Zobacz jaki będzie dworzec Łódź Fabryczna. WIDEO i GALERIA!

2012-06-22 14:02
Dworzec Łódź Fabryczna
Autor: UM Łódź Perony dworca Łódź Fabryczna

Za trzy lata dworzec Łódź Fabryczna będzie największym dworcem kolejowym w kraju. Wiemy już, jak będzie się prezentowała blisko 2-miliardowa inwestycja. PKP przedstawiły projekt architektoniczny nowo budowanego obiektu. Koncepcję opracowało biuro projektów Systra. Zobacz zdjęcia i film.

W 2015 roku dworzec Łódź Fabryczna będzie największym budynkiem kolejowym w Polsce. Inwestor, PKP przedstawiły 21 czerwca projekt architektoniczny nowo budowanego dworca. Obiekt będzie kształtem przypominał 400-metrową wstęgę rozwijającą się w kierunku miasta.

Przeczytaj również: Dworzec Łódź Fabryczna. Wyburzanie zabytkowego obiektu. WIDEO i ZDJĘCIA!

Nowy historyczny dworzec Łódź Fabryczna

Nowo budowany dworzec Łódź Fabryczna będzie nawiązywał do historycznego obiektu. Budynek, który zostanie wzniesiony na starej zabudowie zostanie ozdobiony zabytkowymi elementami, które na potrzeby inwestycji poddano konserwacji. Dworzec będzie miał szklany dach, który połączy dwie fasady starego dworca. Do budynku będą prowadziły dwa wejścia, wschodnie i zachodnie. To ostatnie, połączone będzie z placem miejskim, przy ul. Kalińskiego, z którego będzie widok na plac Moniuszki i cerkiew. Z tej storny podróżni będą mogli wejść na dworzec przez przeszklone zadaszenie z kształcie fali. Wejście wschodnie architektonicznie nawiązuje do dawnego budynku i przystosowane będzie dla ruchu samochodowego oraz transportu miejskiego. Obiekt będzie miał dodatkowe, północne wejście, które odciąży dwa pozostałe. Nowy dworzec Łódź Fabryczna będą tworzyły 4 perony, 8 torów, 24 przystanki autobusowe, 3-poziomowy podziemny parking na 960 aut oraz liczne saloniki usługowe. W przyszłości podziemna stacja Łódź Fabryczna będzie połączona z dworcem Łódź Kaliska i resztą kraju. Do dworca będzie prowadziła linia tramwajowa, która będzie przebiegać ulicami Składową, Kilińskiego i POW.

Projekt architektoniczny zaprezentowano w ramach Międzynarodowych Targów Łódzkich podczas konferencji naukowej „Dworzec Łódź Fabryczna - przyszłość i wyzwania". Wzięli w niej udział przedstawiciele Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Urzędu Miasta Łodzi, PKP PLK i Torpolu - generalnego wykonawcy inwestycji. W wydarzeniu uczestniczyli również wicemarszałek sejmu Cezary Grabarczyk oraz prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Dworzec Łódź Fabryczna

Nazwa: Dworzec Łódź Fabryczna
lokalizacja: Łódź, ul. Kilińskiego 1
stan inwestycji: realizowana
realizacja: 2011-2015

Inwestor: PKP PLK SA
Projekt architektoniczny: biuro projektów transportu Systra
Generalny wykonawca: konsorcjum firm - Torpol, Astaldi i PBDiM.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej