Tynk Atlas TRE - tynk mineralno-silikonowy do samodzielnego barwienia

2014-08-25 16:51
Tynk Atlas TRE
Autor: Atlas Tynk Atlas TRE, który można samodzielnie zabarwić wybraną pastą pigmetnową

Firma Atlas wprowadziła na rynek tynk Atlas TRE, wyróżniający się tym, że wykonawca może go samodzielnie zabarwić. Tynk dostępny jest w postaci trzech niezależnych komponentów: składników suchych (mieszanki cementu hydraulicznego z kruszywem dolomitowym i dodatkami), rozcieńczalnika polimerowo-silikonowego oraz pasty pigmentowej. Atlas TRE polecany jest przede wszystkim jako zewnętrzny tynk elewacyjny, ale może być stosowany także wewnątrz pomieszczeń.

Barwienie i przygotowanie zaprawy tynkarskiej

W ofercie znajduje się 10 past pigmentowych w saszetkach, z których można otrzymać 10 kolorów podstawowych tynku elewacyjnego. Zastosowanie 2 lub 3 saszetek tej samej pasty zwiększy intensywność koloru zaprawy tynkarskiej. Kolory tynku zewnętrznego są trwałe i odporne na promieniowanie UV.
Przygotowanie zaprawy tynkarskiej polega na wymieszaniu, za pomocą mieszarki wolnoobrotowej, pasty pigmentowej z rozcieńczalnikiem do uzyskania jednolitego koloru mieszaniny. Następnie dodaje się składniki suche i ponownie miesza do momentu pozbycia się grudek i uzyskania jednolitej barwy. Gotowy tynk po aplikacji tworzy powłokę w postaci nakrapianego baranka (grubość ziarna 2 mm).

Zastosowanie tynku

Tynk Atlas TRE przeznaczony jest do wykańczania elewacji domów mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej. Tynk zewnętrzny zastosowany jako warstwa zamykająca system ociepleń (obiektów termoizolowanych styropianem, XPS i wełną mineralną), dzięki zawartości wzmacniających mikrowłókien, tworzy paroprzepuszczalną, lekką powłokę odporną na mikropęknięcia. Tynk można nakładać na beton oraz na tradycyjne tynki na ścianach z cegieł, bloczków i pustaków ceramicznych, komórkowych bądź silikatowych, a także na płyty g-k (we wnętrzach).

Właściwości tynku Atlas TRE

Wysokie pH (ok. 12) tynku Atlas TRE chroni go przed korozją biologiczną w postaci brunatno-zielonch nalotów. Tynk tworzy warstwę zwartą i niskonasiąkliwą – wilgoć nie wnika w strukturę tynku, dzięki czemu nie przyciąga on zanieczyszczeń. Odporność na zabrudzenia zwiększa dodatkowo obecność dyspersji polimerowej w rozcieńczalniku. Ponadto produkt jest zdolny do samooczyszczania podczas opadów deszczu. Właściwości te sprawdząją się zwłaszcza w przypadku budynków, których elewacje narażone są na zanieczyszczenia, usytuowanych w pobliżu skupisk zieleni i zbiorników wodnych.

Dane techniczne:
Zużycie: ok. 3,0 kg/m²
Przyczepność: min 0,3 N/mm²
Czas dojrzewania: ok. 5 minut
Czas gotowości zaprawy do pracy: ok. 2 godziny
Czas otwarty pracy: ok. 20 minut
Współczynnik przewodzenia ciepła: 0,83 W/mK
Gęstość brutto w stanie suchym: ok. 1800 kg/m²

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej