Klejenie marmuru

2009-03-17 9:53

Na rynku dostępna jest biała zaprawa do mocowania jasnych płytek z kamieni naturalnych Ceresit CM 15 "Marble". Klej ten sprawdza się przy mocowaniu płytek marmurowych oraz mozaiek.

Klejenie marmuru

Wbrew pozorom marmur jest skałą miękką, gruboziarnistą a przez to nasiąkliwą. Oznacza to, że może absorbować wilgoć nie tylko od góry, ale także od spodu, czyli od strony zaprawy. Zanim więc klej zwiąże, wraz z wilgocią, do struktury marmuru mogą przedostać się sole (m.in. jony wapnia), które standardowo uwalniane są podczas wiązania cementu. Wraz z procesem wysychania następuje wysalanie, a na powierzchni marmurowych płyt może pojawić się nieestetyczny osad. Przypominające rysunki na ludzkiej skórze, delikatne żyłki i przezroczyste wstawki w deseniach marmuru, też mogą okazać się generatorem problemów. Zamiast zdobić i świecić – będą szpecić ponurymi, burymi cieniami, jeśli do klejenia użyjemy zwykłej, szarej zaprawy.
Biała zaprawa CM 15  jest niewidoczna przez przeźroczyste detale kamienia. Schnie szybko – potrzebuje 16 godzin, żeby w pełni związać i uzyskać wytrzymałość umożliwiającą wejście na powierzchnię ułożonych płytek  i spoinowanie. Dzięki temu jony wapnia zostają zamknięte w strukturze kleju dostatecznie szybko, by nie oszpecić materiału wysoleniami. Nie znaczy to jednak, że wykonawcy mają mniej czasu na dokładne przyklejenie płytek. Dwugodzinny czas korekty, pozwala spokojnie i dokładnie dobrać i dopasować mocowane elementy.

Mocowanie mozaiki

Pomimo że spoiny między płytkami są wąskie, to podczas dociskania, zaprawa chcąc nie chcąc wciska się w szczeliny między kafelkami. Ponieważ jednak jest biała, elastyczna i mocna, nie osłabia właściwej, ostatecznej fugi i nie zmienia jej koloru. Ceresit CM 15 „Marble” służy do przyklejenia mozaiki z ceramiki, gresu i zupełnie nienasiąkliwego szkła. Sprawdza się nawet w pomieszczeniach wymagających od kleju dużej elastyczności – takich jak prysznice, łaźnie, plaże przy basenach, ogrzewane podłogi. Dobrze spełni swoje funkcje użyta i wewnątrz i na zewnątrz budynków, na podłożach stabilnych i tych pracujących.

Mocuj z kamiennym spokojem
Autor: Henkel Polska Sp. z o. o.

Właściwości zaprawy

 • zapobiega przebarwieniom marmuru i innych kamieni naturalnych oraz mozaiki;
 • umożliwia dłuższy czas korekty;
 • łatwa w stosowaniu;
 • ekonomiczna w użyciu;
 • wodo- i mrozoodporna.

 

Zastosowanie produktu

Zaprawa CM 15 służy do mocowania płytek z marmuru, z kamieni półszlachetnych, jasnych wapieni i innych skał gruboziarnistych oraz wszelkich odmian mozaiki np. szklanej i ceramicznej, na podłożach odkształcalnych i nieodkształcalnych takich jak: beton, jastrych cementowy, tynk cementowy i cementowo-wapienny, płyty gipsowo-kartonowe. Produkt można używać również na ogrzewania podłogowe oraz do mocowania kamiennych elementów zdobniczych
w budynkach zabytkowych i sakralnych. CM 15 przeznaczona jest do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Ponadto służy do mocowania mozaiki w pomieszczeniach okresowo i stale narażonych na działanie wilgoci. W przypadku mocowania mozaiki szklanej w basenach należy do zaprawy
CM 15 dodać emulsję elastyczną CC 83. Zaprawą mogą być mocowane także płytki ceramiczne.

Przygotowanie podłoża

Zaprawa CM 15 może być stosowana na nośne, zwarte, suche i wolne od substancji przeciwprzyczepnościowych (takich jak: tłuszcze, bitumy, pyły) podłoża:

 • wewnątrz i na zewnątrz budynków:
  – beton (wiek powyżej 3 miesięcy, wilgotność ≤4%),
  – jastrychy i tynki cementowe, tynki cementowo-wapienne (wiek min. 28 dni, wilgotność ≤4%);
 • wewnątrz budynków:
  – płyty gipsowo-kartonowe – zagruntowane preparatem Ceresit CT 17,
  – mocne i dobrze przyczepne powłoki malarskie, przeszlifowane papierem ściernym, odkurzone i zagruntowane CT 17,
  – podłoża anhydrytowe (wilgotność <0,5%) i gipsowe (wilgotność <1%) – przeszlifowane, odkurzone i zagruntowane preparatem Ceresit CT 17,
  – beton komórkowy, odpylony, zagruntowany CT 17,
  – płyty OSB i płyty wiórowe (o gr. ≥22 mm) – przeszlifowanie mechanicznie i zagruntowane preparatem Ceresit CN 94,
  – istniejące płytki ceramiczne i kamienne – oczyszczone, odtłuszczone i zagruntowane preparatem Ceresit CN 94.

Istniejące zabrudzenia, warstwy zwietrzałe i powłoki malarskie o niskiej wytrzymałości należy usunąć mechanicznie. Podłoża nasiąkliwe zagruntować CT 17 i odczekać do wyschnięcia co najmniej 4 godziny. Nierówności podłoża do 5 mm mogą być dzień wcześniej wypełnione tą samą zaprawą CM 15. W przypadku większych nierówności i ubytków – na posadzkach zastosować materiały Ceresit z grupy CN, a na ścianach szpachlówkę Ceresit CT 29.

Opakowanie

Produkt jest dostępny w workach o masie 25 kg.

 

Dane techniczne
baza mieszanka cementów z wypełniaczami mineralnymi i modyfikatorami polimerowymi
gęstość nasypowa [kg/dm3] ok. 1,35
proporcje mieszania

ok. 7 l wody (2,0 l CC 83 + 5 l wody)* na 25 kg

czas wstępnego dojrzewania [min] ok. 5
czas zużycia [h] do 2
czas otwarty [min] przyczepność ≥0,5 MPa po czasie nie krótszym niż 10 min (wg normy PN-EN 12004)
temperatura stosowania [°C] od +5 do +25
spływ [mm] ≤0,5 (wg normy PN-EN 12004)
spoinowanie po [h] 16
przyczepność [MPa]

• początkowa: ≥0,5
• po zanurzeniu w wodzie: ≥0,5
• po starzeniu termicznym: ≥0,5
• po cyklach zamrażania i rozmrażania: ≥0,5
(wg PN-EN 12004)

odporność na temperaturę [°C]  od -30 do +70

* gdy stosowany jest dodatek CC 83

Orientacyjne zużycie zaprawy CM 15
płytki o boku (dł.) [mm]wymiar zębów pacy [mm]ilość CM 15 Marble [kg/m2]ilość CC 83* [l/m2]
do 100 4 5 0,20
do 150 6 5 0,27
do 250 8 8 0,31
do 300 10 10 0,34

* gdy stosowany jest dodatek CC 83

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej