Zakończono rozbudowę terminalu T2 na gdańskim lotnisku

2015-09-04 16:55
terminal t2 lotnisko gdansk
Autor: Korporacja Budowlana DORACO

Nowa część terminalu pasażerskiego T2 na gdańskim lotnisku powiększyła oddaną do użytku w kwietniu 2012 inwestycję o 15 000 m2, a przepustowość z 2,5 do 5 mln pasażerów rocznie. Projekt terminalu powstał w pracowni JSK Architekci. Generalnym wykonawcą inwestycji była Korporacja Budowlana Doraco.

Nowy terminal został wybudowany na zachód od istniejącego wcześniej terminalu. Terminal T2 mieści dwie strefy funkcjonalne - sortownię bagażu i poczekalnie oraz hale odpraw biletowo-bagażowych (odlotów), biura linii lotniczych, gastronomię oraz inne usługi. Budynek terminalu ma trzy kondygnacje nadziemne oraz jedną podziemną. Terminale będą połączone łącznikiem na poziomie I piętra. Powierzchnia całkowita nowego obiektu to ponad 39 000 m2, w tym powierzchnia użytkowa - 37 000 m2, kubatura – 350 768 m3.

Przewidziano 3 główne wejścia od strony frontowej. Od strony płyty postojowej zaprojektowano bezpośrednie wyjście na płytę z gate-u zlokalizowanego na parterze. Budynek został zaprojektowany w sposób, który umożliwia korzystanie z jego infrastruktury osobom niepełnosprawnym oraz opiekunom z dziećmi. Z myślą o tych grupach społecznych zaprojektowano specjalne wejścia do budynku, klamki i uchwyty na wysokości 70-120 cm nad podłogą, zastosowano szkło bezpieczne oraz toalety dla niepełnosprawnych, w których umieszczono przewijaki dla niemowląt. Szerokie korytarze bez przewężeń zapewniają swobodne poruszanie się zarówno osobom niepełnosprawnym, jak i opiekunom z dziećmi.

Najważniejszym elementem nowej części terminalu jest oczywiście strefa przylotów. Ale zmiany dotyczą także hali odlotów - powiększona została wyposażona w kolejne dwa rękawy pasażerskie. Nowy terminal wg zalożeń inwestora  zwiększy przepustowość pasażerską Portu Lotniczego Gdańsk o 100% tj. z 2,5 do 5 mln pasażerów (PAX) rocznie.

Kolejne zmiany w Porcie Lotniczym Gdańsk dotyczą układów drogowych. Od początku września pasażerowie specjalnym łącznikiem mogą przejść z lotniskana stację kolei PKM.

Dla dojeżdżających na lotnisko samochodami lub autobusami oddano do użytku nową pętlę autobusową i nowy parking krótkookresowy. Poza systemem kiss & fly, który obowiązuje w całym układzie drogowym, parkujący na dłuższy okres udawać się mogą na parkingi krótko-, średnio- lub długoterminowe.

Wartość trwającej 18 miesięcy inwestycji, wraz z rękawami pasażerskimi oraz nowym układem drogowym, wynosi około 150 milionów złotych.

Nazwa inwestycji: Terminal T2 w Porcie Lotniczym Gdańsk
Inwestor: Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku
Projekt architektoniczny: JSK Architektci
Generalny wykonawca: Korporacja budowlana Doraco
Oddanie do użytku: 1 września 2015
Powierzchnia całkowita: 39 000 m2

terminal t2 lotnisko gdansk
Autor: Korporacja Budowlana DORACO
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej