Zabytkowy dworzec w Brzegu. Remont zakończony. ZDJĘCIA

2012-02-16 15:53
Zabytkowy dworzec w Brzegu po remoncie
Autor: PKP SA Hol główny dworca po remoncie

Zabytkowy dworzec w Brzegu odzyskał blask sprzed 140 lat. Po ponad roku zakończył się generalny remont. W ramach czteromilionowej inwestycji odnowiono, m.in. elewację budynku, detale architektoniczne oraz przebudowano teren wokół obiektu.

Nieco ponad rok, trwał remont zabytkowego dworca w Brzegu, który właśnie dobiegł końca. W ramach inwestycji wyremontowano zewnętrzną elewację budynku, wymieniono wszystkie instalacje oraz detale architektoniczne.

Przeczytaj również: Remont zabytkowego Pałacu w Chrzęsnem za dotacje

Remont

Remont zabytkowego dworca rozpoczął się w grudniu 2010 roku. Prace remontowe przeprowadziła firma Bor-Bud. Przebudowa pochłonęła 4 mln złotych. Inwestycja została sfinanowana z budżetu państwa oraz ze środków PKP. Po remoncie dworzec zmienił się nie do poznania.
Ceglana elewacja została kompleksowo odnowiona i tym samym odzyskała dawny blask. Dołożono wszelkich starań, by zabytkowy budynek odzyskał wygląd z 1869 roku, kiedy został wybudowany. Remont objął całą elewację zewnętrzną, która została odnowiona i zabezpieczona specjalną powłoką antygraffitii. Dodatkowo, wykonawca odtworzył szklane zadaszenie nad wejściem do budynku. Metamorfoza nie ominęła wnętrza obiektu. Dawny blask odzyskał również hol. Pomieszczenia zostały odmalowane, stare posadzki zerwane, a w ich miejsce położone nowe. Renowacji poddano zabytkowe stoliki przy kasach biletowych (aktualnie można podziwiać na nich oryginalne sygnatury producenta "Herm. Bild, Brieg"). W holu głównym zainstalowano dodatkowe oświetlenie. Dla wygody podróżnych zamontowano dodatkowe ławki oraz tablice informacyjne. W ramach remontu odnowiono również klatki schodowe oraz pomieszczenia znajdujące się we wschodnim skrzydle dworca. Obiekt został wyposażony w szesnaście kamer monitoringu oraz dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dworzec w Brzegu

Dworzec w Brzegu jest wpisany do rejestru zabytków i jest drugim tego typu obiektem w mieście. Pierwszy dworzec wybudowano w 1841 roku na potrzeby tzw. „kolei górnośląskiej”. 26.06.1842 roku, do Brzegu (przyjechał w ramach jazdy próbnej) pierwszy pociąg od strony Oławy. Uroczyste otwarcie linii z Wrocławia do Brzegu nastąpiło na początku sierpnia 1842 roku. Regularnie pociągi na tej trasie zaczęły kursować od 3 sierpnia 1842 roku. Obecny zabytkowy dworzec wybudowano w innym miejscu niż pierwszy (w latach 1869-1870).

PKP remontują dworce

Zarząd PKP konsekwentnie remontuje polskie dworce. Kolejowa spółka prowadzi aktualnie program przebudowy ponad 70 obiektów. Inwestycje te finansowane są ze środków własnych PKP oraz z budżetu państwa. Warto zaznaczyć, że trzy duże projekty współfinansowane są ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Należą do nich remonty dworców: Gdynia Główna i Wrocław Główny oraz budowa nowego dworca Kraków Główny, który zostanie wybudowany pod ziemią. Wszystkie trzy inwestycje będą zakończone w 2013 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej