, mostków można by było uniknąć stosując lepszej jakości materiały, o większej dokładności wymiarowej, staranności wykonania, z dopracowanym sposobom wzajemnego łączenia. Najłatwiej bowiem o mostki tam, gdzie stykają się płyty termoizolacyjne o prostych krawędziach, ułożone w jednej warstwie. Ułożenie ich dwuwarstwowo, z przesunięciem spoin, to dobry sposób na pozbycie się mostków, ale zwiększa on zużycie materiału i w rezultacie podnosi koszty inwestycji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej