Zakończono rozbudowę terminalu T2 na gdańskim lotnisku

2015-09-04 16:55
terminal t2 lotnisko gdansk
Autor: Korporacja Budowlana DORACO

Nowa część terminalu pasażerskiego T2 na gdańskim lotnisku powiększyła oddaną do użytku w kwietniu 2012 inwestycję o 15 000 m2, a przepustowość z 2,5 do 5 mln pasażerów rocznie. Projekt terminalu powstał w pracowni JSK Architekci. Generalnym wykonawcą inwestycji była Korporacja Budowlana Doraco.

Nowy terminal został wybudowany na zachód od istniejącego wcześniej terminalu. Terminal T2 mieści dwie strefy funkcjonalne - sortownię bagażu i poczekalnie oraz hale odpraw biletowo-bagażowych (odlotów), biura linii lotniczych, gastronomię oraz inne usługi. Budynek terminalu ma trzy kondygnacje nadziemne oraz jedną podziemną. Terminale będą połączone łącznikiem na poziomie I piętra. Powierzchnia całkowita nowego obiektu to ponad 39 000 m2, w tym powierzchnia użytkowa - 37 000 m2, kubatura – 350 768 m3.

Przewidziano 3 główne wejścia od strony frontowej. Od strony płyty postojowej zaprojektowano bezpośrednie wyjście na płytę z gate-u zlokalizowanego na parterze. Budynek został zaprojektowany w sposób, który umożliwia korzystanie z jego infrastruktury osobom niepełnosprawnym oraz opiekunom z dziećmi. Z myślą o tych grupach społecznych zaprojektowano specjalne wejścia do budynku, klamki i uchwyty na wysokości 70-120 cm nad podłogą, zastosowano szkło bezpieczne oraz toalety dla niepełnosprawnych, w których umieszczono przewijaki dla niemowląt. Szerokie korytarze bez przewężeń zapewniają swobodne poruszanie się zarówno osobom niepełnosprawnym, jak i opiekunom z dziećmi.

Najważniejszym elementem nowej części terminalu jest oczywiście strefa przylotów. Ale zmiany dotyczą także hali odlotów - powiększona została wyposażona w kolejne dwa rękawy pasażerskie. Nowy terminal wg zalożeń inwestora  zwiększy przepustowość pasażerską Portu Lotniczego Gdańsk o 100% tj. z 2,5 do 5 mln pasażerów (PAX) rocznie.

Kolejne zmiany w Porcie Lotniczym Gdańsk dotyczą układów drogowych. Od początku września pasażerowie specjalnym łącznikiem mogą przejść z lotniskana stację kolei PKM.

Dla dojeżdżających na lotnisko samochodami lub autobusami oddano do użytku nową pętlę autobusową i nowy parking krótkookresowy. Poza systemem kiss & fly, który obowiązuje w całym układzie drogowym, parkujący na dłuższy okres udawać się mogą na parkingi krótko-, średnio- lub długoterminowe.

Wartość trwającej 18 miesięcy inwestycji, wraz z rękawami pasażerskimi oraz nowym układem drogowym, wynosi około 150 milionów złotych.

Nazwa inwestycji: Terminal T2 w Porcie Lotniczym Gdańsk
Inwestor: Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku
Projekt architektoniczny: JSK Architektci
Generalny wykonawca: Korporacja budowlana Doraco
Oddanie do użytku: 1 września 2015
Powierzchnia całkowita: 39 000 m2

terminal t2 lotnisko gdansk
Autor: Korporacja Budowlana DORACO
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej