Klejenie marmuru

2009-03-17 9:53

Na rynku dostępna jest biała zaprawa do mocowania jasnych płytek z kamieni naturalnych Ceresit CM 15 "Marble". Klej ten sprawdza się przy mocowaniu płytek marmurowych oraz mozaiek.

Klejenie marmuru

Wbrew pozorom marmur jest skałą miękką, gruboziarnistą a przez to nasiąkliwą. Oznacza to, że może absorbować wilgoć nie tylko od góry, ale także od spodu, czyli od strony zaprawy. Zanim więc klej zwiąże, wraz z wilgocią, do struktury marmuru mogą przedostać się sole (m.in. jony wapnia), które standardowo uwalniane są podczas wiązania cementu. Wraz z procesem wysychania następuje wysalanie, a na powierzchni marmurowych płyt może pojawić się nieestetyczny osad. Przypominające rysunki na ludzkiej skórze, delikatne żyłki i przezroczyste wstawki w deseniach marmuru, też mogą okazać się generatorem problemów. Zamiast zdobić i świecić – będą szpecić ponurymi, burymi cieniami, jeśli do klejenia użyjemy zwykłej, szarej zaprawy.
Biała zaprawa CM 15  jest niewidoczna przez przeźroczyste detale kamienia. Schnie szybko – potrzebuje 16 godzin, żeby w pełni związać i uzyskać wytrzymałość umożliwiającą wejście na powierzchnię ułożonych płytek  i spoinowanie. Dzięki temu jony wapnia zostają zamknięte w strukturze kleju dostatecznie szybko, by nie oszpecić materiału wysoleniami. Nie znaczy to jednak, że wykonawcy mają mniej czasu na dokładne przyklejenie płytek. Dwugodzinny czas korekty, pozwala spokojnie i dokładnie dobrać i dopasować mocowane elementy.

Mocowanie mozaiki

Pomimo że spoiny między płytkami są wąskie, to podczas dociskania, zaprawa chcąc nie chcąc wciska się w szczeliny między kafelkami. Ponieważ jednak jest biała, elastyczna i mocna, nie osłabia właściwej, ostatecznej fugi i nie zmienia jej koloru. Ceresit CM 15 „Marble” służy do przyklejenia mozaiki z ceramiki, gresu i zupełnie nienasiąkliwego szkła. Sprawdza się nawet w pomieszczeniach wymagających od kleju dużej elastyczności – takich jak prysznice, łaźnie, plaże przy basenach, ogrzewane podłogi. Dobrze spełni swoje funkcje użyta i wewnątrz i na zewnątrz budynków, na podłożach stabilnych i tych pracujących.

Właściwości zaprawy

  • zapobiega przebarwieniom marmuru i innych kamieni naturalnych oraz mozaiki;
  • umożliwia dłuższy czas korekty;
  • łatwa w stosowaniu;
  • ekonomiczna w użyciu;
  • wodo- i mrozoodporna.

 

Zastosowanie produktu

Zaprawa CM 15 służy do mocowania płytek z marmuru, z kamieni półszlachetnych, jasnych wapieni i innych skał gruboziarnistych oraz wszelkich odmian mozaiki np. szklanej i ceramicznej, na podłożach odkształcalnych i nieodkształcalnych takich jak: beton, jastrych cementowy, tynk cementowy i cementowo-wapienny, płyty gipsowo-kartonowe. Produkt można używać również na ogrzewania podłogowe oraz do mocowania kamiennych elementów zdobniczych
w budynkach zabytkowych i sakralnych. CM 15 przeznaczona jest do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Ponadto służy do mocowania mozaiki w pomieszczeniach okresowo i stale narażonych na działanie wilgoci. W przypadku mocowania mozaiki szklanej w basenach należy do zaprawy
CM 15 dodać emulsję elastyczną CC 83. Zaprawą mogą być mocowane także płytki ceramiczne.

Przygotowanie podłoża

Zaprawa CM 15 może być stosowana na nośne, zwarte, suche i wolne od substancji przeciwprzyczepnościowych (takich jak: tłuszcze, bitumy, pyły) podłoża:

  • wewnątrz i na zewnątrz budynków:
    – beton (wiek powyżej 3 miesięcy, wilgotność ≤4%),
    – jastrychy i tynki cementowe, tynki cementowo-wapienne (wiek min. 28 dni, wilgotność ≤4%);
  • wewnątrz budynków:
    – płyty gipsowo-kartonowe – zagruntowane preparatem Ceresit CT 17,
    – mocne i dobrze przyczepne powłoki malarskie, przeszlifowane papierem ściernym, odkurzone i zagruntowane CT 17,
    – podłoża anhydrytowe (wilgotność <0,5%) i gipsowe (wilgotność <1%) – przeszlifowane, odkurzone i zagruntowane preparatem Ceresit CT 17,
    – beton komórkowy, odpylony, zagruntowany CT 17,
    – płyty OSB i płyty wiórowe (o gr. ≥22 mm) – przeszlifowanie mechanicznie i zagruntowane preparatem Ceresit CN 94,
    – istniejące płytki ceramiczne i kamienne – oczyszczone, odtłuszczone i zagruntowane preparatem Ceresit CN 94.

Istniejące zabrudzenia, warstwy zwietrzałe i powłoki malarskie o niskiej wytrzymałości należy usunąć mechanicznie. Podłoża nasiąkliwe zagruntować CT 17 i odczekać do wyschnięcia co najmniej 4 godziny. Nierówności podłoża do 5 mm mogą być dzień wcześniej wypełnione tą samą zaprawą CM 15. W przypadku większych nierówności i ubytków – na posadzkach zastosować materiały Ceresit z grupy CN, a na ścianach szpachlówkę Ceresit CT 29.

Opakowanie

Produkt jest dostępny w workach o masie 25 kg.

 

Mocuj z kamiennym spokojem
Autor: Henkel Polska Sp. z o. o.

Dane techniczne
baza mieszanka cementów z wypełniaczami mineralnymi i modyfikatorami polimerowymi
gęstość nasypowa [kg/dm3] ok. 1,35
proporcje mieszania

ok. 7 l wody (2,0 l CC 83 + 5 l wody)* na 25 kg

czas wstępnego dojrzewania [min] ok. 5
czas zużycia [h] do 2
czas otwarty [min] przyczepność ≥0,5 MPa po czasie nie krótszym niż 10 min (wg normy PN-EN 12004)
temperatura stosowania [°C] od +5 do +25
spływ [mm] ≤0,5 (wg normy PN-EN 12004)
spoinowanie po [h] 16
przyczepność [MPa]

• początkowa: ≥0,5
• po zanurzeniu w wodzie: ≥0,5
• po starzeniu termicznym: ≥0,5
• po cyklach zamrażania i rozmrażania: ≥0,5
(wg PN-EN 12004)

odporność na temperaturę [°C]  od -30 do +70

* gdy stosowany jest dodatek CC 83

Orientacyjne zużycie zaprawy CM 15
płytki o boku (dł.) [mm]wymiar zębów pacy [mm]ilość CM 15 Marble [kg/m2]ilość CC 83* [l/m2]
do 100 4 5 0,20
do 150 6 5 0,27
do 250 8 8 0,31
do 300 10 10 0,34

* gdy stosowany jest dodatek CC 83

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej