Ochrona tynków i farb przed porażeniem biologicznym

2008-06-02 11:56
Ochrona tynków i farb przed porażeniem biologicznym
Autor: ej| Henkel Polska Ochrona tynków i farb przed porażeniem biologicznym

BioProtect to kompozycja środków biocydowych odpowiedzialnych za zabezpieczenie farb i mas tynkarskich przed korozją zarówno w opakowaniu, jak i po aplikacji na elewacji budynku. Jest to zestaw środków hydrofobowych, obniżających nasiąkliwość powierzchniową i strukturalną powłok malarskich i wypraw tynkarskich.

Prawidłowo wykonany system ociepleń i elewacja, powinien tworzyć warstwę ochronną domu przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: woda, wilgoć oraz nieprzyjemnymi skutkami ich nadmiaru - chorobotwórcze algi i grzyby.

Na trwałość elewacji wpływ mają: wielkość i tempo zmian temperatury i wilgotności powietrza, ilość i intensywność opadów atmosferycznych, rozkład kierunków i prędkości wiatrów, zacienienie, bliskość lasów, rzek, jezior czy sztucznych otwartych zbiorników wody, sąsiedztwo intensywnie obciążonych ruchem dróg komunikacyjnych, zakładów przemysłowych, kotłowni. Czynniki te, mają wpływ na tempo i intensywność zanieczyszczania i zawilgocenia elewacji.

Przy wyborze miejsca pod budowę domu należy sprawdzić, z której strony najczęściej wieje wiatr. W procesie eksploatacji, wiedza ta okazuje się bardzo przydatna. Wiatry wiejące od strony zbiorników wodnych, obszarów leśnych czy przemysłowych niosą ze sobą więcej pyłków roślinnych, zarodników grzybów i glonów, czy pyły innego pochodzenia, które w obecności wilgoci skutecznie osiadają na powierzchni elewacji. By skutecznie ją chronić, niezbędne jest stosowanie materiałów, stanowiących ochronę przed wnikaniem wody i skutkami destrukcyjnymi. Bardzo ważny jest więc wybór warstw wykończeniowych elewacji - tynku oraz powłoki malarskiej. Ich zadaniem jest zabezpieczenie głębszych warstw ściany przed zawilgoceniami i wynikającymi z niego uszkodzeniami.
Do tej pory najpopolurniejszą metodą walki z takimi zagrożeniami było obniżenie nasiąkliwości tynków czy farb. Jeśli warstwa zabezpieczająca była zbyt nasiąkliwa, brud osądzający się na powierzchni ściany migrował wraz z wodą w głąb systemu elewacyjnego, stając się idealną pożywką dla rozwoju grzybów.

wzornik
Autor: Henkel Polska

Specjaliści z firmy Henkel Polska wprowadzili kompleksową ochronę mas tynkarskich i farb przed porażeniami biologicznymi (ochrona elewacji przed grzybami i algami). Formułą BioProtect wzmocnione zostały tynki i farby akrylowe, silikonowe, silikatowe i silikatowo-silikonowe Ceresit. Jest to pierwsza kompozycja środków biocydowych odpowiedzialnych za zabezpieczenie farb i mas tynkarskich przed korozją zarówno w opakowaniu przed aplikacją, jak i po aplikacji na elewacji budynku. Po drugie to zestaw środków hydrofobowych, czyli obniżających nasiąkliwość powierzchniową i strukturalną powłok malarskich i wypraw tynkarskich. System ochrony, zawarty w formule został indywidualnie dostosowany do każdego rodzaju tynku lub farby, tak, aby zagwarantować jak najbardziej skuteczne zabezpieczenie przed korozją biologiczną i zapewnić jak najdłuższe, bezawaryjne funkcjonowanie elewacji. Rodzaj i ilość zastosowanych środków biocydowych i hydrofobowych każdorazowo dostosowany został do właściwości danego tynku, jego nasiąkliwości i aktywności chemicznej. Są to produkty ekologiczne. Starania o uzyskanie możliwie niskiej nasiąkliwości tynków i farb spowolniły proces wyługowywania dodatków biocydowych. W wypadku produktów silikatowych wykorzystano aktywność chemiczną spoiwa krzemianowego jako aktywny środek ochronny.

Konferencja
Autor: Ewa Jankowska

Skuteczność ochrony tynków i farb przed porażeniami biologicznymi została przebadana  w akredytowanym laboratorium mikrobiologicznym firmy Thor (producent komponentów do środków ochrony biologicznej na świecie). Została też uznana przez Ministra Zdrowia na podstawie opinii Urzędu Rejestracji Wyrobów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Trwałość systemu Bioprotect w tynkach i farbach została także przebadana pod starzenia w komorze klimatycznej zgodnie z wymogami wytycznych ETAG 004:2002. Jest to procedura stanowiąca podstawę do udzielenia europejskiej aprobaty technicznej. Badania trwające około miesiąca w komorze klimatycznej oddają około 25 lat eksploatacji systemu ociepleń na normalnej, nie "laboratoryjnej" elewacji.
Powierzchnia ocieplenia ściany testowej została wykończona zestawem tynków i farb, a następnie, po pełnym związaniu materiałów, wystawiona na działanie warunków klimatycznych zgodnie z wymaganiami ETAG 004. Identyczne próbki porównawcze przechowywane były w warunkach normowych, zabezpieczone przed zanieczyszczeniem. Po zakończeniu procedury kondycjonowania, próbki wycięto ze ściany badawczej i w laboratorium mikrobiologicznym poddano próbom skażenia najliczniej występującymi grzybami pleśniowymi i glonami. Wyniki tych prób pokazały, że skuteczność ochrony biologicznej tynków i farb elewacyjnych zawierających system BioProtect została zachowana na wysokim poziomie mimo intensywnego oddziaływania wilgoci i innych czynników starzeniowych.

Formułą BioProtect wzbogacone zostały:
Tynki akrylowe: Ceresit CT 60, Ceresit CT 63, Ceresit CT 64,
Tynki silikatowo - silikonowe: Ceresit 174, Ceresit CT 175
Tynki silikatowe Ceresit CT 72 i Ceresit CT 73,
Tynki silikonowe Ceresit CT 74 i Ceresit CT 75
Farby akrylowe Ceresit CT 42 i Ceresit CT 44
Farba silikonowa Ceresit CT 48
Farba silikatowa Ceresit CT 54

ej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej