Zakończyła się modernizacja bloku numer 9 w Elektrowni Bełchatów

2016-02-23 14:17
Elektrociepłownia Bełchatów
Autor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Elektrociepłownia Bełchatów – blok nr 9 został zsynchronizowany z Krajową Siecią Elektroenergetyczną

Blok nr 9 został podłączony do krajowej sieci elektroenergetycznej. To przedostatnia jednostka z dziesięciu (3-12) przeznaczonych do modernizacji w ramach programu kompleksowej rekonstrukcji i modernizacji. Wartość całej inwestycji to około 7,7 mld zł. Prace rozpoczęty się w 2007.

Modernizacja jednostek 3-12 Elektrowni Bełchatów obejmuje rekonstrukcję podstawowych urządzeń, układów technologicznych i instalacji. Po uruchomieniu bloku nr 9 całkowita moc zainstalowana wynosi 5298 MW. W wyniku modernizacji zwiększy się moc poszczególnych jednostek z 370 do 390 MW, o 2% wzrośnie sprawność bloków. Dzięki unowocześnieniu jednostek łączna moc Elektrowni Bełchatów wzrośnie do 5472 MW. Obecnie trwa modernizacja bloku nr 10. Prace zakończą się w maju 2016.

Celem inwestycji jest optymalizacja procesu wytwarzania, dostosowanie zdolności wydobywczych kopalni z możliwościami wytwórczymi w elektrowni, zsynchronizowanie pracy kompleksów górniczego i energetycznego.

Od 1 stycznia br. zaczęła obowiązywać nowa dyrektywa IED wnosząca istotne zmiany dotyczące zintegrowanej ochrony środowiska. Dzięki modernizacji bloki Elektrowni Bełchatów spełnią jej wymagania.

Elektrociepłownia Bełchatów
Autor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej